i9 13900K vs Ryzen 9 7950x3D

Valla insanlar bu güç meselesine neden takılıyor bilmiyorum. Adamın daha bilgisayar alacak parası yok ekran kartı çok Watt çekiyor diye kötü falan diyor :D
devasa bir fark yaratıyor mu bilmiyorum ama faturaya ekstra 100 TL vermek bu kadar koymamalı.
Yabancılarda daha çok görüyorum bunu nedense.
Burada yüksek Watt çekiyor denilmesinin sebebi 100 TL olayı değil. Isınması ve yıpranması. Siz olayı çok yanlış anlamışsınız. :)

Eger isini GPU ile de gorebiliyorsan islemciyi 7800X3D alip ekran kartini daha yuksek tercih edebilirsin. Cunku 7800X3D'nin oyun performansi 7950X3D ile ayni, hatta yer yer bir miktar onde.

Bu arada 7950X3D ve 7800X3D, her ikisi de 13900K'yi gec 13900KS'den de daha iyi oyun performansi olarak.

Burada yüksek Watt çekiyor denilmesinin sebebi 100 TL olayı değil. Isınması ve yıpranması. Siz olayı çok yanlış anlamışsınız. :)
Hocam az önce de onu dedim. İnsanlar yıpranmasına falan bakmıyor faturaya bakıyor :D Normalde bende biliyorum çok fazla ısınmanın çok zararlı olduğunu. Sadece bu sorunu düşünenlerin yanlış açıdan düşündüklerini dile getirdim

Eger isini GPU ile de gorebiliyorsan islemciyi 7800X3D alip ekran kartini daha yuksek tercih edebilirsin. Cunku 7800X3D'nin oyun performansi 7950X3D ile ayni, hatta yer yer bir miktar onde.

Bu arada 7950X3D ve 7800X3D, her ikisi de 13900K'yi gec 13900KS'den de daha iyi oyun performansi olarak.
4090'dan daha yüksek kart var mı ? :D

AMD çok güzel güçlü bir işlemci ama çok uğraştırıyor. Isındı diye voltajla uğraşıp durmuştum. Intelde hiçbir şeye dokunmuyorsun, gül gibi çalışıyor.
AMD sistemi soğutamadıktan sonra alacağın fazladan 15 FPS'in mantığı yok.
Arkadaslar, FX-9590 donemi biteli cok oldu, birakin bu AMD isiniyor yorumlarini artik. Acip da hic Intel islemcilerin guvenilir kaynaklardaki incelemelerine goz gezdirdiniz mi? AMD isiniyor diye Intel oneriyorsunuz ama onerdiginiz 13900K 360mm sivi sogutmayla bile throttle olurken 100 derece calisiyorken, isiniyor dediginiz AMD'ye ait olan 7950X ise 360mm sivi sogutmayla 95 derecede dahi throttle olmuyor.

İş performansında hangisinde izlekler dahil (sanal da dahil) toplam çekirdek sayısı fazla ise o daha performanslıdır. Oyun konusunda o kadar çekirdeğe hiçbir oyunun ihtiyacı yok. Oyun performansında ekran kartı belirleyicidir o iki işlemci için. AMD'nin yeni işlemcilerinin DDR5 RAM uyumu tam oturmadı deniyor. Bios update bekleniyor deniyor. O sebeple Intel tavsiye ederim.

Arkadaslar, FX-9590 donemi biteli cok oldu, birakin bu AMD isiniyor yorumlarini artik. Acip da hic Intel islemcilerin guvenilir kaynaklardaki incelemelerine goz gezdirdiniz mi? AMD isiniyor diye Intel oneriyorsunuz ama onerdiginiz 13900K 360mm sivi sogutmayla bile throttle olurken 100 derece calisiyorken, isiniyor dediginiz AMD'ye ait olan 7950X ise 360mm sivi sogutmayla 95 derecede dahi throttle olmuyor.
5800x kullanıyordum 2 ay öncesine kadar. Boşta 55 dereceye anlık çıkması ve 48 derecede takılması ısnımıyor anlamına geliyor diyorsanız haklısınız diyeceğim. Oyun anında 65 derecede geziyordu. Ondan önce de AMD 3600 kullanıyordum. Yine boşta ısı değerleri coşan bir işlemciydi. İntel ile boşta 35-39 derecede şu an (13600K) ve aynı soğutucuyu kullanıyordum diğer işlemcileri de. Oyun da 59 dereceyi geçmiyor.
İncelemeleri okuyarak değil de ilk elden deneyimleyerek yorumluyorum olayı.

5800X kullanıyordum 2 ay öncesine kadar. Boşta 55 dereceye anlık çıkması ve 48 derecede takılması ısnımıyor anlamına geliyor diyorsanız haklısınız diyeceğim. Oyun anında 65 derecede geziyordu. Ondan önce de AMD 3600 kullanıyordum. Yine boşta ısı değerleri coşan bir işlemciydi. İntel ile boşta 35-39 derecede şu an (13600K) ve aynı soğutucuyu kullanıyordum diğer işlemcileri de. Oyun da 59 dereceyi geçmiyor.
Bostaki sicakligi ne yapacaksin? Onemli olan yukteki sicakligi. Ayrica bosta 55 derece olmasiyla 30 derece olmasi arasinda hicbir fark yok, cunku ikisi de islemciler icin zararsiz sicakliklar. Illa bunun olmasini istemiyorsan acarsin anakart yazilimini, Silent Mode aktif edersin, islemci cekirdeklerinin hizini otomatik dusurur, gorursun 25-30 dereceleri. Gerek var mi: Yok.

Ayrica benim elimden de 1600 AF, 3600, 5800X gecti, su anda da 5500 kullaniyorum. Hepsini de dibine kadar zorlayip suyunu cikarmis birisi olarak yorum yapiyorum. Tabii 5800X biraz garip bir islemciydi, orasi ayri. Cunku 8 core tek CPU Die'da idi ve bu da IHS'in tam ortasinda degildi, dolayisiyla isi IHS'e duzgun yayilsa da CPU Die ortada olmadigi icin cok verimli bir sogutma transferi saglanamiyordu. Dolayisiyla isiniyordu. Ama sogutmak imkansiz mi, degil. Zamaninda 500 liraya aldigim ID Cooling SE-207 Duo Black kule tipi sogutucuyla Prime 95 Small FFTs testinde maksimum 82 derece goruyordum. Daha sonra yine 5800X'i SilverStone PF360 ile Small FFTs testine sokmustum, onda da 72 derece gormustum. Oyunda da 60-65 arasi gidiyordu. Oyunda 60-65 gormek de hicbir sey zaten. Blender BMW gibi testlerde de 70 derece ustune cikmiyordu.

5800x kullanıyordum 2 ay öncesine kadar. Boşta 55 dereceye anlık çıkması ve 48 derecede takılması ısnımıyor anlamına geliyor diyorsanız haklısınız diyeceğim. Oyun anında 65 derecede geziyordu. Ondan önce de AMD 3600 kullanıyordum. Yine boşta ısı değerleri coşan bir işlemciydi. İntel ile boşta 35-39 derecede şu an (13600K) ve aynı soğutucuyu kullanıyordum diğer işlemcileri de. Oyun da 59 dereceyi geçmiyor.
Boşta olan sıcaklığın hiçbir önemi yok.

1682334833508.png
,

Şu zamana kadar ben de sayısız işlemci kullandım. Power limit ayarlarını yoksayarak 5600X'imle çok fazla performans alabiliyordum ve en ağır yükte 80-85 derece arası geziyordu. Aynı işlemi 13600K'da yapsam 110 derece olup kapanırdı bilgisayar :D

5800x kullanıyordum 2 ay öncesine kadar.

7000 serisi işlemcilerin çalışma mantığı tamamen farklı. Mimarisel bir değişim var yani. Bir işlemcinin ısınmasının sorun olup olmadığını anlamak için throttle yapıp yapmadığına bakıyoruz en basitinden. Zen işlemciler yapmıyor bunu 95 dereceye kadar. Demek ki farklı olan bir şeyler var 7000 serisinde:

Yüksek sıcaklık = hasar algısı eskiden vardı. O derenin altından çok sular geçti. Intel'in zamanında 7700K'nın aşırı ısınıp throttle yaptırdığı dönemlerdeki çözüm önerisi: "çok ısınıyorsa overclock yapmayın".

Şimdi bundan dolayı biz Intel'e özellikle bir şey diyor muyuz? Hayır. Derenin altından çok sular aktı çünkü. 5000 serisi ile 7000 serisi arasında bile mimarisel olarak aşırı farklılık var. Dalga geçmiyorum, sadece anlatıyorum bilin diye.

Geri
Yukarı