Ideapad 310 İşlemci Değişimi Mümkün mü?

NoobEller

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikle size minik bir sorum olacak. i5-7200U işlemci, 920MX ekran kartına darboğaz yapar mı? Daha sonra asıl soruma geçecek olursam, ben bu çöp işlemciyi değiştirmek istiyorum.

Lenovo Ideapad 310 kullanıyorum. Beni yaza kadar idare edecek adam gibi bir işlemci gerekiyor. Daha önceden açılmış konuların bazılarına baktım. Bazı bilgisayarda değişiyor, bazılarında değişmez, riskli bir işlemdir diyorlar ama ben artık bu çöp işlemciden sıkıldım. Sizce ne yapmalıyım? Adam gibi bir işlemci için ne kadar para harcamam gerekiyor?

i5-7200U işlemci, 920MX ekran kartına darboğaz yapar mı?
Hayır, yapmaz.

ben bu çöp işlemciyi değiştirmek istiyorum.
En fazla güvenle yükseltilebilecek olan model i7-7500U olur. Daha üstünü maalesef kullanamazsın.

ama ben artık bu çöp işlemciden sıkıldım. Sizce ne yapmalıyım? Adam gibi bir işlemci için ne kadar para harcamam gerekiyor?
O cihaza işlemci değişimi için kafadan rahat 600-700 lirayı çıkartman lazım. Bunun büyük çoğunluğu alacağın işlemcinin parası değil, yaptıracağın BGA işlemine harcanacak. Alacağın performans artışı ise... Tartışılır.

Tavsiyem: Madem cihazından bu kadar soğuksun, o zaman bu yükseltme işlemine harcayacağın parayı biriktir ve bütçeni arttır. Ardından elindeki bilgisayarı sat ve yerine daha yeni nesil bir cihaz satın al.
Mümkün değildir.
Mümkün ama gereksiz maliyetlidir. Yanlış bilgilendirmeyin.

Öncelikle size minik bir sorum olacak. i5-7200u işlemci, 920MX ekran kartına darboğaz yapar mı? Daha sonra asıl soruma geçecek olursam, ben bu çöp işlemciyi değiştirmek istiyorum.

Lenovo Ideapad 310 kullanıyorum. Beni yaza kadar idare edecek adam gibi bir işlemci gerekiyor. Daha önceden açılmış konuların bazılarına baktım. Bazı bilgisayarda değişiyor, bazılarında değişmez, riskli bir işlemdir diyorlar ama ben artık bu çöp işlemciden sıkıldım. Sizce ne yapmalıyım? Adam gibi bir işlemci için ne kadar para harcamam gerekiyor?

Söylediğin laptopu tam 5 sene kullandım içine 2x4GB RAM ve SSD takvidesi yaptım gene performansta düşük kaldı. eGPU denedim RX550'yi bile besleyemedi. Zaten cihazda CPU, RAM ve GPU anakarta gömülü değişim yapamazsın. Ha belki anakartı değiştirdin bu sefer tek fanlı olduğu için soğutma yetersiz kalacak. Adaptör değiştirmen gerekecek. Anakartı bulmakta imkansıza yakın çünkü uyumlu olacak diye bir şey yok. Bu laptopu 2900TL satıp 3600TL APU sistem aldım kendime. Benim tavsiyem sat o laptopu. 920MX in ömrü dolalı çok oldu.

Söylediğin laptopu tam 5 sene kullandım içine 2x4GB RAM ve SSD takviyesi yaptım gene performansta düşük kaldı. eGPU denedim RX550'yi bile besleyemedi. Zaten cihazda CPU, RAM ve GPU anakarta gömülü değişim yapamazsın. Ha belki anakartı değiştirdin bu sefer tek fanlı olduğu için soğutma yetersiz kalacak. Adaptör değiştirmen gerekecek. Anakartı bulmakta imkansıza yakın çünkü uyumlu olacak diye bir şey yok. Bu laptopu 2900TL satıp 3600TL APU sistem aldım kendime. Benim tavsiyem sat o laptopu. 920MX in ömrü dolalı çok oldu.
Olay 920MX'in ömrünün dolması değil işlemcinin işlevini görmemesi. Şöyle bir şey var. Ben Opera'da gezinirken veyahut edit yaparken ekran kartı kullanmıyorum sonuçta. İşlemci kullanıyorum. Yani derdim oyun değil burada. Ek olarak ben laptop olarak kalsın istiyorum yani kasalı bilgisayara şuanlık bulaşmak pek istemiyorum. Özellikle ekran kartı fiyatları.
Hayır, yapmaz.

En fazla güvenle yükseltilebilecek olan model i7-7500U olur. Daha üstünü maalesef kullanamazsın.

O cihaza işlemci değişimi için kafadan rahat 600-700 lirayı çıkartman lazım. Bunun büyük çoğunluğu alacağın işlemcinin parası değil, yaptıracağın BGA işlemine harcanacak. Alacağın performans artışı ise... Tartışılır.

Tavsiyem: Madem cihazından bu kadar soğuksun, o zaman bu yükseltme işlemine harcayacağın parayı biriktir ve bütçeni arttır. Ardından elindeki bilgisayarı sat ve yerine daha yeni nesil bir cihaz satın al.

Mümkün ama gereksiz maliyetlidir. Yanlış bilgilendirmeyin.
1000 TL'ye kadar belki çıkabilirdim. Ama istediğim performansı yakalayamayacaksam hiçbir anlamı yok.

işlemcinin işlevini görmemesi.
2 çekirdek 4 izlek bir işlemci. Daha ne yapmasını bekliyorsunuz bu işlemcinin? Tasarlanma amacı gündelik işler ve hafif oyun (2D veya basit 3D) olan bir işlemci. Zaten render almaya kalkarak başlı başına işlemciyi sınırının dışına itiyorsunuz.

Gelelim, i5 5200U kullanan bir makinem var 2014 yılında alınma. Ofis ve gündelik işler için kullanılıyor sadece. Ve o sistem halen daha ilk günkü performansını koruyor. Çünkü kullanım amacı için tasarlanmış görevlerde kullanılıyor. Daha fazla bir beklenti içinde olunmuyor o sistemden. Bu arada zor durumda kaldığımda ise zaman zaman render aldığım bile olur kendisiyle.

2 çekirdek 4 izlek bir işlemci. Daha ne yapmasını bekliyorsunuz bu işlemcinin? Tasarlanma amacı gündelik işler ve hafif oyun (2D veya basit 3D) olan bir işlemci. Zaten render almaya kalkarak başlı başına işlemciyi sınırının dışına itiyorsunuz.

Gelelim, i5 5200U kullanan bir makinem var 2014 yılında alınma. Ofis ve gündelik işler için kullanılıyor sadece. Ve o sistem halen daha ilk günkü performansını koruyor. Çünkü kullanım amacı için tasarlanmış görevlerde kullanılıyor. Daha fazla bir beklenti içinde olunmuyor o sistemden. Bu arada zor durumda kaldığımda ise zaman zaman render aldığım bile olur kendisiyle.
Ne yapayım? Bilgisayarı kullanmayıp çöpe mi atayım? Zaten benim işimi görmediği için değiştirmek istiyorum. Bu işlemcinin amacı bu olmasa bile bunu yapmak zorunda. Çünkü ben onunu için kullanıyorum. Bilgisayar 4 yılını tamamlayacak 4 yıl önce bunu bilebilir miydim?

Cihazınızı 3500 lira gibi fiyatlardan satışa koyanlar var. 1000 lira daha çıkabilirim diyorsunuz. 4500 lira civarına güncel bir Ryzen dizüstü alarak en azından bu sorununuza bir kesin olmayan ama 1-2 yıllık geçici bir çözüm bulabilirsiniz.

ACER Aspire A515-44 Ryzen 5 4500U 8GB 256GB SSD 15,6 FHD LINUX Taşınabilir Bilgisayar NX.HW4EY.001 Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe 5000 TL

Bütçenizin biraz üzerinde ama en azından harcayacağınız paraya değecektir. Render performansı konusunda iki cihazı karşılaştırmama gerek yok zaten.

Ekleme:
HP Rebak 15SEQ1041NT AMD Ryzen 3 4300U 8GB 256GB SSD FreeDOS 15.6" FHD Taşınabilir Bilgisayar 2D8G0EA Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe 4300 TL.

Bu cihaz bile şuanda kullanmakta olduğum Ryzen 7 3700U'lu cihaza çok yakın render performansı sunuyor.

Cihazınızı 3500 lira gibi fiyatlardan satışa koyanlar var. 1000 lira daha çıkabilirim diyorsunuz. 4500 lira civarına güncel bir Ryzen dizüstü alarak en azından bu sorununuza bir kesin olmayan ama 1-2 yıllık geçici bir çözüm bulabilirsiniz.

ACER Aspire A515-44 Ryzen 5 4500U 8GB 256GB SSD 15,6 FHD LINUX Taşınabilir Bilgisayar NX.HW4EY.001 Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe 5000 TL.

Bütçenizin biraz üzerinde ama en azından harcayacağınız paraya değecektir. Render performansı konusunda iki cihazı karşılaştırmama gerek yok zaten.
Cihazım şu an satışta ama daha mesaj yazan olmadı. Aslında dediğiniz mantıklı ama önce bunun için bilgisayarımın satılması gerekiyor. Yaz aylarında Macbook almayı düşünüyorum. 3000 civarına satılırsa eğer 1.500-2.000 kadar ekleyip laptop almak biraz saçma olur sanki. En iyisi yaza kadar sabredip Macbook almak olacaktır.

Geri
Yukarı