iCUE 4000X sistem cızırdıyor

Ertugrul1403

Kilopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul/AVR
Öncelikle iyi forumlar, olayı baştan sona anlatmak istiyorum.
Eski kasam olan NZXT S340 artık yenilenmeyi hak etmişti, hem ön taraftaki kulaklık çıkışının, hem de her tarafınım çizikler ile dolması artık değiştir beni diye bağırıyordu.
Bir kasa arayışına girdim ve en sevdiğim marka olan Corsair markasının iCUE 4000X modelini aldım.
Buraya kadar her şey normal, kasayı yeniden kurmaya başladım, anakartı ve ekran kartını falan sildim, RAM'leri aynı şekilde güzelce temizledim, işlemcimin termal macununu yeniledim, kısaca her şey mükemmel ilerliyordu...
Bu güne kadar beni kalitesiyle memnun eden diğer donanım ise kullanmış olduğum ses kartıdır. Creative Sound Blaster Z.
Şayet bu güne kadar bir kere bile laf ettirmedi kendine, bu ses kartı anakartımın PCI Express 4 slotuna bağlıydı, PCI Express 4 slotu ekran kartımın fanlarına çok yakındı fakat ilk kurulumdan beri o şekilde kullandığım için umursamadım, hazır kasa değişiyorken ses kartımı bir alt PCI Express slotuna taşıyayım dedim, PCI Express 1_2 slotuna taşıdım.
Her şey hazırdı, tek tuşa basmak tüm sistemi stabil bir şekilde çalıştırabilirdi fakat öyle olmadı.
Güç tuşuna bastığım an güç kaynağım bu güne kadar hiç sesini duymadığım fanını çalıştırdı, ama öyle bir çalıştırdı ki tüm bilgisayar masası titriyordu, ardınan birdenbire sistem kapandı, tabii ben bayağı korktum biryerde hata mı yaptım?
Aklıma hemen ses kartım geldi, hani bu güne kadar hiç slotunu değiştirmedim ya belki ondan olmuştur diye geri eski slotuna taşıdım.
Her şeyi eski haline getirdikten sonra tekrardan sistem başlatılmaya hazırdı, yine güç tuşuna bastım ve bu sefer her şey yerli yerinde çalışmaya başladı, içim rahatladı, çok mutluydum bu mutluluğa bir bardak kola içerek şeref kattım.
Sonra bir oyun oynamaya karar verdim, o oyun ise Call of Duty Modern Warfare.
Oyuna girdiğimde bu güne kadar hiç duymadığım bir cızırtı sesi duydum, bu cızırtı sesi grafiğe göre hareketleniyordu, değişik değişik sesler gelebiliyordu (videosu var).
Aklıma güç kaynağının ses kartını yaktığından başka bir şey gelmiyordu, ses kartından şüpheleniyordum, fakat şüphemin söndüğü yer normal masaüstü kullanımı olmuştu, normal kullanımda hiç cızırtı yokken oyunlarda cızırtı yükesliyordu.
Biraz mantık yürüttüm ve sistemi ekran kartı olmadan çalıştırdım, ve ilginçtir ki hiç cızırtı sesi çıkmadı, normal masaüstünden gelen cızırtı bile kayboldu.
Şimdi aklımda üç soru var;

1- Güç kaynağı bozuldu ve sisteme dengesiz elektrik vermeye başladı.

2- Ekran kartım yandı ve sistemden aşırı güç çekmeye başladı.

3- Anakartım bozuldu, PCI güç yönetimini yapamıyor.

Arkadaşlar, belki aranızda yaşayanınız vardır böyle bir sorunu, sizce hangi parçada sıkıntı vardır?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
1- Güç kaynağı bozuldu ve sisteme dengesiz elektrik vermeye başladı.
Güç kaynağı yenilendi fakat sorun hâlâ devam etmekte.
2- Ekran kartım yandı ve sistemden aşırı güç çekmeye başladı.
Ekran kartını farklı bir sistem ile test ettim, cayır cayır çalışmakta.
Tek şüpheli anakart. Onu da servise mi yollasam acep?
Sorunumu çözerler mi? Yoksa direkt olarak tüketici hatası mı derler bilmiyorum...
Anakart yenilendi, cızırtı hâlâ devam etmekte. Hayatımda ilk defa böyle bir sıkıntı yaşamaktayım. Kafayı sıyırmak üzereyim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı