IBBMEZDAIBS dolandırıcı mı?

Sanırım biri dolandırıcılık yapmadan para kazanıyor gibi.

Bizzat aynı mesaj az önce bana da geldi. Linke basmadım fakat google'a yazdığımda resmi siteye attı. Geçen gün de WEACCEPT'ten gelmişti o da garip bir şekilde resmi PTT kargo takip sitesine atıyordu. Ailede 4 kişiyiz ve hatların hepsi babamın üzerine. Mesajlar hepimize de geldi. Nasıl bilmiyorum fakat bir dolandırıcılık veritabanına eklenmişiz gibi. WEACCEPT'i bulmuştum da bu IBBMEZDAIBS hangi şirket peki ?

Bizzat aynı mesaj az önce bana da geldi. Linke basmadım fakat google'a yazdığımda resmi siteye attı. Geçen gün de WEACCEPT'ten gelmişti o da garip bir şekilde resmi PTT kargo takip sitesine atıyordu. Ailede 4 kişiyiz ve hatların hepsi babamın üzerine. Mesajlar hepimize de geldi. Nasıl bilmiyorum fakat bir dolandırıcılık veritabanına eklenmişiz gibi. WEACCEPT'i bulmuştum da bu IBBMEZDAIBS hangi şirket peki ?

Hangi şirket olup olmadığı önemli değil. SMS atılırken isim rahatlıkla değiştirilebilir. Bir şirket değil de, rastgele birisi bile göndermiş olabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi İşleri Başkanlığı

Hangi şirket olup olmadığı önemli değil. SMS atılırken isim rahatlıkla değiştirilebilir. Bir şirket değil de, rastgele birisi bile göndermiş olabilir.
Değiştirilebilir tabi ki onda sıkıntı yok da. Rastgele bir şey mi yazmışlar yoksa var mı diye merak etmiştim. Öylesine.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi İşleri Başkanlığı
Teşekkür ederim.

Annem ben yetişemeden linke tıklamış ama bir giriş vs yapmamış acaba telefonuna virüs girmiş midir yoksa giriş yapmak mı lazım ya da dosya vs indirme istiyormuş heralde, öyle bi şey çıkmamış o faza geçmek gerekiyor heralde ama yine de cache vs ondan bi şeyler bulaşmış mıdır acaba

Link e-Devlet'e yönlendirmiyor. Koddaki ilk linke yönlendiriyor. e-Devlet'e o yönlendiriyor. bit.ly linklerinin sonuna + koyarak nereye yönlendirdiğine bakabilirsiniz.

uBlock Origin logger ile bakıldığında şüpheli bir şey yok. Gereksiz bir yönlendirme serisi gibi duruyor.

Kod:
https://linkkisalt.net/f29dklac
https://bit.ly/trgovapp+

Mesaj içeriğine gelecek olursak. Kontrol etmek için e-Devlet hesabınıza normal şekilde girip kullanım geçmişi kısmına bakabilirsiniz.

Malesef bende linke tıkladım farkedince e devlet şifremi yeniledim ve ibb yi aradım aradığınızda direk sekreter kurumlarıyla ilgisi olmadığını onların yollamadığını söylüyor yani dolandırıcılar şimdi korkuyorum bir şey olur diye virüs bulaşmış mıdır nasıl anlarım ?

Malesef bende linke tıkladım farkedince e devlet şifremi yeniledim ve ibb yi aradım aradığınızda direk sekreter kurumlarıyla ilgisi olmadığını onların yollamadığını söylüyor yani dolandırıcılar şimdi korkuyorum bir şey olur diye virüs bulaşmış mıdır nasıl anlarım ?
Kaspersky premium aldım taratıcam annemin telefonunu şimdi siteye girmek bile virüs bulaştırmış olabilir, dosya vs indirmesi yaptırıyormuş heralde internette baktım haberlere ama giriş falan yapmaya çalışınca hata verip öyle mi indirme yaptırıyor vs onu bilmiyorum. Girdiği adres e-devlet adresi değil bakmıştım da geçmişi falan sildim unuttum tam adresi.

Kaspersky Premium ile tarattım telefonu bir şey bulmadı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı