i9 14900K RTX 4080 sistem nasıldır?

Bir malı aldıktan sonra bu mal nasıl diye sorulmasını pek anlamıyorum ya da tam tersi işte kusurlarını/eksiklerini söylemeyi de ayni şekilde anlamıyorum. Alınmış mala ne denir hayırlı olsundan başka? Hayırlı olsun, güzel sistem.

Kardeşim soğutmaya çalışsan soğumaz, mimari desen eski mimari, soket desen fos, fiyat desen fahiş, neyin tercihi bu şimdi?
Ben intelin bazı konularda R serisinden geri kaldığını biliyorum ve söylediğin konularda da haklısın ama benim için çekirdek sayısı önemli.

MB1 2790 Gaming Plus Wi-Fi 7200MHz (OC) DDR5 1 soket 1700 M.2 HDMI ATX anakart.

G.Skill 64 GB (2x32 GB) Ripjaws 35 siyah ddrs 6000MHz CL36 1.35v Dual PC RAM.

Cooler Master HAF 500 tg mesh ARGB 1x120cm 2x200cm fanlı MidT ATX siyah kasa.

Cooler Master Masterliquid Core 360l 3x120mm ARGB sıvı soğutma.

Cooler Master MWE V2 80Plus Gold 1250W gens Full moduler 140mm fanlı güç kaynağı.

ASUS 27" TUF Gaming VG27AQ3A 1ms 180Hz 2K Fast IPS oyuncu monitöru.
Anakart modeli nedir hocam? ''MB1 Z790'' diye aratıyorum ama bir sonuca ulaşamadım.

Ram olarak da 7000-8000MHz arası bir kit tercih edin derim. 6000MHz kullanmanız için hiç bir sebep yok. 13900K bile 8000MHz değerlerine ulaşabiliyorken 14900K ile 6000MHz kullanılmamalı diye düşünüyorum.

Soğutucu ve güç kaynağı konusunda Cooler Master dışında bir marka tercih ederdim (kişisel fikrim.) Örnek verin derseniz Corsair, Arctic Liquid Freezer, Lian Li modelleri olabilir soğutucu için. Güç kanyağı olarak da Corsair, Thermaltake, Silverstone, EVGA, Seasonic.

Kasa olarak Cooler Master kullanırdım.

Monitör olarak 4K bir ekrana yönelmenizi öneririm.

Bunlar dışında yorum yapacağım başka bir şey yok. Aldıysanız hayırlı olsun, henüz almadıysanız yine hayırlı olsun.

Son düzenleme:
İşlemciyi 7800x3D yapın derim. Hem oyunda genel olarak daha iyi hem soket ömrü var. Ama iş güç yapacaksanız ayrı. O durumda da ben 7950x3D tercih ederdim muhtemelen. 7950x3D hibrit kullanım için çok daha iyi. Ama sırf oyun ise amaç 7800x3D daha mantıklı.

Sonuç: 14. nesil Intel almayın bence :)

Son düzenleme:
Anakart modeli nedir hocam? ''MB1 Z790'' diye aratıyorum ama bir sonuca ulaşamadım.

Ram olarak da 7000-8000MHz arası bir kit tercih edin derim. 6000MHz kullanmanız için hiç bir sebep yok. 13900K bile 8000MHz değerlerine ulaşabiliyorken 14900K ile 6000MHz kullanılmamalı diye düşünüyorum.

Soğutucu ve güç kaynağı konusunda Cooler Master dışında bir marka tercih ederdim (kişisel fikrim.) Örnek verin derseniz Corsair, Arctic Liquid Freezer, Lian Li modelleri olabilir soğutucu için. Güç kanyağı olarak da Corsair, Thermaltake, Silverstone, EVGA, Seasonic.

Kasa olarak Cooler Master kullanırdım.

Monitör olarak 4K bir ekrana yönelmenizi öneririm.

Bunlar dışında yorum yapacağım başka bir şey yok. Aldıysanız hayırlı olsun, henüz almadıysanız yine hayırlı olsun.
MSI MB Z790 Gaming plus wi-fi soket 1700 DDR5 7200MHZ OC
Teşekkür ederim.

İşlemciyi 7800x3D yapın derim. Hem oyunda genel olarak daha iyi hem soket ömrü var. Ama iş güç yapacaksanız ayrı. O durumda da ben 7950x3D tercih ederdim muhtemelen. 7950x3D hibrit kullanım için çok daha iyi. Ama sırf oyun ise amaç 7800x3D daha mantıklı.

Sonuç: 14. nesil Intel almayın bence :)
Oyun ve iş amaçlı alınmış bir sistem henüz elime ulaşmadı gelince gerekli olan testleri yapıp sizlerle paylaşacağım

MSI MB Z790 Gaming plus wi-fi soket 1700 DDR5 7200MHZ OC
Teşekkür ederim.

Oyun ve iş amaçlı alınmış bir sistem henüz elime ulaşmadı gelince gerekli olan testleri yapıp sizlerle paylaşacağım

Testlerde sorun olmaz hocam, tatmin eder yani her türlü. Sıkıntısı soket ömrü ve güç tüketimi bence. Aldıysanız hayırlı olsun. İş için de oyun için de üzmez.

Dün satın aldım.Sence Soket ömrü ne kadar gider ve ayrıca soğutucu konusunda da görüşlerini almak isterim.

14. nesil Lga1700 soketi ile çalışıyor. Önümüzdeki sene soket değiştiriyor Intel Lga1851 gelecek. Yani sonraki nesile veya bir sonrakine geçmek isterseniz anakart değiştirmeniz gerekecek. O yüzden 14. nesil Intel almayı ben mantıklı bulmuyorum. Bu seneyi biraz geçiştirdiler gibi. Yoksa işlemciler kötü olduğundan değil yani sadece mantıklı bulmuyorum. AM5 tarafının ömrü çok daha uzun Amd soket konusunda uzun ömürlü oluyor. O yüzden ben olsam oyun için 7800x3D, iş de önemli ise 7950x3D alırdım. Hem güç konusunda da daha verimliler.

Soğutucu kısmına gelince ben sağlam bir kule tipi kullanıyorum, 7800x3D için fazlasıyla iş yapıyor. Sıvı soğutma için daha bilgili arkadaşlar yorum yaparsa daha iyi olur.

Bu kadar üst düzey sisteme sadece 2K monitör ve Ripjaws model CL36 değerinde ram alınması ilginçmiş. Ve bu kadar para verip ömrü olmayan soket almak da aynı derecede ilginç. He birde 12 bin liraya PSU almak da ilginç. Madem aldınız neyi değerlendirmemizi bekliyorsunuz? Madem değerlendirmemizi istiyorsunuz niye aldıktan sonra konu açıyorsunuz? Siz aldıktan sonra biz ne desek boş zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı