İdam gelmeli mi?

• Konuyu başlatan Chole
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 248
  • Görüntüleme 11B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet kusursuz siz cihat anlamı bilmiyorsun :) İslam düşmanlığı yaparak havalı olmak güzelmiş. 😎
@Ellie Williams dine laf ettim ve artık havalı biriyim. 😎
Kimse senin dininin zıttını düşünemez mi? Aksini iddia eden herkese cevap vermek yerine "Dine laf et havalı ol" yazıyorsun. Madem süper cevapların var, görelim. 2 kelimeyi bir araya getirmek yerine kaçamak cevaplar verme, adam akıllı savun dinini.

Evet kusursuz siz cihat anlamı bilmiyorsun :) İslam düşmanlığı yaparak havalı olmak güzelmiş. 😎

Daha inandığı dini bilmiyor :)

Şimdi ben hem hadisen hem de kuran denen kitaptan İslam'ın nasıl bir din olduğunu gösterirdim de %90 ban yerim :)

İstiyorsan instagam Discord ya da Facebook hesabını ver tartışalım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Umarım bu video aydınlanmana yardımcı olur.

Şimdi ben hem hadisen hem de kuran denen kitaptan İslam'ın nasıl bir din olduğunu gösterirdim de %90 ban yerim :)

İstiyorsan instagam Discord'ya da Facebook hesabını ver tartışalım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hem her hadis doğru değil, kuran denen kitap diyor bir de hem saygı bekleyen sizsiniz bir de değil mi? Aydınlanma diyor bir de şaka gibi sen çok fazla gig TV gibi islamofobi kanallar izliyorsunuz herhalde ;) merak etme inandığım dini biliyorum senle tartışma girsem sen direkt engellersin çünkü senin gibileri çok tartıştım hepsi zaman kaybı resmen neyse Allah akıl fikir versin inşallah. :)

Kimse senin dininin zıttını düşünemez mi? Aksini iddia eden herkese cevap vermek yerine "Dine laf et havalı ol" yazıyorsun. Madem süper cevapların var, görelim. 2 kelimeyi bir araya getirmek yerine kaçamak cevaplar verme, adam akıllı savun dinini.

Savunma yapsam sanki ciddiye alacaksınız gibi konuşmayın. :)

Son düzenleyen: Moderatör:

İstiyorsan instagam Discord ya da Facebook hesabını ver tartışalım.

Hocam çok takılmayın arkadaşa daha fikri hakkında iki cümle kurmaktan aciz. Gelmiş forumda kafa buluyor bizimle.

Yorumların birçoğu suçsuz birisi idam edilirse şeklinde. Ben şöyle düşünüyorum idam öyle kolay bir mesele değil. İdam edecekleri kişi zaten seri katil, çok aranan terorist gibi insanlar olur. Suçluluğunda şüphe edilen kişiler idam edilmez diye düşünüyorum.

Yorumların birçoğu suçsuz birisi idam edilirse şeklinde. Ben şöyle düşünüyorum idam öyle kolay bir mesele değil. İdam edecekleri kişi zaten seri katil, çok aranan terorist gibi insanlar olur. Suçluluğunda şüphe edilen kişiler idam edilmez diye düşünüyorum.
Siz anlamıyorsunuz. 20 kişiye aynı şeyi açıkladım fakat yine mesaj okumaya üşenen ve "Abi sadece kesin olanlar idam edilsin" diyorsunuz. Lütfen şu mesajları okuyun. Bizim bahsettiklerimiz kanıtlanmış sanılan fakat kanıtlanmamış olanlar. Bir adam tecavüz etmiş olsun birine. Sonrasında suçsuz birisinin ailesini kaçırıp zorla mahkeme karşısında "Evet, ben ettim" dedirmiş olsun. Bu kanıtlanmış mıdır? Evet kanıtlanmış sanılmaktadır. Daha nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Bir de maymun hikayesini deneyeyim.

Maymun ülkesi. Maymun suç işledi. Maymun idam edildi. 2 yıl sonra maymunlar anladı ki gereksiz yere idam edilmiş. Maymun geri gelemedi.
2. maymun ülkesi. Maymun suç işledi. Maymun 40 yıl hapse çarptırıldı. 2 yıl sonra maymunlar anladı ki gereksiz yere hapise girmiş. Maymun hapisten çıktı.

Sorun gayet basit ve cevabı da basit: Yaşamak doğuştan gelen tabiatın bahşettiği bir hak mı? Evet. O zaman o hakkı tabiattan başkasının alması cinayettir. Devlet öldürünce idam, ben öldürünce cinayet, asker öldürünce kahramanlık (tabi savunma/nefsi müdafaa maksatlı olandan değil daha çok ABD gibi sömürge maksatlı olanı kast ediyorum) olmaz. Zaten bu felsefi kısmın yanı sıra idam ile bir şeyi çözmekte mümkün değil zira idam olan ülkelerin suç oranı da belli sorun tamamen bireysel ahlak ve eğitimsizlik temelli olduğu için suç ne kadar cezasız bırakılmamalıysa suçun işlenmesinin de topluma/toplumlara yanlış olduğu için yapılmaması gerektiğini nakşettirmeli ancak tabi bu hakkını aramak için adalete gideni suçlu çıkarıp, refahı düşük toplum veya kişileri görmezden gelerek olacak şeyler değil. Kısaca idamın yanlış olduğu kısa ve net bir şekilde izah edilebilse de suçla mücadele eğitim ve sosyoloji kapsamınca değerlendirmesi gerektiği için çok kapsamlı bir konu olarak ele alınması lazım. (Tabi her balon şiştiğin de bir savaş veya salgın çıkarıp nüfusu kırmaya çalışanların bunu pek önemseyeceği varsayılırsa, sayılır mı?)

Siz anlamıyorsunuz. 20 kişiye aynı şeyi açıkladım fakat yine mesaj okumaya üşenen ve "Abi sadece kesin olanlar idam edilsin" diyorsunuz. Lütfen şu mesajları okuyun. Bizim bahsettiklerimiz kanıtlanmış sanılan fakat kanıtlanmamış olanlar. Bir adam tecavüz etmiş olsun birine. Sonrasında suçsuz birisinin ailesini kaçırıp zorla mahkeme karşısında "Evet, ben ettim" dedirmiş olsun. Bu kanıtlanmış mıdır? Evet kanıtlanmış sanılmaktadır. Daha nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Bir de maymun hikayesini deneyeyim.

Maymun ülkesi. Maymun suç işledi. Maymun idam edildi. 2 yıl sonra maymunlar anladı ki gereksiz yere idam edilmiş. Maymun geri gelemedi.
2. maymun ülkesi. Maymun suç işledi. Maymun 40 yıl hapse çarptırıldı. 2 yıl sonra maymunlar anladı ki gereksiz yere hapise girmiş. Maymun hapisten çıktı.
"Kanıtlanmış" derken sözde değil. Kamera, ses, görüntü veya daha güçlü kanıtlarla kesin olarak kanıtlanmış bir şey. Devlet zaten risk alacağı şeye dokunmaz. Ona pahalıya patlar bu olay. Adam kameranın önünde atıyorum Milletvekili veya bir iş adamını öldürdü. En kötü birisine tecavüz etti. Kesin olarak yüzü veya parmak izi her neyse kanıtlanır ise idam edilir. Suçsuz idam Adalet Riyakarlığına sebep olur. Senin dediğin sihirbazlık gibi bir şey. Kameraya birisini öldürürken yakalanan birisi nasıl suçsuz olabilir? Yine maymun hikâyesini mi anlayacaksın? Bizim demek istediğimiz bu. Sen gelip "ya yanlış ise?" Diyorsun. Biz kesin olarak ve güçlü kanıtlarla kanıtlanan olaylarda idam olsun diyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı