IBM serveri nasıl kurulur?

YEmre bayrak

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bir server sahibiyim ve kurulumu için bir server ustasına ihtiyacım var. Şu anda nedir ne değildir bilmiyorum. Çünkü monitör kablom uyumlu değil. Erkek VGA kablosuna sahibim. Dişi VGA kablosu alacağım ve kurulum için bir ustaya ihtiyacım var server için. Yalnızca 1 GB küp ECC RAM alabildim. Yeterli olur mu? YouTube 7/ 24 canlı yayını yapacak ve 1.80 + 1.80 X2 3.60 GHz işlemcim var. 2 jet fan 10.000 RPM X5 HDD 512 MB ekran kartı veri alip veri gönderecek. Sistem yeterli mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
1 GB RAM yetmeyebilir ilk olarak, eğer eski ise yani IBM Series X338 gibi bir şey ise server 2008 destekliyor son sürüm, RAM'ler yanlış hatırlamazsam DDR2 idi bazıları. HDD bir tık yavaş kalabilir o yüzden SSD tercih ederim en kötü SSD bile olur yani işletim sistemi için. YouTube'da ne yayını yapacaksınız? Eğer ses aktarımı da işin içerisine girecekse RAM sorun olabilir, sadece görüntü ise atıyorum dolar kurunun grafiği gibi ise sadece görüntü ve network olayları olduğu için RAM'i çok da arttırmaya gerek yok ama 7/24 olayı varsa UPS almanızı tavsiye ederim. Ek olarak ben evde olmadığımda sorun çıkar şu bu olur diye sorun olmasın isterseniz dış IP açmalısınız (statik IP satın alın) ardından dış IP ile bağlantı sağlayıp sorunu çözersiniz. Kurulumda yardımcı olabilirim. Bir de BIOS güncellemek çoğu problemi çözüyor, BIOS güncellemeye uğraşın ilk etapta.

Ek olarak bazen işletim sisteminin kurulumunu bile boot edemeyebiliyorsunuz, bunun için bir PC'den network olarak server açıp IBM sunucusundanda network olarak boot ettirmelisiniz, tabii ki bu anlattıklarım 20 senelik sunucular için. Sunucu modeli nedir ?

Son düzenleme:
1 GB RAM yetmeyebilir ilk olarak, eğer eski ise yani IBM Series X338 gibi bir şey ise server 2008 destekliyor son sürüm, RAM'ler yanlış hatırlamazsam DDR2 idi bazıları. HDD bir tık yavaş kalabilir o yüzden SSD tercih ederim en kötü SSD bile olur yani işletim sistemi için. YouTube'da ne yayını yapacaksınız? Eğer ses aktarımı da işin içerisine girecekse RAM sorun olabilir, sadece görüntü ise atıyorum dolar kurunun grafiği gibi ise sadece görüntü ve network olayları olduğu için RAM'i çok da arttırmaya gerek yok ama 7/24 olayı varsa UPS almanızı tavsiye ederim. Ek olarak ben evde olmadığımda sorun çıkar şu bu olur diye sorun olmasın isterseniz dış IP açmalısınız (statik IP satın alın) ardından dış IP ile bağlantı sağlayıp sorunu çözersiniz. Kurulumda yardımcı olabilirim. Bir de BIOS güncellemek çoğu problemi çözüyor, BIOS güncellemeye uğraşın ilk etapta.

Ek olarak bazen işletim sisteminin kurulumunu bile boot edemeyebiliyorsunuz, bunun için bir PC'den network olarak server açıp IBM sunucusundanda network olarak boot ettirmelisiniz, tabii ki bu anlattıklarım 20 senelik sunucular için. Sunucu modeli nedir ?
çok eski bir sistem değil 2 X 2 gb ram yani 4 gb hatasız yazması için tanesi 1 gb kullanıyor yani 2 gb bios ile bunu kapatabilirsem 4 gb ram olur diye düşünüyorum yada ramlardan birisi bozuk hdd 10.000 rpm 6.80 gb /s 5 adet kötü okuma yazma değil diye düşünüyorum bilgisayada akü var kaç saat gider bilmiyorum sistemi fişe taktım ve direkt çalişmaya başladı fişten çekerek kapatmak zorunda kaldım zarar almış olmasından korkuyorum herşeyi 2.el buna xp gibi birşey yükleyip youtube video aktarıca m canlı olarak bilgisayar gibimi kullancıcam yoksa tek tek hddmi formatlıyıcam birisi hdd özel sürücü yüklemen gerek dedi

Çok eski bir sistem değil 2 X 2 GB RAM yani 4 GB hatasız yazması için tanesi 1 GB kullanıyor yani 2 GB BIOS ile bunu kapatabilirsem 4 GB RAM olur diye düşünüyorum ya da RAM'lardan birisi bozuk HDD 10.000 RPM 6.80 GB /s 5 adet kötü okuma yazma değil diye düşünüyorum bilgisayada akü var kaç saat gider bilmiyorum sistemi fişe taktım ve direkt çalişmaya başladı fişten çekerek kapatmak zorunda kaldım zarar almış olmasından korkuyorum her şeyi 2.el buna XP gibi bir şey yükleyip YouTube video aktarıca m canlı olarak bilgisayar gibi mi kullancıcam yoksa tek tek hddmi formatlıyıcam birisi HDD özel sürücü yüklemen gerek dedi.

Özel sürücüye gerek yok diye düşünüyorum hocam. 10.000 RPM olduğunu gözden kaçırmışım, SSD çok gerek yok o halde ama olsaydı iyi olurdu.

Windows XP olmaz, ona Windows server 2008 vs. de kurulur ama tahminimce Windows 10'da kurulmasına izin verecektir olur yani, tam model bilgisi verirseniz net konuşabiliriz.

Özel sürücüye gerek yok diye düşünüyorum hocam. 10.000 RPM olduğunu gözden kaçırmışım, SSD çok gerek yok o halde ama olsaydı iyi olurdu.

Windows XP olmaz, ona Windows server 2008 vs. de kurulur ama tahminimce Windows 10'da kurulmasına izin verecektir olur yani, tam model bilgisi verirseniz net konuşabiliriz.
ibm 226 ile aynı kasa ve ana karta sahibim

Normal windows 7 profossionel formati atmak istedim ancak bir turlu iso dosyasini baska bir bilgisayardan usb bellege yazdiramadim diske erisilmedi hatasi aliyorum yapamadim

Son düzenleme:
ibm 226 ile aynı kasa ve ana karta sahibim

Normal windows 7 profossionel formati atmak istedim ancak bir turlu iso dosyasini baska bir bilgisayardan usb bellege yazdiramadim diske erisilmedi hatasi aliyorum yapamadim
O halde server ile o pcyi aynı ağa ethernet ile bağlayın, ardından network boot yaparak server kurulumunu network boot üzerinden başlatın.

O halde server ile o PC'yi aynı ağa Ethernet ile bağlayın, ardından network boot yaparak server kurulumunu network boot üzerinden başlatın.

Dediğiniz gibi yaptım HDD'leri söküp attım 1 adet SSD takarak aynı zamanda elektrik tasarrufu sağaladım formatıda normal şekilde attım bu işlem yapılırken diğer diskler çıkarılmalı belki konuyu gelip okuyan olur IBM server BIOS'u epey karmaşık ve eskiydi her bir parçanın çok detaylı ayarları var mutlaka parçaların voltaj değerlerine vs bakın

Yeni konular

Geri
Yukarı