İade olan STRIX RX 480 yerine STRIX GTX 1060 alınır mı?

PunishmentGazi

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar,
Şuradan da görebileceğiniz üzere, sistemimde olan bir arıza sonucunda parçalarımı satın almış olduğum Vatan Bilgisayar'ın servisine teslim ettim.
Özetle, bilgisayarım yük altındayken kilitleniyor ve yalnızca PSU üzerinden kapatabiliyordum.
Ekran kartını ve işlemciyi stres testlerine sokuyorum sorun çıkmıyor ancak Battlefield 1'e girdiğimde 10 dakika içerisinde bilgisayar kilitleniyor, Overwatch veya Titanfall 2'de ise ekran kartının fanlarının neredeyse %90 devirle çalışmasıyla oynamak zorunda kalıyordum.
Tüm parçalar sisteme verildi ve tekrar parçaları sizlere belirteyim;
  • EVEREST ARES-X1 MID KASA, 750W PSU
  • ASUS STRIX RX 480 8 GB GPU
  • GIGABYTE GA-970 GAMING ANAKART
  • AMD FX-8350 4.00 GHZ, WRAITH SOĞUTUCUYLA BİRLİKTE CPU
  • GSKILL 2*8 GB DDR3 RAM
  • WD 1 TB 5.0 7200 RPM HDD
  • WD 120 GB 3.0 SSD
Aylardır hiçbir sorun yaşamadığımı ve 80 derece sıcaklıklar görmeme rağmen bilgisayardan hiçbir olumsuz tepki almadığımı ona rağmen, bazı oyunlarda ne olur ne olmaz diye grafik ayarlarını ultra'dan high'a veya medium'a çekip, V-Sync'i açıp ekran kartının daha az yorulmasını sağlayayım diye devam ettim ancak bir gün her şey başladı.
Parçaların servisteki son durumunu sizlere aktarayım;
  • EVEREST ARES-X1 MID KASA, 750W PSU - sorunsuz olarak mağzaya döndü
  • ASUS STRIX RX 480 8 GB GPU - ASUS iade istedi
  • GIGABYTE GA-970 GAMING ANAKART - Hala serviste
  • AMD FX-8350 4.00 GHZ, WRAITH Soğutucusuyla birlikte değişti
  • GSKILL 2*8 GB DDR3 RAM - Sorunsuz olarak mağazaya geri döndü
  • WD 1 TB 5.0 7200 RPM HDD - Sorunsuz olarak mağazaya geri döndü
  • WD 120 GB 3.0 SSD - Hala serviste
Kasamın küçük olması sebebiyle, ekran kartımı herhangi bir ısınma sorunu yaşamasın diye STRIX model aldım 3 fanlı olmasından dolayı, dediğim gibi 1 ay öncesine kadar yağ gibi akıyordu. Ancak, son denemelerimde kapak açık olmasına rağmen ve Battlefield 1'de medium ayarlar 65 derecede bile kilitlenme yaşadım.

Şimdi arkadaşlar, ekran kartım için 1.315 TL civarı bir iade alacağım ve maalesef Türkiye'de RX 480 stokları tamamen tükenmiş, açıkçası ben de NVIDIA'ya kaymayı düşünüyordum, isabet oldu.

Tekrar kasamda ısınma sorusu yaşama ihtimaline karşın üç fanlı olduğundan ve yaptığım araştırmalar sonucunda daha iyi olacağını düşündüğüm ASUS STRIX GTX 1060 ekran kartını 75-80 TL fark ödeyerek almayı planlıyorum.
Ancak, yine aynı şeyleri yaşamayacağımdan emin olsam ASUS GeForce GTX1060 DUAL ekran kartını daha çok beğendim ve aklımda o vardı.
Böyle sorunlarla karşılaştım ve can sıkıcı bir durumdayım.
Daha AMD ekran kartı almayı düşünmüyorum, GTX 1060'dan sonrası işlemcime darboğaz yapıyor ve 9 serisine de pek sıcak bakamıyorum.
Neden ASUS diye sormanız durumunda ise, yalnızca 3 iş günü sonrasında teknik servis iade kararı aldığı için ayrı bir hoşuma gitti, yalan olmasın...

Parçaların hepsinin haftaya gelebileceği söylendi, o zamana kadar karar verme aşamasındayım.
Güzel tavsiyelerinizi bekliyorum.
Teşekkürler, umarım kimse böyle bir durum yaşamaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladığım kadarıyla sorun ısınmada değil. Isınmada olsaydı zaten 65 derecede kilitlenme yaşamazdınız. Öncelikle o kasayı ve güç kaynağını almak ile hata yapmışsınız. Devamında ise işlemciniz için ayrı bir soğutma almanızı öneririm. Stok fanları AMD için yetersiz buluyorum. Asus'un 3 fanlı soğutmasında herhangi bir soğutma sorunu yaşamazsın, bundan emin olabilirsin. Kasa içi düzenlemeyi en iyi şekilde yapmaya bakmalısın. Bildiklerim bunlar. Eğer soğutmadan yana sıkıntı çekiyorsan; kasa ve güç kaynağını değiştir, işlemcin için ekstra soğutucu al. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Fazladan para vererek GTX 1060'a geçilmez. Strix RX 480 zaten kronik problemleri bol bir modeldi. İadesini alıp MSI RX 580 Gaming X almanızı tavsiye ederim. Yoksa da bekleyin bence.
Bir de yeni olmanın verdiği acemilik midir ya da her nedense FX sistem toplamışsınız. Geçmiş olsun diyeyim.
Tekrar söylüyorum o problem AMD'nin değil, Asus'un.

Arkadaşlar, sorunlarımın hepsini hallettim ve şu an çatır çatır kullanıyorum. Sizlere de yazdıklarınızla ilgili cevap vermek istedim.
Öncelikle düşünceleriniz için teşekkürler, fakat yanlış olanlar var.
STRIX 1060 modeline ufak bir fark ödeyerek geçişimi yapmış bulunmaktayım ve 1 aylık geçen süre boyunca maşallah gayet başarılı gidiyor.
Şimdi, ilk olarak sıcaklık değerlerimi sürekli kontrol ettiğimi ve kasa veya PSU kaynaklı bir sorun yaşamadığımı söylemek isterim.
Zaten sizlere söylediğim üzere, sadece ekran kartının iade aldığını ve diğer ürünlerimin sorunsuz bir şekilde servisten döndüğünü tekrar hatırlatmak isterim.
FX 8350 işlemci acemilik demişsiniz, acemilik değil.
Satın aldığım dönemde RYZEN henüz ortalıkta yoktu ve fiyat/performans ürünü almak istedim, ayrıca güçlü bir işlemcidir FX 8350, 8 çekirdeğe sahip ve 4.04 GHZ ile çalışmakta. Ayrıca en önemlisi, STOK FAN değildir arkadaşlar üzerindeki. Yukarıda da belirttiğim üzere satın aldığım ürün, WRAITH COOLER ile birlikte gelmektedir, WRAITH COOLER'ın ne kadar başarılı olduğunu Technopat'ın konuyla ilgili şu videosunda görebilirsiniz. Neden INTEL işlemci almadın derseniz, aynı şekilde fiyat/performans odaklı düşündüm.
Ekran kartında sorun tamamen AMD kaynaklıdır, arkadaşlar. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlarım da oldu o yüzden kabahati AMD'ye daha fazla atıyorum, ASUS'tan ziyade. Ben de AMD'nin daha iyi olduğunu düşünüyordum yoksa. Aldığım 1060 STRIX ürünü de ASUS'un ancak oyun performanslarında hem sıcaklık olsun hem FPS değerleri olsun arada ciddi bir fark mevcut.
Diyebilirsiniz, sana ekran kartı bozuk gelmiştir ondan öyledir diye ama öyle değil, ekran kartım (RX 480) sorunsuz çalışıyorkenki performansını kast ediyorum.
Kasa markasını EVEREST olarak görünce direkt kötümsemek yanlış bana göre, tamam kabul ediyorum kaliteli bir ürün olmayabilir, ama bu denli bir sorunun ondan kaynaklı olmaması gerekiyor, fiyat/performans ürünleri bunlar.
Bir arkadaşımız link atmış sağolsun, maalesef Vatan Bilgisayar iade aldığında, iade çeki verdiği için yalnızca oradan alışveriş yapabiliyoruz. Aynı zamanda RX 580 almak isteseydim de, ki arada 400 tl gibi bir fark mevcut olacaktı, onlar da Vatan'ın stoklarında bulunmuyor.
AMD ekran kartlarından bir süre uzak durmakta yarar var arkadaşlar, şu anda stoklarda olmamasının sebebinin Bitcoin problemleri olduğunu biliyoruz, kartlar maalesef Bitcoin'e daha yatkın çalışıyor NVIDIA'ya göre.
Eğer GTX 1060 almak isteyen ve kafasında herhangi bir soru işareti bulunan arkadaşımız varsa, bana seve seve ulaşabilir. Kartı güzel bir şekilde test ettim çünkü.
Tüm arkadaşlara güzel düşünceleri için çok teşekkürler, herhangi birinizi üzecek bir şey söylediysem affola. Umarım kimse böyle sorunlarla karşılaşmaz.

Arkadaşlar, sorunlarımın hepsini hallettim ve şu an çatır çatır kullanıyorum. Sizlere de yazdıklarınızla ilgili cevap vermek istedim.
Öncelikle düşünceleriniz için teşekkürler, fakat yanlış olanlar var.
STRIX 1060 modeline ufak bir fark ödeyerek geçişimi yapmış bulunmaktayım ve 1 aylık geçen süre boyunca maşallah gayet başarılı gidiyor.
Şimdi, ilk olarak sıcaklık değerlerimi sürekli kontrol ettiğimi ve kasa veya PSU kaynaklı bir sorun yaşamadığımı söylemek isterim.
Zaten sizlere söylediğim üzere, sadece ekran kartının iade aldığını ve diğer ürünlerimin sorunsuz bir şekilde servisten döndüğünü tekrar hatırlatmak isterim.
FX 8350 işlemci acemilik demişsiniz, acemilik değil.
Satın aldığım dönemde RYZEN henüz ortalıkta yoktu ve fiyat/performans ürünü almak istedim, ayrıca güçlü bir işlemcidir FX 8350, 8 çekirdeğe sahip ve 4.04 GHZ ile çalışmakta. Ayrıca en önemlisi, STOK FAN değildir arkadaşlar üzerindeki. Yukarıda da belirttiğim üzere satın aldığım ürün, WRAITH COOLER ile birlikte gelmektedir, WRAITH COOLER'ın ne kadar başarılı olduğunu Technopat'ın konuyla ilgili şu videosunda görebilirsiniz. Neden INTEL işlemci almadın derseniz, aynı şekilde fiyat/performans odaklı düşündüm.
Ekran kartında sorun tamamen AMD kaynaklıdır, arkadaşlar. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlarım da oldu o yüzden kabahati AMD'ye daha fazla atıyorum, ASUS'tan ziyade. Ben de AMD'nin daha iyi olduğunu düşünüyordum yoksa. Aldığım 1060 STRIX ürünü de ASUS'un ancak oyun performanslarında hem sıcaklık olsun hem FPS değerleri olsun arada ciddi bir fark mevcut.
Diyebilirsiniz, sana ekran kartı bozuk gelmiştir ondan öyledir diye ama öyle değil, ekran kartım (RX 480) sorunsuz çalışıyorkenki performansını kast ediyorum.
Kasa markasını EVEREST olarak görünce direkt kötümsemek yanlış bana göre, tamam kabul ediyorum kaliteli bir ürün olmayabilir, ama bu denli bir sorunun ondan kaynaklı olmaması gerekiyor, fiyat/performans ürünleri bunlar.
Bir arkadaşımız link atmış sağolsun, maalesef Vatan Bilgisayar iade aldığında, iade çeki verdiği için yalnızca oradan alışveriş yapabiliyoruz. Aynı zamanda RX 580 almak isteseydim de, ki arada 400 tl gibi bir fark mevcut olacaktı, onlar da Vatan'ın stoklarında bulunmuyor.
AMD ekran kartlarından bir süre uzak durmakta yarar var arkadaşlar, şu anda stoklarda olmamasının sebebinin Bitcoin problemleri olduğunu biliyoruz, kartlar maalesef Bitcoin'e daha yatkın çalışıyor NVIDIA'ya göre.
Eğer GTX 1060 almak isteyen ve kafasında herhangi bir soru işareti bulunan arkadaşımız varsa, bana seve seve ulaşabilir. Kartı güzel bir şekilde test ettim çünkü.
Tüm arkadaşlara güzel düşünceleri için çok teşekkürler, herhangi birinizi üzecek bir şey söylediysem affola. Umarım kimse böyle sorunlarla karşılaşmaz.
Kartta oynadığın oyunlarda GPU kullanım sorunu yaşıyor musun? Frekans değil ama GPU kullanımı. Bende de aynı kart var ancak MSI marka. Ben oyunlarda yaşıyorum. Ve oynadığın oyunları söylersen sevinirim. Benchmarklarda sorun yok bu arada...

Kartta oynadığın oyunlarda GPU kullanım sorunu yaşıyor musun? Frekans değil ama GPU kullanımı. Bende de aynı kart var ancak MSI marka. Ben oyunlarda yaşıyorum. Ve oynadığın oyunları söylersen sevinirim. Benchmarklarda sorun yok bu arada...
Herhangi bir GPU kullanımı sorunu yaşamıyorum. Oyunlar da, Overwatch, GTA V, Battlefield 1 gibi güncel oyunlar ve Ultra ayarlarda.
Eğer denemediysen, V-SYNC'i açıp 60 FPS'e sabitlemeyi dener misin ve oyun içerisindeki GPU ve CPU sıcaklıklarını rica edeceğim senden :)

Herhangi bir GPU kullanımı sorunu yaşamıyorum. Oyunlar da, Overwatch, GTA V, Battlefield 1 gibi güncel oyunlar ve Ultra ayarlarda.
Eğer denemediysen, V-SYNC'i açıp 60 FPS'e sabitlemeyi dener misin ve oyun içerisindeki GPU ve CPU sıcaklıklarını rica edeceğim senden :)
Maalesef şu an atamayacağım. Temmuz' un 3' ü ya da 4'ünden sonra atabilirim. Şehir dışındayım da. Senle rahatça tartışabileceğimiz bir platform var mı ? Skype, discord vs. Belki yardımcı olabilirsin sonra. Olmazsa zaten gidicem servise.

Ama sana şöyle diyim. Sıcaklıklarda hiç bir sorun yok. CPU Sıcaklığı 53'ü geçmiyor. GPU ise 64'ü geçmiyor. Frekanslar normal. Ultra' da oynuyorum oyunlarımı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı