i9 13900KF sisteme RAM, SSD, HDD ve kasa fanı önerisi

klaiuss

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, iyi akşamlar. Aşağıda yazdığım parçaları satın aldım fakat bazı parçalarım eksik, almayı düşündüğüm parçaları da yazıyorum. Başlıkta da hangi parçaları istediğim yazıyor. Eksik olan parçalarla ilgili bütçe sıkıntım yok. Önerilerde bulunabilir misiniz?

İşlemci: 13900kf.
Anakart: ASUS ROG Maximus Z790 Extreme DDR5.
Ekran kartı: RTX 4090.
Sıvı soğutma: Arctic 360mm ARGB.
Kasa: Phanteks 600s.
PSU: Corsair HX1200W.
(-) RAM: En önemli ve almadığım parça. Yüksek performanslı 2x32 GB ve CL değeri düşük MHz değeri yüksek kaliteli bir RAM istiyorum bütçe sınırım yok.
(-) SSD: KC3000 1 TB 2 tane var. Fakat 2-3 tane daha alacağım.
(-) HDD: Yok 2 tane 4 TB yüksek RPM'li HDD ihtiyacım var.
(-) Kasa fanı: Bu fanı almayı düşünüyorum https://www.hepsiburada.com/phanteks-sk-140mm-drgb-fan-3-lu-set-pm-HB00000XGYPW
(-) Fan çerçevesi: RGB olmayan fan için bundan almayı düşünüyorum https://www.hepsiburada.com/phanteks-halos-digital-rgb-led-fan-cercevesi-140-mm-p-HBCV00001303S8?magaza=Corax Alpha&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_medium=akakce&utm_source=pc&utm_term=k&v=1.22.7&wt_pc=akakce.c.k.pc

Eğer eksik bir parça yazdıysam kendiniz ekleme yapabilirsiniz. Bu da olsa güzel olur gibisinden. Sistemi render için topladım. Şimdiden herkese teşekkürler.

@BerkayZ87

Kasa fanı ve fan çerçevesi seçimlerin güzel.

SSD için ben yine KC3000 öneririm. Hâlâ 1 TB modeli, muadillerinden daha ucuz.

HDD olarak WD'ye bakabilirsin. Her modelin belli bir kullanım amacı olduğu için ona sen karar ver. Gold, Red, Black ve Purple serisi var.

RAM olarak şuna bakabilirsin;

Kasa fanı ve fan çerçevesi seçimlerin güzel.

SSD için ben yine KC3000 öneririm. Hâlâ 1 TB modeli, muadillerinden daha ucuz.

HDD olarak WD'ye bakabilirsin. Her modelin belli bir kullanım amacı olduğu için ona sen karar ver. Gold, Red, Black ve Purple serisi var.

RAM olarak şuna bakabilirsin;
Değerli önerileriniz için teşekkürler hocam.

O halde kasa fanı ve fan çerçevesi olarak belirttiğim modelleri alıyorum.

Harddisk için rica etsem eğer varsa direkt 7200 rpm 4tb bir model önerir misiniz?

SSD için ise KC3000 yeterli mi hocam? Bazı kişiler Samsung almamın daha iyi olacağını söylüyordu dayanıklılık ve uzun ömürlülük açısından. Daha kaliteli farklı bi marka varsa onu da alabilirim hocam.

Ram için şöyle hocam bir kaç sorum var. Bu attığınız ramler kaliteli mi? (çip yapısından vs. her şeyi göz önünde bulundurursak) Sistemle sorunsuz bir şekilde çalışır mı? Beni yarı yolda bırakır mı? Bu soruları sormamın nedeni diğer parçları az çok biliyorum ve kaliteli olduklarını düşünüyorum ram ile ilgili gram fikrim yok ve başımı ağrıtmasını istemiyorum. Çoğu kişi Kingston öneriyordu. O yüzden kafamı çok karıştırıyor.

Bu sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim. Son olarakta sizce sistem genel anlamda nasıl olmuş. Başında - koymadığım parçaları aldım. Şu olmamış dediğiniz parça var mı?

Son düzenleme:
Değerli önerileriniz için teşekkürler hocam.

O halde kasa fanı ve fan çerçevesi olarak belirttiğim modelleri alıyorum.

Hard disk için rica etsem eğer varsa direkt 7200 RPM 4TB bir model önerir misiniz?

RAM için şöyle hocam birkaç sorum var. Bu attığınız RAM'ler kaliteli mi? (çip yapısından vs. her şeyi göz önünde bulundurursak) sistemle sorunsuz bir şekilde çalışır mı? Beni yarı yolda bırakır mı? Bu soruları sormamın nedeni diğer parçları az çok biliyorum ve kaliteli olduklarını düşünüyorum RAM ile ilgili gram fikrim yok ve başımı ağrıtmasını istemiyorum. Çoğu kişi Kingston öneriyordu. O yüzden kafamı çok karıştırıyor.

Bu sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim. Son olarak da sizce sistem genel anlamda nasıl olmuş. Başında - koymadığım parçaları aldım. Şu olmamış dediğiniz parça var mı?

Hocam bu sistem en azından benim hayal bile edemiyeceğim cinsten bu nedenle içiniz rahat olsun.
RAM'lere gelirsek de yarı yolda bırakacağını düşünmüyorum fazlasıyla kaliteliler.

RAM için şöyle hocam bir kaç sorum var. Bu attığınız ramler kaliteli mi? (çip yapısından vs. her şeyi göz önünde bulundurursak) Sistemle sorunsuz bir şekilde çalışır mı? Beni yarı yolda bırakır mı? Bu soruları sormamın nedeni diğer parçları az çok biliyorum ve kaliteli olduklarını düşünüyorum ram ile ilgili gram fikrim yok ve başımı ağrıtmasını istemiyorum. Çoğu kişi Kingston öneriyordu. O yüzden kafamı çok karıştırıyor.
Şu an DDR5'ler henüz çip bakımından yaygınlaşmadı, Hynix M-Die var diye hatırlıyorum hâlâ güncel modellerde. O yüzden sorun çıkarsa hepsinde çıkar. Ben olsam alırım.
Bu sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim. Son olarak da sizce sistem genel anlamda nasıl olmuş. Başında - koymadığım parçaları aldım. Şu olmamış dediğiniz parça var mı?
Güzel parçalar seçmişsin, hayırlı olsun.

Şu an DDR5'ler henüz çip bakımından yaygınlaşmadı, Hynix M-Die var diye hatırlıyorum hâlâ güncel modellerde. O yüzden sorun çıkarsa hepsinde çıkar. Ben olsam alırım.

Güzel parçalar seçmişsin, hayırlı olsun.
Tamamdır hocam tekrardan çok teşekkürler. HDD ile ilgili önerebileceğiniz net bi model var mı ve SSD ile ilgili de sorumu cevaplayabilir misiniz?

Geri
Yukarı