i9 13900KS RTX 4070 Ti sistemde oyunların çoğu açılmıyor

İşletim sistemi
Windows 11

hasalix

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
DDR5-5600 MHZ cl40
Ekran kartı
MSI 4070ti gaming trio
Anakart
Asus z790a gaming WF
İşlemci
i9 13900KS
1 sene önce Vatan'dan bilgisayar toplattım. İlk defa oyun oynamaya başlayacağım ama oyunların %90'ı crash veriyor. Örneğin; Forza Horizon 5 en yüksek ayarlarda oynayabiliyorum. Ama PUBG, R6, For Honor, RDR2, Uncharted 4, GTA 5 vb oyunları oynayamıyorum. Bazıları hiç açılmıyor, bazıları 5-15 dk oynatıp çöküyor.

Ekran kartım, sürücülerim ve BIOS'um güncel. Memory test yaptım RAM'ler sorunsuz, SSD'lere test yaptım onlar da sorunsuz. Ekran kartı strest testi yaptım sorun göremedim. CPU Cinebench stres testim de ilkinde mavi ekran verdi, 2. ve 3. testlerimde sorun yapmadı ve işlemci Max 100 dereceyi gördü. XMP kapalı ve AI overclock kapalı.

Sorunumu çözebilen arkadaşa çeyrek altın verebilirim. Yoksa kaldırıp PC'yi camdan atacağım zaten.

Sistem:
i9 13900KS işlemci.
ASUS Ryujin II 360 sıvı soğutucu.
ASUS Z790a Gaming wf anakart.
Corsair 4x16 GB RAM.
Samsung 2x2 TB SSD.
MSI 4070 Ti Gaming Trio ekran kartı.
ASUS lokı Platinum 850W.
Windows 11.

Son düzenleyen: Moderatör:

BIOS'un güncel degil, 2002 sürümünü kullanıyorsun. Atacagım linkten güncelle. Ayrıyeten DDU ile grafik driverını kaldırıp WHQL sürümün 1-2 eskisini yüklemeyi dene.

Bios icin, chipset icin, ethernet icin, wifi icin bunları kur ve yeniden baslat.

Son olarak RAM'lerinin marka modelini belirtir misin?

BIOS'un güncel degil, 2002 sürümünü kullanıyorsun. Atacagım linkten güncelle. Ayrıyeten DDU ile grafik driverını kaldırıp WHQL sürümün 1-2 eskisini yüklemeyi dene.

Bios icin, chipset icin, ethernet icin, wifi icin bunları kur ve yeniden baslat.

hepsini yapıp geliyorum hocam

düzelmedi hocam. ramler : corsair vengeance ddr5 4x16 gb 5600 mhz cl36
tam modeline pcden bakmayı bilmiyorum

Son düzenleme:
Hepsini yapıp geliyorum hocam

Düzelmedi hocam. RAM'ler: Corsair Vengeance DDR5 4x16 GB 5600 MHz CL36
Tam modeline PC'den bakmayı bilmiyorum

Kontrol edecegim RAM'leri bu arada oyunlarda anlık sıcaklıklar ne alemde oluyor?

@hasalix Windows Update varsa onları da yapar mısın?

1 sene önce Vatan'dan bilgisayar toplattım. İlk defa oyun oynamaya başlayacağım ama oyunların %90'ı crash veriyor. Örneğin; Forza Horizon 5 en yüksek ayarlarda oynayabiliyorum. Ama PUBG, R6, For Honor, RDR2, Uncharted 4, GTA 5 vb oyunları oynayamıyorum. Bazıları hiç açılmıyor, bazıları 5-15 dk oynatıp çöküyor.

Ekran kartım, sürücülerim ve BIOS'um güncel. Memory test yaptım RAM'ler sorunsuz, SSD'lere test yaptım onlar da sorunsuz. Ekran kartı strest testi yaptım sorun göremedim. CPU Cinebench stres testim de ilkinde mavi ekran verdi, 2. ve 3. testlerimde sorun yapmadı ve işlemci Max 100 dereceyi gördü. XMP kapalı ve AI overclock kapalı.

Sorunumu çözebilen arkadaşa çeyrek altın verebilirim. Yoksa kaldırıp PC'yi camdan atacağım zaten.

Sistem:
i9 13900KS işlemci.
ASUS Ryujin II 360 sıvı soğutucu.
ASUS Z790a Gaming wf anakart.
Corsair 4x16 GB RAM.
Samsung 2x2 TB SSD.
MSI 4070 Ti Gaming Trio ekran kartı.
ASUS lokı Platinum 850W.
Windows 11.

Bilgisayara bir bakım yaptırın termal macun sürülsün 1 senedir içini hiç temizlemediyseniz ve bakım yapmadıysanız sıcaklıkların sebebi normal masaüstü bilgisayarda işlemcinin 100 derece görmesi hiç normal değil bakımdan sonra sorunlarınız düzelmezse bilgisayarı aldıgınız yere götürün belki orada yardımcı olurlar ama sorununuz %90 bakımdan dolayı kaynaklanıyor bende 1 ay önce vatandan topladığım bilgisayarın her gün öndeki 3 fanına bakım yapıyorum kasa yerde olmamasına rağmen fanlar gözükmeyecek kadar toz topluyor.

Geri
Yukarı