İçki içtikten 2-5 saat sonra gelen mide bulantısı nasıl önlenir?

batuhan3707

Hectopat
Herhangi bir mide rahatsızlığım yok fakat fazla içki içen biri değilim yani pek alışık olduğum söylenemez. İçki içmeden yarım saat kadar önce bir kaşık zeytinyağı içmeyi denedim ama işe yarar mı bilmiyorum (internette gördüm bunu 1 kaşık veya yarım çay bardağı falan yazıyordu). Fazla da içen biri değilim 20 CL cin veya 4-5 kadeh rakı içsem içtikten 2-5 saat sonra mide bulantısı yaşıyorum ama her zaman olmuyor niyeyse. Kusmayı da becerebilen biri olmadığım için o halimle hayattan bezmiş bir şekilde kalakalıyorum ve uykuda arıyorum çözümü. Ertesi gün bir sıkıntı olmuyor ama. Arkadaşlarla da bara gidip farklı kokteyller deneyelim dedik. Orada da böyle bir durum yaşamak istemiyorum. 20-30 CL arası içeceğimizi tahmin ediyorum. Bu mide bulantısını önlemek için içmeden önce veya içerken ne yapabilirim acaba var mı tavsiyeniz? İnternette gördüğüm şeyler içmeden önce zeytinyağı, süt ve bal; içerken ise su tüketmek.

200-300mL alışkın olmayan birisi için oldukça fazla sayılır. Minimum 2 saat öncesinde karnınızın tok olması veya alkol tüketimi sonrası aperatif yiyecekler tüketebilirsiniz. Aynı zamanda elektrolit desteği için kendinize içecekler hazırlayabilirsiniz.

Belirtmem gereken asıl konu ise alkol keyif için içilir :) İçtikten sonra zarar veriyorsa yanlış yapıyorsunuz. Uzun süre boyunca azar azar içmeyi deneyin. Daha fazla içenin daha maheretli olduğu yanılgısına sahip bir arkadaş grubunuz varsa bence ilk olarak arkadaşlarınızı değerlendirin :) Grup içinde çok içme gibi.çabanız olmasın zira 4-5 kadeh rakı farklı şeyler kanıtlamak istemiyorsanız vücudunuzun dengesini bozmadan kaldırabileceği orandan yüksek. Çok takılmayın 2 kadehte muhabbet etmeyi bilene yeter :)

Afiyet olsun.

Bol bol su, maden suyu ve ıhlamur iyi geliyor bana.
İçki içmeyi sonlandırdıktan ne kadar sonra içiyorsunuz bunları?
200-300mL alışkın olmayan birisi için oldukça fazla sayılır. Minimum 2 saat öncesinde karnınızın tok olması veya alkol tüketimi sonrası aperatif yiyecekler tüketebilirsiniz. Aynı zamanda elektrolit desteği için kendinize içecekler hazırlayabilirsiniz.

Belirtmem gereken asıl konu ise alkol keyif için içilir :) İçtikten sonra zarar veriyorsa yanlış yapıyorsunuz. Uzun süre boyunca azar azar içmeyi deneyin. Daha fazla içenin daha maheretli olduğu yanılgısına sahip bir arkadaş grubunuz varsa bence ilk olarak arkadaşlarınızı değerlendirin :) Grup içinde çok içme gibi.çabanız olmasın zira 4-5 kadeh rakı farklı şeyler kanıtlamak istemiyorsanız vücudunuzun dengesini bozmadan kaldırabileceği orandan yüksek. Çok takılmayın 2 kadehte muhabbet etmeyi bilene yeter :)

Afiyet olsun.
Kafamın güzel olması için 10-15 CL arası içmek bile yetiyor bana ama 25 CL kadar içince de hem kendimi kaybetmiyorum hem de baya iyi oluyor. Ama mide bulantısı yaşatabiliyor aynı zamanda. Elektrolit desteği için nasıl içecekler hazırlayabilirim kendime? Bir de alkol almaya son verdikten ne kadar sonra içmem gerekir? Mide bulantısına faydası olacaksa önceden hazırlayıp alkol bitince direk içebilirim.

Son düzenleme:
Bol mineral alımı ayrıca isim vermem doğru değil ama Bayer firmasının bunun için ürettiği bir ürünü var. :)
Ürün adını söyleyebilir misiniz acaba bir araştırayım.
Beni bir tek bira çarpıyordu onu da Pub'da 3,5 bardak fondipleyerek aştım. Sana verebileceğim en sağlam tavsiye Vodka ve Sprite. Hastayım belki bünyem kaldırmaz ama o kadar güzel ki tadı düşünmeden içerdim şimdi :D
Sonra ne oldu peki :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı