iCloud depolama alanı ücreti ödenmediğinde ne oluyor?

BerktaN

Kilopat
Telefonumda nefes alacak yer kalmadı. iCloud saklama alanı satın alıp fotoğrafları oraya yüklemek istiyorum ancak kafama takılan bir şey var. Ay sonunda kartta para yeterli para olmadığı zaman ne oluyor? Saklama alanı mı düşüyor yoksa fotoğraflara ulaşamıyor muyum gibi gibi bir sürü soru birikti aklımda. Sorumu tam olarak anlatamamış olabilirim kusura bakmayın.

Telefonumda nefes alacak yer kalmadı. iCloud saklama alanı satın alıp fotoğrafları oraya yüklemek istiyorum ancak kafama takılan bir şey var. Ay sonunda kartta para yeterli para olmadığı zaman ne oluyor? Saklama alanı mı düşüyor yoksa fotoğraflara ulaşamıyor muyum gibi gibi bir sürü soru birikti aklımda. Sorumu tam olarak anlatamamış olabilirim kusura bakmayın.
Fotoğraflara ulaşabiliyorsun ama yükleme yapamıyorsun diye biliyorum.

Telefonda yer açmak için dropbox veya Google Fotoğraflar kullanmanızı öneririm iCloud Drive verimli şekilde cihazda yeterince yer açmıyor, Google Fotoğraflar ise cihazdaki yedekli tüm fotoğrafları cihazdan silerek daha verimli çalışıyor.

Eğer ödemeyi aksatırsanız yasal süre 15 veya 30 gün olması lazım önce yedekleme duruyor ödeme gelmez ise depolamanızın ücretli kısmı siliniyor.

Peki Google Fotoğraflar'da ödemeyi aksatırsak yine silinme gibi bir durum söz konusu oluyor mu?

Tüm bulut depolama çözümleri para için çalışıyor. Tabii ki ödeme aksatırsan silinir.
Şu an Yandex disk otomatik yedekleme açık ise sınırsız ve ücretsiz çalışıyor ama bunu hepimiz biliyoruz Google'da öyleydi sonra çok müşterisi olunca ücretliye geçti.

Benim kullandığım yöntem şu.
1. tüm fotoğraf ve verilerimi Google photos ve Google Drive'a yedekliyorum.
2. tüm bu yedekleri 3 ayda bir Yandex'e ( siz başka bir Alternatif'te kullanabilirsiniz) aktarıyorum yani eşitliyorum.
3. tüm bu iki yedeği yine 3 ayda bir harici hard disk e kayıt ediyorum.

3'lü yedekleme sayesinde verilerin başına bir şey gelmesini engelliyorum. Bir gün Google bu servisi şak diye kapatabilir, Yandex çökebilir veya hard disk bozulabilir. Fakat bu üç olay aynı anda gerçekleşmez. S

Daha önce tüm yedeklerimi (2012'ye kadar ) sadece hard disk e yedekliyordum çünkü o zamana kadar hiçbir hard Disk'im bozulmamıştı. Sonra tüm lise fotoğraflarımın da içinde olduğu hard disk bozuldu yedeği yoktu ve her şey silindi. Bu benim için bir ders oldu.

Ne yaparsanız yapın, yedeğin de yedeğini alın.

@PanxeR Hocam bir ücretli servis kullansanız sorun çözülürdü zaten.( yedek almak iyidir elbette ) Ama bu kadarına gerek yok. @BerktaN Kardeşim, iPhone kullanıyorsan iCloud al. Ayrıca yer açmadığı söylenmiş ama yanlış bilgi çünkü direkt tüm fotoğraflarınızı cihazdan silmediği için açmamış gibi duruyor, iCloud, depolama lazım oldukça yer açar. Ödeme olayına gelirsek, benim mobil ödeme bozulmuş 3 ay ödememişim, hiç dikkat etmedim. Sonra mobil ödeme düzelince ödendi 3 aylık iCloud. Herhangi bir şey olmadı, ama sürekli ödememek sorun olabilir. Ben 4 yıldır kullanıyorum.

@PanxeR hocam bir ücretli servis kullansanız sorun çözülürdü zaten.( yedek almak iyidir elbette ) ama bu kadarına gerek yok. @BerktaN kardeşim, iPhone kullanıyorsan iCloud al. Ayrıca yer açmadığı söylenmiş ama yanlış bilgi çünkü direkt tüm fotoğraflarınızı cihazdan silmediği için açmamış gibi duruyor, iCloud, depolama lazım oldukça yer açar. Ödeme olayına gelirsek, benim mobil ödeme bozulmuş 3 ay ödememişim, hiç dikkat etmedim. Sonra mobil ödeme düzelince ödendi 3 aylık iCloud. Herhangi bir şey olmadı, ama sürekli ödememek sorun olabilir. Ben 4 yıldır kullanıyorum.

Peki ücretli satın aldığın servisin bir yerde açık kaldığını ve birilerinin senin tüm verilerini sildiğini düşün. Yedek her zaman iyide dediğim gibi.

Ayrıca iCloud sadece iPhone da çalışır fakat şu an istediğim marka istediğim model bir telefona geçebilirim ve verilerimi aktarmak için uğraşacağım süre 10 saniye.

Mümkün olduğu kadar platformdan bağımsız olun, olun ki yeri geldiği zaman istediğinizi yapabilecek seçenekleriniz olsun.

Tabii ki iCloud da bir seçenek tabii ki iCloud dosyaları Amazon ve Google'ın veri merkezlerinde tutulduğunu da ekmek lazım.

@PanxeR Apple ekosisteminde olduğumdan iCloud harika bir seçenek. Apple marka kullanıp Samsung Cloud, Samsung marka alıp iCloud kullanmak saçma olacağından, iPhone kullanıyorsan en iyi seçenek iCloud'dur bana göre. Samsung kullansam Samsung Cloud kullanırdım.

Bende bir düzeltme yapayım,
'icloud' yedeklerinize ulaşmak için illa ki apple cihaz kullanmanıza gerek yok. Windows yada başka bir işletim sisteminden de icloud yedeklerinize ulaşabilirsiniz.
Yapmanız gereken tek şey icloud.com sitesinden apple hesabınıza giriş yapmak.

Geri
Yukarı