Yalnızlık durumundan nasıl kurtulunur?

Menemen22

Femtopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Ben 20 yaşındayım. Her gün sadece işten eve evden işe gidip geliyorum.Bunun içinde her ay çok fazla kontürüm kalıyordu diye paketimi iptal ettirdim o derece yalnızım yani. Eve gelince ise abartısız yemekten yatasıya kadar zaman telefonda reels izleyerek veya odamın tavanına bakarak geçiyor.Hiç arayan soran arkadaşım yok. İş ortamında da yaşıtım kimse yok ve herkes kendi çıkarında. Hep yalnızım bu durumdan ne kadar zoruma gitse de kurtulamıyorum. Yks hazırlanıyordum ama bu yalnızlık ve bunalım ve ev-iş-ders monotonluğu çalışma düzenimi de alt üst etti. 1 arkadaşım vardı onu da hep ben arayıp soruyordum. Artık o beni sormadığı için bende onu aramıyorum. Arkadaş ortamında hep en çok adım atan ve arayan-soran taraf ben olurum çünkü ben aramayınca(denemiştim) karşıdaki adamda beni aramıyor onun için. Ama neden hep ilk benden ilk adımı bekliyorlar bunu da merak etmişimdir hep. İçimi de döktüm en azından .Bu yalnızlığa karşı ne yapmam gerek sizce?(Kitap oku, yürüyüş yap demeyin çünkü onlar hep yaptığım şeyler olduğu için artık sarmıyor.) Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:
Selam arkadaşlar. Ben 20 yaşındayım. Her gün sadece işten eve evden işe gidip geliyorum. Hiç arayan soran arkadaşım yok. İş ortamında da yaşıtım kimse yok ve herkes kendi çıkarında. Hep yalnızım bu durumdan ne kadar zoruma gitse de kurtulamıyorum. Yks hazırlanıyordum ama bu yalnızlık ve bunalım ve ev-iş-ders monotonluğu çalışma düzenimi de alt üst etti. 1 arkadaşım vardı onu da hep ben arayıp soruyordum. Artık o beni sormadığı için bende onu aramıyorum. Arkadaş ortamında hep en çok adım atan ve arayan-soran taraf ben olurum çünkü ben aramayınca(denemiştim) karşıdaki adamda beni aramıyor onun için. Ama neden hep ilk benden ilk adımı bekliyorlar bunu da merak etmişimdir hep. İçimi de döktüm en azından .Bu yalnızlığa karşı ne yapmam gerek sizce?(Kitap oku, yürüyüş yap demeyin çünkü onlar hep yaptığım şeyler olduğu için artık sarmıyor.) Yardımcı olursanız sevinirim.
Rez.

Ortamcılık lazım ama ev-iş kısır döngüsünden sıyrılabilmek önemli. Yoksa böyle boş boş köpek gibi çalışırız anca.

Selam arkadaşlar. Ben 20 yaşındayım. Her gün sadece işten eve evden işe gidip geliyorum. Hiç arayan soran arkadaşım yok. İş ortamında da yaşıtım kimse yok ve herkes kendi çıkarında. Hep yalnızım bu durumdan ne kadar zoruma gitse de kurtulamıyorum. Yks hazırlanıyordum ama bu yalnızlık ve bunalım ve ev-iş-ders monotonluğu çalışma düzenimi de alt üst etti. 1 arkadaşım vardı onu da hep ben arayıp soruyordum. Artık o beni sormadığı için bende onu aramıyorum. Arkadaş ortamında hep en çok adım atan ve arayan-soran taraf ben olurum çünkü ben aramayınca(denemiştim) karşıdaki adamda beni aramıyor onun için. Ama neden hep ilk benden ilk adımı bekliyorlar bunu da merak etmişimdir hep. İçimi de döktüm en azından .Bu yalnızlığa karşı ne yapmam gerek sizce?(Kitap oku, yürüyüş yap demeyin çünkü onlar hep yaptığım şeyler olduğu için artık sarmıyor.) Yardımcı olursanız sevinirim.
Spor salonu dostum. Hayatına yeni bir amaç katar.

Rez.

Ortamcılık lazım ama ev-iş kısır döngüsünden sıyrılabilmek önemli. Yoksa böyle boş boş köpek gibi çalışırız anca.
Knk valla haklısında köpek gibi çalışmasak, döngüden sıyrılsak öbür türlü de para konusunda pederin eline bakacaz hani o yüzden yapacak bişey yok mecburuz. Ortamcılık konusunda ise ortam için insan lazım benim tanıyıpta konuşmadığım kişi çok ama arkadaş değil kötü ve kan emici insanlar diye ilişiği kestiğim kişiler yani,kaldı ki iş yerindekiler hepsi yaş almış kişiler 🥲.

Knk valla haklısında köpek gibi çalışmasak, döngüden sıyrılsak öbür türlü de para konusunda pederin eline bakacaz hani o yüzden yapacak bişey yok mecburuz. Ortamcılık konusunda ise ortam için insan lazım benim tanıyıpta konuşmadığım kişi çok ama arkadaş değil kötü ve kan emici insanlar diye ilişiği kestiğim kişiler yani,kaldı ki iş yerindekiler hepsi yaş almış kişiler 🥲.
İşte o yüzden köpek gibi çalışmaya devam maalesef.

Ortama girdiğinde elbette tanışacak birilerini bulursun, oradan da yürürsün. Nerede yaşıyordun bu arada?

Bir hobiye ihtiyacın var gibi. Şunu unutma kimsenin etrafında süper mükemmel güvenilir arkadaşları yok. Herkesin derdi çıkar, veya birçoğu yalnız kalmamak için başkalarıyla arkadaşlık kuruyor. Yani tanıdığın insanlara asla tamamen güvenmemen gerektiğini anlayarak işe başla. Çevrendeki insan topluluğunu gözlemle, en çok ne yapıyorlar? Mesela sağda solda çok sporcu varsa spor yapabilirsin. Hobiler insanları kesinlikle bir araya getiriyor. Motorculuk da aynı şekilde çevrende ister istemez çok fazla insan bulunmasına sebep oluyor.

Selam arkadaşlar. Ben 20 yaşındayım. Her gün sadece işten eve evden işe gidip geliyorum. Bunun içinde her ay çok fazla kontürüm kalıyordu diye paketimi iptal ettirdim o derece yalnızım yani. Eve gelince ise abartısız yemekten yatasıya kadar zaman telefonda Reels izleyerek veya odamın tavanına bakarak geçiyor. Hiç arayan soran arkadaşım yok. İş ortamında da yaşıtım kimse yok ve herkes kendi çıkarında. Hep yalnızım bu durumdan ne kadar zoruma gitse de kurtulamıyorum. YKS hazırlanıyordum ama bu yalnızlık ve bunalım ve ev-iş-ders monotonluğu çalışma düzenimi de alt üst etti. 1 arkadaşım vardı onu da hep ben arayıp soruyordum. Artık o beni sormadığı için bende onu aramıyorum. Arkadaş ortamında hep en çok adım atan ve arayan-soran taraf ben olurum çünkü ben aramayınca(denemiştim) karşıdaki adamda beni aramıyor onun için. Ama neden hep ilk benden ilk adımı bekliyorlar bunu da merak etmişimdir hep. İçimi de döktüm en azından. Bu yalnızlığa karşı ne yapmam gerek sizce?(kitap oku, yürüyüş yap demeyin çünkü onlar hep yaptığım şeyler olduğu için artık sarmıyor.) Yardımcı olursanız sevinirim.

Ben de 19 olmak uzereyim YKS'ye hazirlaniyorum. Tek farkimiz bir iste calismiyor olmam. Ben aramasam veya yazmasam kimse yok cidden veya bana mi denk geliyor bilmiyorum ama her seye alinir kuser olmus insanlar belki hepimiz ve ben de oyleyimdir.
Aramazsa aramiyorum mantigi cok sinirimi bozuyor bu yasima kadar kosulsuz seven bir ailemi gordum maalesef.
Dusunuldugunde evet benim icin bir sebep vermen gerekiyor ki seninle konusuyum ve birlikte oluyum seninle egleniyor muyum, guluyor muyum, para kazaniyor muyum? Her şey birer cikardir her şey, ve bu kisir donguye donustugu an bir iskenceye donusuyor.
Hedefim istedigim uniyi kazanip gitmek ve en azindan bunalimdan kurtulmak.
Spor yap demeyeceğim sana calisiyorsun yorgun oluyorsundur 2-3 gun spor yapmak fazla degistirecegini sanmiyorum. Aksiyon almak gerekiyor seni tanimiyorum evet ama belki bir kiz ile tanismak, yalniz olan birisiyle sohbet etmek veya yeni yerlere gitmek yalnizligini azaltacaktir bir sure.
Bu surece dayanmak gerekiyor ilerisi icin guzel olacagini dusunuyorum.

Doğası gereği bencil olan her insanın birisiyle arkadaş olmadan önce kafasında bi kriter şeması vardır. Yaratıcı mı, komik mi, anlayışlı mı, sohbeti akışkan mı, görünüşü nasıl vs. Görünüş sadece karşı cins için önemli değildir herkes görünüşüne dikkat eder, önem verir. Görünüşüne göre sana karşı yaklaşımları bile değişir. Ben çocukluğumdan beri sosyal anksiyeteyle büyüyen biri olduğumdan hiç arkadaşım olmadı. Arkadaş olmaya yanaşan biri olsa da ben olamadım. Biriyle sohbet etmeye başlamaktan bile çok korkardım çünkü sohbeti nasıl devam ettireceğimi, sohbet tıkanırsa ne yapacağımı, karşı tarafın beni daha iyi görmesi için nasıl tepkiler vermem gerektiğini bilmiyordum. Her zaman çevremdeki insanlara da hayret ederdim. İnsanlara her baktığımda birbiriyle sohbet halindeydiler. Nasıl her zaman konuşma konusu buluyorlar, ne konuşuyorlar, konuştukları şey hiç bitmiyor mu, ben mi sohbet etme konusunda yaratıcı değilim diye düşüne düşüne kendimi yiyip bitiriyordum. Zaten sadece evden okula okuldan eve gidiyordum gündelik hayatımda, okuldan eve giderken de sokakta ryan gosling gibi gezinip derin düşüncelerle depresyonlu şekilde yürüyordum. Biriyle iletişim kurmaktan bile her zaman korktum ve kurabilenleri, akıcı iletişimi olanları gördüğüm zaman da hep kıskandım. Şu an böyle bir durumum yok ama kişisel olarak görüşüm insan eğer yalnızlığa alışabilirse bu en verimlisidir. Yanında biri varken sürekli konuşma ihtiyacı, eğlenme ihtiyacı, karşı tarafla iletişim içinde olma çabası içinde oluyorsun ama yalnızken sadece kendi beyninin doğrultusunda ilerliyorsun. Hiç kimsenin menfaatine göre hareket etmek zorunda olmuyorsun. Ama insan doğası gereği yalnız olduğunda kendini kötü hissettiğinden arkadaş zorunluluğu hisseder kendinde. Bu zorunluluğu aşabilenler (ki sosyal anksiyeteler bunu kolaylaştırır) benim görüşümce daha mutlu ve başarılı olurlar. Yaşadıklarını, düşündüklerini, hissettiklerini başka birine anlatma isteği veya bir şeyi paylaşma isteği olduğundan insan yalnız kalmamak ister zaten. Kendi kendine yetebilen bir insanın "kanka şu donu mu alsam" "adıyaman tütünü de makul fiyatta da kötü diyolar ya" "somurtkan şirinle şirineyi shipledim" "esra erol terzi olsa söküğünü kaça diktirirsin" "şu videoyu gördün mü" gibi gereksiz konuları başkalarıyla konuşma gereği duymaz. Bir arkadaşla ettiğin sohbetin tamamı "olmasa da olur" konulardır zaten o yüzden yalnızlığa alışan insan hayatında tamamen kendi istekleri dahilinde hareket edeceği için daha verimli olur bence. Ha "ben yalnızlığa dayanamıyorum" diyorsanız da karşı tarafın isteklerini karşılamanız gerekiyor yapacak bir şey yok. Komik olmanız, yaratıcı olmanız, sade olmamanız gerekiyor. Size "arkadaşım" diyen kişinin sizinle konuşurken zamanın nasıl aktığını anlamaması gerekiyor. Menfaat yoksa ilişki de yoktur.

Yukardakilerin yarısı boş mesaj. Ağır ilaçlı tedaviye girip ilaçları bıraktım ve hayatın ne kadar güzel olduğunu fark ettim. Bu tarz konulara çok uzun cevaplar verdim o yüzden kısa tutacağım tek yapacağın şey kendini geliştirmek. Az geliştirdiğin için böylesin. Suçu yıkma kabullen yalnızlığı yenme onu kullan o zaman başaracaksın.

Ek olarak özgüven eksikliğini gider. Utanmaktan korkma.

22 yaşındayım. Grafik tasarımcı ve barkod teknikeri olarak çalışıyorum. Sabah 8'de evden çıkarım 12'de eve girerim. Haftanın 3 günü iş yüzünden 4 günü arkadaşlarım yüzünden eve geç girerim. Tatil ve dinlenme diye bir kavramım yok çünkü ben de kendimi geliştirmeyi geciktirdim farkına vardığımda geç değildi. Senin gibiydim insanlarla sosyalleşmekten kaçınıyor kafama uygun insanları tercih ediyordum. Farkına vardım kendimi geliştirdim, her açıdan:
Kadınlarla daha etkili konuşmaya çalışıp öğrendim,
İş kollarımı geliştirdim,
Okulun boş olduğunu öğrenip kendime daha çok vakit ayırdım,
Farklı insanlarla tanıştım, 10-12 masada benim için boş sandalye var şu an,
En önemlisi yılmadım kendimi geliştirdim.

İlaçlı tedaviye girdim. Psikolog bana majör depresyonsun dedi. İlaçları 3 ay kullandım sonrasında bana verdiği zararı gördüm ve bıraktım. Çözüm sizsiniz başkaları değil. Tek olup yalnız olmayı siz seçtiniz, tek olmak 10 kişi olmak fark etmiyor tek olup yalnız olmamayı bulmanız gerek.

Son düzenleme:
İşte o yüzden köpek gibi çalışmaya devam maalesef.

Ortama girdiğinde elbette tanışacak birilerini bulursun, oradan da yürürsün. Nerede yaşıyordun bu arada?
Knk ortam yaratacak insan yok benim etrafımda ondan bahsediyorum. Mersin.

Yukardakilerin yarısı boş mesaj. Ağır ilaçlı tedaviye girip ilaçları bıraktım ve hayatın ne kadar güzel olduğunu fark ettim. Bu tarz konulara çok uzun cevaplar verdim o yüzden kısa tutacağım tek yapacağın şey kendini geliştirmek. Az geliştirdiğin için böylesin. Suçu yıkma kabullen yalnızlığı yenme onu kullan o zaman başaracaksın.

Ek olarak özgüven eksikliğini gider. Utanmaktan korkma.

22 yaşındayım. Grafik tasarımcı ve barkod teknikeri olarak çalışıyorum. Sabah 8'de evden çıkarım 12'de eve girerim. Haftanın 3 günü iş yüzünden 4 günü arkadaşlarım yüzünden eve geç girerim. Tatil ve dinlenme diye bir kavramım yok çünkü ben de kendimi geliştirmeyi geciktirdim farkına vardığımda geç değildi. Senin gibiydim insanlarla sosyalleşmekten kaçınıyor kafama uygun insanları tercih ediyordum. Farkına vardım kendimi geliştirdim, her açıdan:
Kadınlarla daha etkili konuşmaya çalışıp öğrendim,
İş kollarımı geliştirdim,
Okulun boş olduğunu öğrenip kendime daha çok vakit ayırdım,
Farklı insanlarla tanıştım, 10-12 masada benim için boş sandalye var şu an,
En önemlisi yılmadım kendimi geliştirdim.

İlaçlı tedaviye girdim. Psikolog bana majör depresyonsun dedi. İlaçları 3 ay kullandım sonrasında bana verdiği zararı gördüm ve bıraktım. Çözüm sizsiniz başkaları değil. Tek olup yalnız olmayı siz seçtiniz, tek olmak 10 kişi olmak fark etmiyor tek olup yalnız olmamayı bulmanız gerek.
Yalnız olmayı ben neden seçeyim yukarıda da yazdım ya hani. Ben sosyalleşip gezmeyi isterim ama yalnız bırakıldım. Çünki sürekli ben adım atıp bir arkadaşlığı sürdürmekten yoruldum ve bıraktım bunun için de şu an yalnız bırakıldım. Kendim seçmedim yani.

Geri
Yukarı