i9 9900K OC nasıl yapılmalı?

otosun

Femtopat
Merhaba arkadaşlar. Sistemimde Maximus X Hero anakart ve i9 9900K işlemcim var, RAM'ler ise 3600 MHz. Bundan öncesinde auto-tuning ile 8700K işlemcimi 5.15 GHz'e çekip oyunları mavi ekransız oynadım fakat i9'da durum böyle değildi. 5.00 GHz kendi frekansında bile auto-tuning ile oyun esnasında mavi ekran aldım. i9 işlemcimi dün aldım fakat bir türlü başaramadım. Bu işten çok iyi anlayan biri bana yardımcı olabilir mi? Ya da iyi bir rehber olur dediğiniz ve işe yarar en iyi bir video var mı?

Teşekkürler,
Onur Tosun.

Telefondan konuşmak yerine buradan yapabiliriz.

BIOS'dan ayarlamanız gereken 2 ayar var, CPU Ratio ve VDDCR CPU Voltage.

5 GHz'da çalışssın istiyorsanız F7 basıp Ai Tweaker sekmesine girin, CPU Ratio yazan yere 50.00 yazın, sonra VDDCR CPU Voltage ayarını override moda alın ve 1.3750V yazın, F10 basıp kaydederek çıkın.

PC açılınca Prime95 Small FFTs testi yapın, testi yaparken Core Temp üzerinden çekirdek kullanımına bakın, çekirdek kullanımı %100 altına düşüyorsa voltajı arttırın, %100 sabit ise %100 sabit olmayana kadar voltajı 0.025V şeklinde teker teker düşürün, en düşük voltaj ile stabil değeri bulunca 2-3 saat Aida64 testi yapın, bir kapanma yaşamazsanız kullanırsınız.

Small FFTs testini uzun süreler yapmayın, 5 dakika yeterli olacaktır.

5 GHz'da çalışssın istiyorsanız F7 basıp Ai Tweaker sekmesine girin, CPU Ratio yazan yere 50.00 yazın, sonra VDDCR CPU Voltage ayarını override moda alın ve 1.3750V yazın, F10 basıp kaydederek çıkın.

PC açılınca Prime95 Small FFTs testi yapın, testi yaparken Core Temp üzerinden çekirdek kullanımına bakın, çekirdek kullanımı %100 altına düşüyorsa voltajı arttırın, %100 sabit ise %100 sabit olmayana kadar voltajı 0.025V şeklinde teker teker düşürün, en düşük voltaj ile stabil değeri bulunca 2-3 saat Aida64 testi yapın, bir kapanma yaşamazsanız kullanırsınız.

Daha ne söylenebilir ki.

5.20 gibi bir değer

Denileni yaptım, 50x sync all core ayarında 1.3700 voltta x36 çalışıyor, 5.00GHz de sabit kalmıyor

Geri
Yukarı