IdeaPad Gaming 3 Laptoptan cızırtı geliyor

Kelsza

Hectopat
Son 1 haftadır laptopun fanından galiba fan döndükçe cızırtı geliyor. Biraz bu konularda bilgisizim daha önce bilgisayarın içini bile görmedim. Lenovo IdeaPad Gaming 3 kullanıyorum, Touchpad'in sağ tarafından geliyor ses. 2-3 ay önce servisine verdim temizliği ve bakımı yapıldı o yüzden toz sorunu değil muhtemelen. Ne olduğunu ve ne yapmam gerektiğini söylerseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Touchpad tarafından geliyorsa coil whine olabilir. Fanları ayarlar kısmından tamamen durdur ve sesin çıkıp çıkmadığını kontrol et. Eğer hâlâ cızırtı sesi geliyorsa coil whine var demektir. Bu sadece bobin sesi olup herhangi bir zararı yoktur. Ancak HDD varsa onun da cızırtı yapma ihtimali vardır.

Touchpad tarafından geliyorsa coil whine olabilir. Fanları ayarlar kısmından tamamen durdur ve sesin çıkıp çıkmadığını kontrol et. Eğer hâlâ cızırtı sesi geliyorsa coil whine var demektir. Bu sadece bobin sesi olup herhangi bir zararı yoktur. Ancak HDD varsa onun da cızırtı yapma ihtimali vardır.
SSD kullanıyorum hocam. Laptopun touchpad'in sağ tarafı ile klavyenin alt tarafının kesiştiği alandan geliyor. Bir de Vantage programında sadece sessiz mod var yani tamamen kapatamıyorum nasıl yapabilirim?

SSD kullanıyorum hocam. Laptopun touchpad'in sağ tarafı ile klavyenin alt tarafının kesiştiği alandan geliyor. Bir de Vantage programında sadece sessiz mod var yani tamamen kapatamıyorum nasıl yapabilirim?
Fareyi hareket ettirdiğinde cızırtı sesinde değişiklikler oluyor mu? Şiddeti artıp azalıyor mu? Kulağını verip dinler misin bir fareyi hareket ettirmeyi unutma.

Fareyi hareket ettirdiğinde cızırtı sesinde değişiklikler oluyor mu? Şiddeti artıp azalıyor mu? Kulağını verip dinler misin bir fareyi hareket ettirmeyi unutma.
Hocam şöyle aralıksız gelmiyor cızırtı sesi örneğin 10 saniye fan bir şeye çarpıp cızırdıyor şeklinde ya da bir şeye takılıyormuş gibi ses çıkartıyor sonra bazen 1 dakika normal şekilde çalışıyor bazen de aralıksız baya devam ediyor. Fare konusunda ilk yazdığınızda ve 5 dakika bekleyip denedim ikisinde de bir şey olmadı.

Hocam şöyle aralıksız gelmiyor cızırtı sesi örneğin 10 saniye fan bir şeye çarpıp cızırdıyor şeklinde ya da bir şeye takılıyormuş gibi ses çıkartıyor sonra bazen 1 dakika normal şekilde çalışıyor bazen de aralıksız baya devam ediyor. Fare konusunda ilk yazdığınızda ve 5 dakika bekleyip denedim ikisinde de bir şey olmadı.
Ses fan motorundan geliyor bu durumda. Ses rahatsız ediyorsa servise gönder değiştirsinler. Daha önce başka bir modelse benim de başıma gelmişti, rahatsız etmiyordu ama gönderdiğimde komple heatsink'i değiştirmişlerdi.

Ses fan motorundan geliyor bu durumda. Ses rahatsız ediyorsa servise gönder değiştirsinler. Daha önce başka bir modelse benim de başıma gelmişti, rahatsız etmiyordu ama gönderdiğimde komple heatsink'i değiştirmişlerdi.
Teşekkür ederim bir de bunu kendim yapabilir miyim çünkü en son servise gönderdiğimde garantisi bitmişti 800 lira verdim mecbur o zaman.

Hocam bir de yaptırmazsam zararı var mı?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim bir de bunu kendim yapabilir miyim çünkü en son servise gönderdiğimde garantisi bitmişti 800 lira verdim mecbur o zaman.

Hocam bir de yaptırmazsam zararı var mı?
Bir zararı olmaz belki ileride ses artabilir ama yine olan fana olur yani her türlü değiştirirsin bu durumda. Başka bir bileşene zarar vermez. Ayrıca fanların RPM'i diğeri ile eşdeğer hareket ediyorsa sorun yok.

Eğer fana bir şey temas ediyorsa kendin de yapabilirsin ama genelde laptop fanlarına kolay kolay temas eden bir nesne olmaz. Bazı bilgisayarcılar fan motorunu yağlayabiliyor ve hem daha iyi hem de daha sessiz dönüyor.

Bir zararı olmaz belki ileride ses artabilir ama yine olan fana olur yani her türlü değiştirirsin bu durumda. Başka bir bileşene zarar vermez. Ayrıca fanların RPM'i diğeri ile eşdeğer hareket ediyorsa sorun yok.

Eğer fana bir şey temas ediyorsa kendin de yapabilirsin ama genelde laptop fanlarına kolay kolay temas eden bir nesne olmaz. Bazı bilgisayarcılar fan motorunu yağlayabiliyor ve hem daha iyi hem de daha sessiz dönüyor.
Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Hocam son 2 gündür çok artmaya başladı ses. Bugün içini açtım ses büyük ihtimalle ekran kartının fanından geliyor. Resmini de atarım fanlardan soldaki yerinden hafif çıkmış gibi ve döndürürken ses çıkartıyor. Bunun videosunu da çektim.
Fanların şuan çıkarttığı sesi :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Fanların kendisinin videosu :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunlarda hocam çektiğim fotoğraflar, ne yapabilirim bilmiyorum eğer ne yapmam gerektiğini söylerseniz yapmaya çalışırım yoksa servise yollayacağım herhalde çünkü ders çalışmak için kullanıyorum sesten ders çalışamıyorum.

Dosya Ekleri

• IMG-20231212-WA0001.jpg
    IMG-20231212-WA0001.jpg
    221,7 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG-20231212-WA0003.jpg
    IMG-20231212-WA0003.jpg
    189,2 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG-20231212-WA0006.jpg
    IMG-20231212-WA0006.jpg
    192,3 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG-20231212-WA0005.jpg
    IMG-20231212-WA0005.jpg
    199,5 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Bu cızırtı değil bildiğin sürtme sesi. Fan bir yere sürtüyor, üzerindeki heatsink demirine temas ediyor ya da motordan ses geliyor olabilir. Eğer görünürse bir yere sürtmüyorsa ses motordan geliyor demektir. Şahsen laptobu servise gönder heatsink'i değiştirsinler. Coil whine değil bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı