Ibanez SR300e bass gitardan düzgün ses alamıyorum

Eve dönünce paylaşacağım.

Bugün bir ustaya götürdüm, çalmasından yıllarca kullandığı belliydi zaten. Başta ikizimin elektro gitarına baktı. Benimkine sıra geldiğinde gitar ses vermiyordu garip bir şekilde. Baktık ki pil bitmiş, yeni pil aldım. Sorun çözülmedi. Daha sonrasında arkayı açtık ve aksâma değen bir toz parçası gördük. Çıkarttığımızda sesin gelmemesi sorunu kalmadı ama asıl şikayetim olan durum yaşanmaya devam ediyor. Tam olarak nasıl açıklanır bilmiyorum ama sanki Fuzz pedalı varmış gibi. Aksâmda problem olduğunu, bu aksamlar hakkında çok bilgisi olmadığı için yapamayacağını söyledi. Sağolsun tuşlarda sorun vardı onları da çözmesine rağmen para almadı.

Yeni başladığım için iyi çalamıyorum. Ancak bu kadar oldu.

Son düzenleme:
Eve dönünce paylaşacağım.

Bugün bir ustaya götürdüm, çalmasından yıllarca kullandığı belliydi zaten. Başta ikizimin elektro gitarına baktı. Benimkine sıra geldiğinde gitar ses vermiyordu garip bir şekilde. Baktık ki pil bitmiş, yeni pil aldım. Sorun çözülmedi. Daha sonrasında arkayı açtık ve aksâma değen bir toz parçası gördük. Çıkarttığımızda sesin gelmemesi sorunu kalmadı ama asıl şikayetim olan durum yaşanmaya devam ediyor. Tam olarak nasıl açıklanır bilmiyorum ama sanki Fuzz pedalı varmış gibi. Aksâmda problem olduğunu, bu aksamlar hakkında çok bilgisi olmadığı için yapamayacağını söyledi. Sağolsun tuşlarda sorun vardı onları da çözmesine rağmen para almadı.

Yeni başladığım için iyi çalamıyorum. Ancak bu kadar oldu.

Videoda Basss ses kartına bağlı değil mi? Amplitube arayüzünü de paylaşırsan sevinirim.
İhtimaller;

1- Muhtemelen tube amfilerden birini seçtin ve doğası gereği overdrive üretiyor.
2- Gear içinde bir overdrive box açık,
3 - Ses kartı input gain seviyesi aşırı yüksek, bu durum VST ye giren sesin çatlamasına sebep oluyor.

Bunun dışında Gördüğüm diğer sorunlar;
1- Manyetikler çok yüksek, çalarken teller menyetiklere çarpmamalı. Bir tornavida yardımıyla seviyelerini indirebilirsin.
2- Teller perdelere çok yakın. Solo gitar çalmıyorsunuz, ( ayrıca solo gitar için bile fazlaca yakın) bu bir bass gitar. Bir bass gitarın telleri bu kadar yakın ayarlanmaz hiç bir zaman. Teller perdelere fazlaca çarpıyor. Köprü üstündeki saddle ları tornavida ya da alyan kullanarak yükseltin.

Videoda Basss ses kartına bağlı değil mi? Amplitube arayüzünü de paylaşırsan sevinirim.
İhtimaller;

1- Muhtemelen tube amfilerden birini seçtin ve doğası gereği overdrive üretiyor.
3 - Ses kartı input gain seviyesi aşırı yüksek, bu durum VST ye giren sesin çatlamasına sebep oluyor.

1- Manyetikler çok yüksek, çalarken teller menyetiklere çarpmamalı. Bir tornavida yardımıyla seviyelerini indirebilirsin.
2- Teller perdelere çok yakın. Solo gitar çalmıyorsunuz, ( ayrıca solo gitar için bile fazlaca yakın) bu bir bass gitar. Bir bass gitarın telleri bu kadar yakın ayarlanmaz hiç bir zaman. Teller perdelere fazlaca çarpıyor. Köprü üstündeki saddle ları tornavida ya da alyan kullanarak yükseltin.

Evet, ses kartına bağlı.

1699834390280.png

Tahmin ettiğim şeyler olmuş;

Amfi kullanmayı ve ekipman kullanmayı bilmediğiniz için bunlar başınıza geliyor. Yeni çalmaya başlıyorsanız bir amfi satın almanız bu sebepler ile tavsiye edilir. Ekipman bilmediğiniz için VST üstünden patch açar, ne yaptığınızı bilmeden kör gibi çalarsınız.
VST ses kartı başlangıç için uygun değildir. Ses kartını satıp Bir amfi alın.

En başta yapman gerekenler sırayla;
- Tüplü amfi açmışsın. Tube amfiler doğası gereği drive lı ses üretirler. Listeden Transistörlü bir model seçin.
- Sol altta daire içine aldığım input gain çaldıın esnada kırmızı seviyeye ulaşıyorsa ses kartının input / gain seviyesi yüksek demektir. Kırmızı yı görmeyecek şekilde düşüreceksin. ana bunu yaparken programdaki slider değil; ses kartının üstündeki potans ile yapacaksın. Amplitube üstündeki slider %100 olsun.
- Temiz ses almak için amfi üstündeki "gain" kısılacak. Ses düşük kalırsa volume ve master volume açılacak.
- Ses kartında zaten di ünitesi mevcut. Kapat ya da devreden çıkart. Ok işareti ile gösterdiğim yerde Stomp box üniteleri varsa zincirden çıkartılacak ya da kapatılacak.

Ekran görüntüsü 2023-11-13 140415.jpg

Son düzenleme:
Tel yüksekliğini ben ayarladım bu bass gitarın tellerin daha uzak olmasını istemiyordu.

Ayrıca biraz terim kullanmışsınız kendisi anlamadı bana sordu ben de anlamadım
"Gear içinde overdrive box açık" gibi. Açıklayabilir misiniz?

Tel yüksekliğini ben ayarladım bu bass gitarın tellerin daha uzak olmasını istemiyordu.
Videolarından senin de başlangıç seviyesinde olduğunu görüyorum. Tamir / ayar işine girme cesaretini anlıyorum ancak bunları bilgisizce yapmamak gerekir. Kişi isteyebilir ancak enstrümanın doğasına aykırı yapılan ayar. O şekilde çalınamaz o.

"Gear içinde overdrive box açık" gibi. Açıklayabilir misiniz?
Açıklama şu;

Amfi kullanmayı ve ekipman kullanmayı bilmediğiniz için bunlar başınıza geliyor. Yeni çalmaya başlıyorsanız bir amfi satın almanız bu sebepler ile tavsiye edilir. Ekipman bilmediğiniz için VST üstünden patch açar, ne yaptığınızı bilmeden kör gibi çalarsınız.
VST ses kartı başlangıç için uygun değildir. Ses kartını satıp Bir amfi alın.

Yardımınız için teşekkürler. Dediklerinizi uyguladıktan sonra geri döneceğim.

Ayrıca en yakın zamanda bir amfi alacağım.

Bugün gitarı bir Luthier'a götürdüm. Gitarın içi oksit dolu ve kısa devre var. Yani sesin sebebi bunların hiçbiri değil, oksit ve kısa devre.

Son düzenleme:
Bugün gitarı bir Luthier'a götürdüm. Gitarın içi oksit dolu ve kısa devre var. Yani sesin sebebi bunların hiçbiri değil, oksit ve kısa devre.

O Luthierin adını verirseniz yanlışlıkla yolumuz düşmesin. Duyduğum en komik teşhisler. Muhtemelen sizden para koparabilmek için anlamayacağınızı düşündüğü türden cümleler kurmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı