i9-9900KF çok ısınıyor ve overclocklu olabilir mi?

eeVader

Hectopat
Bilgisayarı alırken sanırım overclock yapmışlar ve nasıl kapatabileceğimi bilmiyorum. BIOS'tan kapatmaya baktım ancak hiçbir şey anlamadım, MSI BIOS 5 var sanırım. Bunlar normal sayılar mı acaba?

IMG_7029.jpg

Soğutucu ve kasa nedir?

Soğutucunun modelini bilmiyorum maalesef ama sıvı soğutma ve 3 fanlı. Kasanın modeli ise Cooler Master HAF500.

Fotoğraftaki haline bakarsam OC yok gibi. Emin olmak istiyorsanız.
  • BIOS sıfırlayın,
  • XMP'yi tekrar açıp RAM'leri Max hızına getirin.

BIOS'u nasıl sıfırlayabilirim hiç bilmiyorum, yardımcı olabilirseniz deneyebilirim ve XMP'yi açmak güvenli bir şey mi?

Soğutucunun modelini bilmiyorum maalesef ama sıvı soğutma ve 3 fanlı. Kasanın modeli ise Cooler Master HAF500.

BIOS'u nasıl sıfırlayabilirim hiç bilmiyorum, yardımcı olabilirseniz deneyebilirim ve XMP'yi açmak güvenli bir şey mi?
BIOS ana ekranında reset default gibi bir şeyler vardır. F7 de olabiliyor bazen. Biraz sağa sola bakın görürsünüz.

XMP dediğimiz şey RAM'lerin son hızında çalışması. Fabrika verilerine göre işlem yapıyor yani güvenli.

Sıcaklıklar ne kadar oluyor ki? Kasa havadarmış.

Diablo 4, Battlefield 2042 gibi oyunlara girince 85-100 arasına çıkıyor.

BIOS ana ekranında reset default gibi bir şeyler vardır. F7 de olabiliyor bazen. Biraz sağa sola bakın görürsünüz.

XMP dediğimiz şey RAM'lerin son hızında çalışması. Fabrika verilerine göre işlem yapıyor yani güvenli.

Tamamdır teşekkür ederim en kısa sürede deneyeceğim.

Diablo 4, Battlefield 2042 gibi oyunlara girince 85-100 arasına çıkıyor.
Fena.
Bi macun yenileyip, varsa kullanma kılavuzundaki gibi doğru şekilde (yönü oluyor soğutucuların) takıldığından emin olun. Radyatörü de kasanın üstüne sığıyorsa üstüne, sığmıyorsa ön panele, borular üste gelecek şekilde monteleyin.

Fena.
Bir macun yenileyip, varsa kullanma kılavuzundaki gibi doğru şekilde (yönü oluyor soğutucuların) takıldığından emin olun. Radyatörü de kasanın üstüne sığıyorsa üstüne, sığmıyorsa ön panele, borular üste gelecek şekilde monteleyin.

Macun yenileyeceğim, soğutmanın maalesef kutusu bende değil ama üst panelde, radyatör kasanın içine dönük şekilde üst tarafta 3 tane fan var.

Yeni konular

Geri
Yukarı