Ideapad 320 için SSD ve RAM tavsiyesi

mselim3214

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba Lenovo Ideapad 320 tipi bilgisayar sahibiyim, şu an PC çökmüş durumda format sonrası bu alacaklarımı takabilirim. Modelini bilmiyorum ama sistem özellikleri aklımda. i3 6006U NVIDIA GeForce 920MX 4 GB DDR4 hatirliyorsam 2133MHz'di. 2019 da aldım DDR 3 olması mümkün değildir değil mi? Ve SSD takmak istiyorum 480GB civari, HDD'ye depolama olarak da güvenmiyorum. Tavsiyelerinizi beklerim çünkü zamanın hızına ayak uyduramiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Lenovo Ideapad 320 tipi bilgisayar sahibiyim, şu an PC çökmüş durumda format sonrası bu alacaklarımı takabilirim. Modelini bilmiyorum ama sistem özellikleri aklımda. i3 6006U NVIDIA GeForce 920MX 4 GB DDR4 hatirliyorsam 2133MHz'di. 2019 da aldım DDR 3 olması mümkün değildir değil mi? Ve SSD takmak istiyorum 480GB civari, HDD'ye depolama olarak da güvenmiyorum. Tavsiyelerinizi beklerim çünkü zamanın hızına ayak uyduramiyor.
Hocam öncelikle konuya IdeaPad 330(i5-8250U, MX150) sahibi olduğumu belirterek başlayayım. Sözünü ettiğiniz yükseltmelerin 2'sini de yaptım hem SSD hem RAM olarak.

SSD: Hocam eğer HDD takılıyorsa pekala bir şekilde piyasadaki çoğu SATA SSD'yi de takabilirsiniz. Ben bu bağlamda Samsung EVO 870 modelini kullanıyorum. Kurulumu gayet basit, YouTube'daki videoların yardımcı olabileceğini umuyorum.

Linki buraya bıraktım, bakın derim. Çok F/P bir model değil ancak gayet başarılı bir ürün.

RAM: RAM yükseltmelerinde biraz daha teknik bilgiye ihtiyacımız var o yüzden buradan CPU-Z programını indirin ve açın.

1671740824364.png

SPD sekmesinde hem RAM'iniz DDR kaç olduğunu, hem de kaç MHz olduğunu öğrenebilirsiniz çünkü alacağınız ekstra RAM'in şuanki RAM'le aynı MHz değerinde olması gerekir.

Forumda ayrı bir konu açarak RAM tavsiyesi alabilirsiniz ancak ilk önce size tavsiyem - tabi ki bir video rehberliği ile - bilgisayarın kasasını açıp boş RAM slotu olduğuna emin olun.

yeps.jpg

RAM'i dilerseniz 2. elden, dilerseniz sıfır olarak alabilirsiniz ve ben sıfır almanızı tavsiye ederim. Eğer 2. el alırsanız şöyle yapın, alıcıya gitmeden önce kasanın arka kapağını sökün ve mutlaka ürünü test edin.

Dipnot: Herhangi bir satın alım işleminde bulunurken Notebook ve Masaüstü PC RAM'lerinin farklı olduğunu unutmayın.

Eğer takıldığınız bir nokta olursa lütfen iletin hocam.

Teşekkürler hocam her Ideapad 320 serisinin anakartlari aynımı YouTube'da birkaç video izledim ama tedirgin oldum. Şu an PC açilmiyor format atacağım zamanında araştirmiştim görev yöneticisinde 1/2 slot yazıyordu CPU Z de ise SPD bölümünde, slot seçtiğimde hiçbir şey yazmıyordu, bir de format sonrası bakarım. Son olarak bütçem fazla yok Hepsiburada'da 480 GB Kioxia SATA SSD gözume çarptı, RAM olarak da 4 GB almayı düşünüyorum Kingston marka 2400 MHz. Umarım sorunsuz çalişir.

Yeni konular

Geri
Yukarı