i9 14900K 4070 Ti sistem açıldıktan bir süre sonra fare yavaşlıyor ve donuyor

jevenil

Decapat
Daha fazla  
Yeni bir sistem topladım. Yaşadığım sorunun neden kaynaklandığını tam çözemedim.

Bilgisayarımın donanımı şu şekilde. Tüm ürünler sıfır kutulu.

i9 14900K.
NZXT H6 Flow.
NZXT 360 RGB.
ASUS TUF 4070 Ti.
Corsair Vengeance 6000MHz DDR5 16x4.
ASUS ROG STRIX B760F.

Sorun şu. Bilgisayar açılıyor, bir süre normal bir 20-30 saniye. Sonrasında mouse yavaşlamaya başlıyor ve tamamen donuyor. Sonra crash veriyor. Ama crashi ben mavi ekranı okuyamadan kapatıyor kendini.

Gözlemlediğim 2 şey var. Crash vereceği zaman sıvı soğutmanın LED'inde GPU ve CPU ısısı 0 derecede sabit kalıyor. O zaman anlıyorum ki bilgisayar bu açılışında crash yiyecek. Bazen direkt kapatıp açınca düzeliyor bazen 4-5 kez uğraştırıyor. Ayrıca crash yiyeceği zaman NZXT uygulaması açılışta başlamıyor. Crash yemeyeceği zaman direkt açılıyor NZXT uygulaması.

Tavsiyeleriniz neler?

Çözüm
RAM'lerin frekansını düşürünce sorunun cozuluyorsa evet RAM'leri değiştir.

RAM'leri değiştirmeme rağmen sorun çözülmedi. Hocam sorun ne RAM'de ne işlemcide. Sorun SSD'den kaynaklıymış. Reddit'in kuytu köşelerinden benim gibi bir güruh buldum.
Bu video birebir benim yaşadığım sorun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hepsi SSD değiştirince düzeldiğini söyledi. Laptoptan çıkarttım SSD'yi taktım, sorunsuz kullanıyorum şu an.
Yeni bir sistem topladım. Yaşadığım sorunun neden kaynaklandığını tam çözemedim.

Bilgisayarımın donanımı şu şekilde. Tüm ürünler sıfır kutulu.

i9 14900K.
NZXT H6 Flow.
NZXT 360 RGB.
ASUS TUF 4070 Ti.
Corsair Vengeance 6000MHz DDR5 16x4.
ASUS ROG STRIX B760F.

Sorun şu. Bilgisayar açılıyor, bir süre normal bir 20-30 saniye. Sonrasında mouse yavaşlamaya başlıyor ve tamamen donuyor. Sonra crash veriyor. Ama crashi ben mavi ekranı okuyamadan kapatıyor kendini.

Gözlemlediğim 2 şey var. Crash vereceği zaman sıvı soğutmanın LED'inde GPU ve CPU ısısı 0 derecede sabit kalıyor. O zaman anlıyorum ki bilgisayar bu açılışında crash yiyecek. Bazen direkt kapatıp açınca düzeliyor bazen 4-5 kez uğraştırıyor. Ayrıca crash yiyeceği zaman NZXT uygulaması açılışta başlamıyor. Crash yemeyeceği zaman direkt açılıyor NZXT uygulaması.

Tavsiyeleriniz neler?
Mini dump dosyasını atarsanız bakabiliriz.

Bu 14900klarda genel olarak yaşanan problem değil mi? AMD ile yarisacagim diye frekansı stabilite yi kaybadene kadar attırdılar simdi de ceremesini kullanıcılar çekiyor. Frekansı 5.5'lere falan ayarla bir de öyle dene bakalım.

Mini dumps dosyasına bakın.

Maalesef öyle bir klasör de yok. OCCT memdest FurMark vs. Bir ton test yaptım hiçbirinde sorun çıkmadı. Format attım, bir süre düzeldi, sonra yine aynı oldu. Acaba sistem bileşenlerinin programlarında mı bir sorun var anlamadım.

Bu 14900KLArda genel olarak yaşanan problem değil mi? AMD ile yarisacagim diye frekansı stabilite yi kaybadene kadar attırdılar simdi de ceremesini kullanıcılar çekiyor. Frekansı 5.5'lere falan ayarla bir de öyle dene bakalım.

Ya bana da işlemci veya RAM'den kaynaklı gibi geldi. 5.5'e ayarlarsam çok performans kaybeder miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı