i9 13900K nasıl 5.8 GHz'ye çıkarılır?

TheLosT

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair dominator 32 GB CL 19
Ekran kartı
Asus Rog Strix RTX 4070 Ti
Anakart
Asus Rog Strix B760 A Gaming
İşlemci
İ9 13900K
Merhaba; belirttiğim işlemcide anakart üzerinden 5.8'e çıkartmayı beceremedim 🙈bilen varsa yardımcı olabilir mi? Oyun içerisinde 5.5 olarak görmekteyim. BIOS üzerinden hangi ayarları açmalıyım? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    109,9 KB · Görüntüleme: 72
  • 57E4219B-95EC-4993-B7F1-375C3CE7555F.jpeg
    57E4219B-95EC-4993-B7F1-375C3CE7555F.jpeg
    281,2 KB · Görüntüleme: 97
  • 6824D8F5-4304-4879-8350-76EE9D5AFE71.jpeg
    6824D8F5-4304-4879-8350-76EE9D5AFE71.jpeg
    315,4 KB · Görüntüleme: 82
Son düzenleyen: Moderatör:
Bütün çekirdekleri sona çekerseniz sürekli olarak 253 watt güç tüketeceğinin farkında mısınız? Sadece işlemci. Elektronik bir cihazı sürekli %100 güçte çalıştırmak ömrünü kısaltır. Ek olarak bu işlemi uygulamanız eğer çok güçlü şekilde soğutmanız yoksa termal throttle olacaktır. Yani sistemden daha iyi güç elde etmek isterken daha düşük güç elde etmiş olacaksınız. Sonunda K ibaresi olan işlemciler overclock yapmanıza ihtiyaç duymaz. Bunların zaten kilidi açılmış şekilde satılır. Yani ihtiyaç halinde işlemcin zaten 5.8ghz hızlara çıkacaktır. Yine de tabi senin tercihin.

Bütün çekirdekleri sona çekerseniz sürekli olarak 253 watt güç tüketeceğinin farkında mısınız? Sadece işlemci. Elektronik bir cihazı sürekli %100 güçte çalıştırmak ömrünü kısaltır. Ek olarak bu işlemi uygulamanız eğer çok güçlü şekilde soğutmanız yoksa termal throttle olacaktır. Yani sistemden daha iyi güç elde etmek isterken daha düşük güç elde etmiş olacaksınız. Sonunda k ibaresi olan işlemciler overclock yapmanıza ihtiyaç duymaz. Bunların zaten kilidi açılmış şekilde satılır. Yani ihtiyaç halinde işlemcin zaten 5.8GHz hızlara çıkacaktır. Yine de tabii senin tercihin.

Bilgiler için öncelikle teşekkürler yani yüke bindiği zaman 5.8'i otomatik olarak açacaktır diyorsunuz bir ayar vs açmaya gerek kalmıyor anladığım.

Bilgiler için öncelikle teşekkürler yani yüke bindiği zaman 5.8'i otomatik olarak açacaktır diyorsunuz bir ayar vs açmaya gerek kalmıyor anladığım.
Aynen öyle normal 13900 alsaydınız gerek vardı. Ancak sonunda K ibaresi olan bütün seriler nedir bunlar K, KF, KS sürümleri kilitleri açılmış şekilde satılır. İhtiyacı olduğunda kendi otomatik maks güce çıkacaktır. Ayrıca kendi içindeki yönetim modülüyle zaten size en yüksek performansı sunacak. Yani işe yaramaz programları ekonomi çekirdekleriyle çalıştırıp sizin için güç gereken işlemler veya uygulamalarda uygulamanın güç istediğini fark edip kendi otomatik performans çekirdeklerini yönlendirmesini yapıp size maksimum güç sunar. Bende de 12900k var. Aynı şekilde bende kullanmıyorum OC. Maksimum Ghz değerine zaten bir şey yaparken çıkıyor.

Şimdi bizim işlemcilerde sıkıntı şu ki tüketim değeri çok yüksek. Aslan besleyen yemini düşünmez derler. Zaten derdimiz elektrik değil :) Elektronik eşyaları sürekli tam güç zorlamamak. Çünkü ömürleri kısalıyor. Kendi tecrübemi de söyleyeyim. Aynı testi işlemcimde OC yaparak ve yapmayarak denedim. Sonuçlar neredeyse aynı çıktı. O yüzden zorlamaya gerek olmadığını düşünüyorum.

İşlemcimiz normalde oyunlarda normal bir işlemci kadar harcıyor örneğin 70-100 watt arası. Ama OC yapılınca sürekli 253 watt harcıyor. Bu da cihazın daha hızlı ısınmasına sebep oluyor.

Aynen öyle normal 13900 alsaydınız gerek vardı. Ancak sonunda k ibaresi olan bütün seriler nedir bunlar K, kf, ks sürümleri kilitleri açılmış şekilde satılır. İhtiyacı olduğunda kendi otomatik maksimum güce çıkacaktır. Ayrıca kendi içindeki yönetim modülüyle zaten size en yüksek performansı sunacak. Yani işe yaramaz programları ekonomi çekirdekleriyle çalıştırıp sizin için güç gereken işlemler veya uygulamalarda uygulamanın güç istediğini fark edip kendi otomatik performans çekirdeklerini yönlendirmesini yapıp size maksimum güç sunar. Bende de 12900K var. Aynı şekilde bende kullanmıyorum OC. Maksimum GHz değerine zaten bir şey yaparken çıkıyor.

Şimdi bizim işlemcilerde sıkıntı şu ki tüketim değeri çok yüksek. Aslan besleyen yemini düşünmez derler. Zaten derdimiz elektrik değil :) elektronik eşyaları sürekli tam güç zorlamamak. Çünkü ömürleri kısalıyor. Kendi tecrübemi de söyleyeyim. Aynı testi işlemcimde OC yaparak ve yapmayarak denedim. Sonuçlar neredeyse aynı çıktı. O yüzden zorlamaya gerek olmadığını düşünüyorum.

İşlemcimiz normalde oyunlarda normal bir işlemci kadar harcıyor örneğin 70-100 watt arası. Ama OC yapılınca sürekli 253 watt harcıyor. Bu da cihazın daha hızlı ısınmasına sebep oluyor.

Çok yararlı bir açıklama oldu teşekkür ediyorum kardeşim. Tabii elektrik önemli değil benim için alacağım Max performans önemli. Bu yüzden neler yapabilirim gibi aklımda birkaç sorularım vardı buna da cevap vermiş oldun sağ ol kardeşim eyvallah :)

Aynen öyle normal 13900 alsaydınız gerek vardı. Ancak sonunda K ibaresi olan bütün seriler nedir bunlar K, KF, KS sürümleri kilitleri açılmış şekilde satılır. İhtiyacı olduğunda kendi otomatik maks güce çıkacaktır. Ayrıca kendi içindeki yönetim modülüyle zaten size en yüksek performansı sunacak. Yani işe yaramaz programları ekonomi çekirdekleriyle çalıştırıp sizin için güç gereken işlemler veya uygulamalarda uygulamanın güç istediğini fark edip kendi otomatik performans çekirdeklerini yönlendirmesini yapıp size maksimum güç sunar. Bende de 12900k var. Aynı şekilde bende kullanmıyorum OC. Maksimum Ghz değerine zaten bir şey yaparken çıkıyor.

Şimdi bizim işlemcilerde sıkıntı şu ki tüketim değeri çok yüksek. Aslan besleyen yemini düşünmez derler. Zaten derdimiz elektrik değil :) Elektronik eşyaları sürekli tam güç zorlamamak. Çünkü ömürleri kısalıyor. Kendi tecrübemi de söyleyeyim. Aynı testi işlemcimde OC yaparak ve yapmayarak denedim. Sonuçlar neredeyse aynı çıktı. O yüzden zorlamaya gerek olmadığını düşünüyorum.

İşlemcinin normal voltajı 1.35v zaten 3 kat güç artışını nasıl oluyor ?

İşlemcinin normal voltajı 1.35v zaten 3 kat güç artışını nasıl oluyor ?

Gayet normal şekilde çıkıyor. 11900k - 12900k-13900k bunlar çok yüksek wattlara çıkan işlemciler. Aşağıdaki linklerden fabrika verilerini kontrol edebilirsiniz.

Bu değerler tam doğru değerler değil tabi de fikir veriyor. Üstteki boştayken. Alttaki yük altında. Anakartta şu an enhanced turbo açık onun dışındaki her şey varsayılan ayarda.

Boştaki ve yükteki değerleri çok dikkate almaya gerek yok. Boştayken tüketim altta oyunlarda 50-100w arası, yük altında 241w değerlere çıkıyor. Sensör verisi daha az harcadığını söylüyor ancak fişteki watt ölçeri takip edersek fabrikanın söylediği daha doğru gibi :) Sensörde gördüğünüz gibi direk 220 watta ulaşmış görünüyor. Test furmarkla yapıldığı için çok zorlanmadı. Prime95 açsam daha çok çekerdi muht.

1678785865796.png

1678785872124.png

Ama konuya odaklanırsak bu işlemciler şekildeki gibi ihtiyacı oldukça gücünü de serbest bırakıyor. Kendini limitlemiyor. Herhangi bir ısı problemi kasanızda yoksa mükemmel performans veriyor.

Gayet normal şekilde çıkıyor. 11900K - 12900K-13900k bunlar çok yüksek wattlara çıkan işlemciler. Aşağıdaki linklerden fabrika verilerini kontrol edebilirsiniz.

Bu değerler tam doğru değerler değil tabii de fikir veriyor. Üstteki boştayken. Alttaki yük altında. Anakartta şu an enhanced Turbo açık onun dışındaki her şey varsayılan ayarda.

Boştaki ve yükteki değerleri çok dikkate almaya gerek yok. Boştayken tüketim altta oyunlarda 50-100W arası, yük altında 241W değerlere çıkıyor. Sensör verisi daha az harcadığını söylüyor ancak fişteki watt ölçeri takip edersek fabrikanın söylediği daha doğru gibi :) sensörde gördüğünüz gibi direk 220 watta ulaşmış görünüyor. Test FurMark'la yapıldığı için çok zorlanmadı. Prime95 açsam daha çok çekerdi muht.

Eki Görüntüle 1700909
Eki Görüntüle 1700910

Ama konuya odaklanırsak bu işlemciler şekildeki gibi ihtiyacı oldukça gücünü de serbest bırakıyor. Kendini limitlemiyor. Herhangi bir ısı problemi kasanızda yoksa mükemmel performans veriyor.

Hocam merhaba.
13900k ASUS Maximus 790 anakart ve 32 GB DDR 5 RAM ve 3080 ekran kartına sahibim. 1 yıl boyunca BIOS'tan hiç ayar yapmadan defult ayarlarda kullandım. 2K 34 inç monitörümunde işlemcimi biraz daha hırpalıyor.

Sorum şu? Diyorlarki böyle bir işlemciyi tak çalıştır kullanmayın ince ayar gereken bir işlemci. Daha fazla ısınır yoksa. Böyle bir şey var mı gercekten? Defult da kullanırsam bilgisayarım ve işlemcim işkencemi ceker?

Geri
Yukarı