Çözüldü İadede kargo ücreti kesintisi yapılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tranqela

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Sultan Butik'en annem için bir kıyafet satın almıştım. Kalitesini beğenmediğim için iade etmek istedim. Bana gönderim ve iade kargo ücretlerini keseceklerini söylediler. Tüketici Hakları Kanunu'nun 142. sayfasındaki 12. madde gereğince buna hakları olmadığını biliyorum ama Mesafeli Satış Sözleşmesi - Sultan Butik | Tesettür Giyim Modelleri Uygun Fiyatlarla kendi sitelerinde bu şekilde bir satış sözleşmesi yayınlamışlar. Bu sözleşme var olduğu için iade ücretini kesme hakları var mı?

Çözüm
Ön bilgilendirme formunda size bir firma ismi belirtilmediyse, belirtildiyse ve siz o firma ile gönderecekseniz veya belirtilmesine rağmen sizin bulunduğunuz yerde şubesi yoksa sizden herhangi bir ilave masraf talep edemez. Ancak belirtilmesine rağmen farklı bir yol izlerseniz masraflara katlanırsınız. Yönetmelik maddesini aşağıya bırakıyorum.

Mesafeli Satışlar Yönetmeliği Madde 12 - Satıcı veya Sağlayıcının Yükümlülükleri:
(3) Cayma hakkının kullanımında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür.
Ön bilgilendirme formunda size bir firma ismi belirtilmediyse, belirtildiyse ve siz o firma ile gönderecekseniz veya belirtilmesine rağmen sizin bulunduğunuz yerde şubesi yoksa sizden herhangi bir ilave masraf talep edemez. Ancak belirtilmesine rağmen farklı bir yol izlerseniz masraflara katlanırsınız. Yönetmelik maddesini aşağıya bırakıyorum.

Mesafeli Satışlar Yönetmeliği Madde 12 - Satıcı veya Sağlayıcının Yükümlülükleri:
(3) Cayma hakkının kullanımında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

Çözüm

Bana PTT kargo ile iade kodu verdiler ancak beyanlarına göre bana şu şekilde mesaj gönderdiler.

"
Değişim iade koşulları

ıadeler de gidiş ve geliş kargo bedellerı dusulerek sadece urun bedelı ıade edılır hatalı ürün de degısım yaptığınız da kargo bedelı gelıs ve dönüş olarak bıze aıttır ıade secımınde kargo bedelı kesinti olur .

degısım de kargo bedeli 30 tl
Geliş ve Gidiş kargo bedeli alıcıya aittir.

📌degısım ıade suresı kargo aldıgınız gun dahıl 5 gun ıcersınde gonderım yapabılırsınız
📌iade ve değişim ürününlerin hasar görmemiş ve tekrar satışa sunulmasına manı bir durum olmaması

📌kargo bize ulaşınca size sms ile bilgilendirme mesajı gelecektir.
🔽🔽🔽

Gönderi kodu Ptt kargo *********

Burda ki kargo kodu ile gönderebilirsiniz
"

O halde eğer para kesintisi yaparlarsa Müşteri Hakem Heyeti'ne başvuracağım. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı