İdam cezası gelmeli mi?

SinnerRose

Hectopat
Yer
Tavşanlı\Kütahya
Daha fazla  
Arkadaşlar bu konu çok hassas biliyorum ama sizce idam cezası gelmeli mi?

Şimdi suç işleyen bir kişiye hapis cezası veriliyor. Bu onun için ödül oluyor resmen.

Adam içeri giriyor sıcacık yatağında yatıyor. 4 öğün yemek veriliyor. Çay, kahve her şey var.

Bence idam cezası gelse ve bunu toplumda içinde yapsalar. Adam suç işlemeye korkar bence.

Siz ne düşünüyorsunuz peki?

İş göründüğü kadar basit değil. Politik durumları geçersek pratiği var bunun. En korkuncu masum insanların da idam edilmesi. Ayrıca idam çözüm olsaydı İran cennet olurdu. Adalet yerini bulsa yeterdi zaten...

Adam içeri giriyor sıcacık yatağında yatıyor. 4 öğün yemek veriliyor. Çay, kahve her şey var.

Siz ne düşünüyorsunuz peki?

Buraya katılmıyorum. Daha önce cezaevinde kalmadın sanırım böyle ezbere konuşmuşsun. İdama gelecek olursak, tecavüzcülere bebek katillerine ağır suç işleyenlere kesinlikle gelmeli.

İdam denen şey; kertenkelenin kuyruğunu kesmekten farksızdır. Problemin başı hayatta olduğu sürece kuyruğunu kessen bile o kuyruk yenileyecektir kendini bir müddet sonra yeniden.

Bu olaylar eğitimsizlikten ve işsizlikten yani cehaletten besleniyor. Tutuklanan, ceza alan kişilerin biyografisini çıkartın; çoğu eğitimsiz - işi gücü olmayan insanlardır, düzgün yetiştirilmemiş insanlardır. Parası - işi gücü olup da taciz olaylarına adı karışan kimse yok mu diyeceksiniz. Elbette var, bu da olayın ahlaksızlık boyutu zaten. Bu da doğrudan terbiye ile - aile ile alakalı bir problem; batı özentiliğinin sonuçlarıdır.

Tecavüz - bebek katillerinin araştırılması için meclise sunulan önergenin iktidar partisi çoğunluğu ile reddedildiği ülkemizde ilgili parti %50 oy oranına sahipken ne tür bir çözüm bekliyorsunuz orası meçhul. Bu olayların durdurulması adına bir adım attıklarına şahit olamadım ben, aksine doğudaki çocuk gelinlerin kaderini de değiştiremediler.
Bunlar yetmezmiş gibi Diyanet adı verilen kurum halen daha "9-10 yaşında kızlar için erişkindir, evlenebilir" anlamı taşıyan cümleler kurabiliyor. Sonradan tükürdüğünü yalasalar da nafile, devlet bütçesinden ayrılan paraya acıyorum yalnızca.

Kısacası asıp kesmek ile olacak iş değil, problem aslında çok daha büyük bir problemin ufak birer parçası.

İnsan hakları hakkında tam emin olamadığım biçimde bir madde var. Kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz gerekçesiyle işkence ve idam sanırım doğru değil. Ayrıca bir noktada insancıl bakışta doğru da değil. Gerçi bir noktada insancıl sınırlar da kalkıyor...
Bence zorla müthiş ağır bir işte feragat sözleşmesi imzalayarak çalışmalılar. Müthiş bir üretim ile uykusuzluktan ölünecek seviyeye geldiklerinde izin verilebilir. Hem üretim ile iç satışlarımız iyileşir (tabii güvenlik kontrolü olacak adam keke çaya koko moko katar evlerden ırak). İmzalamayan ise başka yaptırımlara tabi tutularak gayet ağır bir ceza alabilir. Hepsine ya meslek ya da genel bir eğitim verilebilir. Eğitim onlar için opsiyonel olacak. Bir mahkum eğer feragat belgesini imzalarsa sonradan meslekte ileri giderek kefareti ödenir veya süresi biter de çıkarsa MYO okumaya hak kazanabilir. Genel eğitim alanlar ise belli bölümleri devlet üniversitelerinde okuyabilir. Eğitimleri bitince de meslek almışlarsa meslek lisesi, genel eğitim almışlarsa temel lise (sadece özel mi oluyor bilmiyorum; öyleyse aldığı eğitime göre fen lisesi, sosyal bilimler lisesi veya anadolu lisesi mezunu sayılabilir) mezunu sayılırlar. Çıktıklarında işe girmeleri kolay olur. Ama kişi çocuk istismarı gibi bir suçtan müebbet (evet müebbet olmalı, öbür türlü halk tepkili olur) alır ve MYO veya belli bir bölüm mezunu olursa kazandığı para ailesi varsa ailesine verilir, yoksa belli bir seviyeyi yakaladıklarında devlet hazinesiyle karıştırılmadan doğrudan eğitim göremeyen çocuklar için (%60 ve üzeri) ve MEB`in kendi hazırlayacağı o anki sınava tam uyumlu yardımcı kaynak için harcanır. Veya istek doğrultusunda belli vakıf ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlanabilir veya yine istek ile girişimcilere bağışlanabilir.

Suçluyu yakalayıp yarım saat sonra bırakan bir mekanizmadan yanlış beklenti içindesiniz. Önce hak,hukuk ve adalet sistemi düzelecek ki sonra idam cezası gelsin. Zaten düzgün bir şekilde gelirse bunlar idam cezasına gerek bile kalmaz.

İdam cezasının varlığıyla elde edilecek kazanımlar %100 toplum vicdanı ve %belirsiz caydırma etkisidir. İnsan sosyal bir canlı türüdür. İdam edilen kişiye yakından bağlı masum kişileri de cezalandırmış olabilirsiniz. "Köylerde yaşayan ve kurbanına tecavüz edip öldüren" gibi daraltılmış hukuki tanımların da anlamlı olacağını sanmıyorum. İdam cezasının hep olumsuz bir yan etkisi var. Ekmeğini suyunu verip tamamen tecrit etmek toplumun kazancı olacaktır. Ha olur da bu kişi, kumpas davalarıyla hapse atılmış devlet başkanınızsa, ilerleyen zaman içinde ona sağ salim kavuşursunuz.

Devlet hapishanedeki insanları ağır işlerde çalıştırabilir illaki bir ceza vereceklerse. Ama idama gelmesin.

Geri
Yukarı