Çözüldü Ideapad 3 15ADA05 4 GB yazan RAM 8 GB

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ömerrrrrr

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Lenovo Ideapad 3 15ADA05 model bir laptopum var. 8 GB RAM'e sahip olan bu cihaza RAM yükseltmesi yapabilir miyim diye bir içini açmak istedim. Açtığım zaman sadece tek RAM slotu olduğunu gördüm ve oldukça garip bir şeyle karşılaştım. RAM'in üzerinde 4 GB yazıyordu. Ya da ben mi yanlış anladım bilmiyorum şimdi alta fotoğrafını da ekleyeceğim. Bu cihaza RAM yükseltmesi yapmak için 16 GB RAM alırsam destekler mi bunun yerine (uygun soket yapısı ve MHz değerlerinde)? Ve sistemde 8 GB kullanılabilen ve gözüken bu RAM'in üzerinde neden 4 GB yazıyor? Altta görebileceğiniz gibi 2 slot da kullanılıyor diyor fakat o da doğru değil tek bir slot var ve o dolu.

IMG-20210503-WA0005.jpeg

IMG-20210503-WA0000.jpeg

1619991856301.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal bir durum. Bazı laptoplarda gömülü RAM olur. Diğer RAM gömülüdür. Gömülü RAM, CPU-Z gibi programlarda gözükmeyebilir. SPD sekmesine bakın. Boş yer varsa, gömülü RAM vardır. Linkteki program ile kontrol edin. İki adet RAM olduğunu göreceksiniz.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Peki bu sistemde RAM yükseltmesi mümkün müdür? Çünkü bu hesaba göre oraya takacağım 16 GB RAM çok da etkili olmayan 20 GB gibi saçma bir miktara çıkmama sebep olacak. Bu yükseltme işlemi nasıl etkili olarak yapılabilir?

Benim fikrim, 4 GB olanın yerine 8 GB takabilirsiniz. 20 GB`a gerek yok.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Peki bu sistemde RAM yükseltmesi mümkün müdür? Çünkü bu hesaba göre oraya takacağım 16 GB RAM çok da etkili olmayan 20 GB gibi saçma bir miktara çıkmama sebep olacak. Bu yükseltme işlemi nasıl etkili olarak yapılabilir?

8+4 en mantıklı tercih olur bence, 20 GB abartı biraz o tarz bir sistem için.

Geri
Yukarı