İçine kapanıklık durumundan nasıl kurtulunur?

Hizmet sektörünce çalış. Aynı şey bende de vardı. 2.5 sene kadar toptan-perakende satış yapan bir markette çalıştım. Günde en az 100 kişi ile muhatap oluyordum. Türlü türlü insan geliyordu.

Şuan her insanla her tür muhabbeti yapabilirim :)

Biraz sosyalleşmeye çalış. Genelde ne konularda konuşuyorlarsa bilgi edin ve çekinmeden fikrini belirt. Bir kere sohbet etmeyi denesen açılırsın.

Herhangi bir ortamda birisi konuşurken sohbet edemiyorum. Sadece dinliyorum ve bu durumdan çok rahatsızım. Birileriyle konuşmak istiyorum ama utanıyorum veya çekiniyorum. Bu durumdan nasıl kurtulurum?
Utangaçlıktan kurtulman lazım. Bunu da ailenden biriyle sanki arkadaşmış gibi konuşarak yapabilirsin. Ben yapıyorum şuan asosyal ile sosyal arasındayım. Yapamam diye düşünme

Hizmet sektörünce çalış. Aynı şey bende de vardı. 2.5 sene kadar toptan-perakende satış yapan bir markette çalıştım. Günde en az 100 kişi ile muhatap oluyordum. Türlü türlü insan geliyordu.

Şu an her insanla her tür muhabbeti yapabilirim :)

Çok iyi bir öneride bulunmuş arkadaş hizmet sektöründe çalışman içine kapanıklığını en hızlı atmanı sağlayacak yöntemlerden birisi. Psikolog ile görüşüp belki ilaç takviyesi de alabilirsin. İçine kapanıklığın pozitif yönleri olsa da negatif yönleri ağır basıyor. Ne kadar erken atlatırsan o kadar faydasını görürsün. 2-3 haftada bile büyük değişim görmen mümkün hizmet sektöründe. Ama psikolojik destek alarak bunu yaparsan çok daha iyi olur. İçine kapanıklık aslında yeterince deneyim kazanmamandan dolayı olabilir insan içine girdiğinde kolayca düzeltebileceğin üstesinden gelebileceğin bir problem ilk başta zorlanabilirsin fakat bırakmaman lazım. Psikolojik destek ilk bu zorlandığın yerlerde büyük fayda sağlayabilir.

Herhangi bir ortamda birisi konuşurken sohbet edemiyorum. Sadece dinliyorum ve bu durumdan çok rahatsızım. Birileriyle konuşmak istiyorum ama utanıyorum veya çekiniyorum. Bu durumdan nasıl kurtulurum?

İnşallah atlatırsın sorun olursa durumu buraya yaz gene insanlar destek olur.

Geri
Yukarı