Ideapad Gaming 3-15IMH05 laptoptan cızırtı geliyor

Aynı sorun bende de mevcut işlemci düşük frekanslardayken geliyor, ses servisi aradığımda bobin sesidir deyip geçiştirdiler. Çok istiyorsanız servise gönderin ama servisin bir şey yapacağını sanmıyorum deyince moralim bozuldu ve bıraktım.

Masaüstü dizmeyi düşünüyorum. Üniversitede taşırım, lazım olur falan diye düşünmüştüm ama eve çıkmayı planladığımdan ve bölümümden ötürü o kadarda elzem değil benim için. Ama almış olsam kesinlikle yorumları ve incelemeleri iyice didiklemeden almazdım. İndirim zamanına denk geldiğimden dolayı hızlı davranmam gerekti ve aldım. Aslında cihazda sorun yok ama alır almaz bu tarz bir durumla karşılaşmak soğuttu açıkçası beni. Bakalım alıp bu tarz bir durumla karşılaşan arkadaşlar umarım ileride bir sıkıntı yaşamazlar.

Aynı cihazı kullanıyorum. Bugün 20. günüm yaklaşık ve ilk başlarda olmayan bu kulak tırmalayan hafif cızırtıyı yeni fark ettim. Bunun çözümü ve paralelinde oyunlarda gereksiz ısınmanın da çözümü Turbo işlemciye kapatmak. Temel işlemci hızı gayet her işlem için yeterli. Ayrıca dilediğin anda tekrar Turbo işlemciyi açabilirsin. Turbo'yu kapattığında ahım şahım bir performans kaybı yaşamıyorsun aynı zamanda. Oyunlarda 90-95 olan sıcaklık 60-70 bandına düşecektir.

Turboyu kapatmak şahsen mantıklı bir çözüm değil benim için. Sonuçta bu cihazı yeni almışsın ve aldığın bu yeni cihazın tam gücünde kullanmayacaksın Turbo özelliğini kapatınca. Sıcaklık olarak kullanılabilir belki, ama performans olarak kaybı olacaktır kullandığınız program veya oyuna bağlı olarak sonuçta işlemciyi stock hızında kullanmaya başlıyorsunuz.

Merhabalar, Ideapad Gaming 3-15IMH05 model dizüstü bilgisayarı 12.11.20 tarihinde elime ulaştı. Windows kurup gerekli güncellemeleri yaptım ve uygulamaları yükledim. İlerleyen zamanda fak ettim ki kasanın arkasından cızırtı, hışırtı sesleri geliyor. Cihazda M.2 SSD bulunduğundan onu geçtim. Hoparlörler cihazın ön tarafında olduğundan onları da geçtim. Geriye bir tek fan kalıyordu. Sistemi teste sokup, fan hızlarını arttırdığımda cızırtı sesini duymamaya başlıyorum. Sadece hızlı dönen fan sesi. Bunun dışında ertesi gün aynı cızırtının adaptörden de geldiğini fark ettim. Bilgisayarda cızırtıyı duyduğumda güç kablosunu çektim ve 1-2sn sonra cızırtı kesildi (3 defa denedim kısa sürelerde). Ayrıca Coil Whine diye bir şeye rastladım ama pek bilgim yok. Ardından başkalarının da bu sorunu yaşadığını gördüm internette ve buraya yazmaya karar verdim. Şu an desteğe ulaşamıyorum malum hafta sonuna girmiş bulunuyoruz. Sadece mail yollayabildim. Cihazı direkt iade hakkım var ama aslında iade etmek istemiyorum. Çünkü 8000₺ i5 10300H, GTX1650 Ti, 512 GB M.2 SSD ve 120Hz gibi özellikleri fazlasıyla iyi. Bu sorun tam olarak nedir ve ne yapmalıyım? Bilgisayarda kaydettiğim video ve ses kayıtlarını aşağıya bırakıyorum.

Link: Cızırtı - Google Drive

Aynı bilgisayar ve ayrı problem tam olarak bende de var. Bu konuda lenovodan detaylı bilgi alabildiniz mi? Aldıysanız benimle de paylaşabilir misiniz lütfen?

Aynı modelde sorun bende de var
Bulabildiğim kadarıyla yabancıların sanirim ground sound dedikleri bir olaymış prize takılıyken topraklamanın çıkardığı bir ses Lenovo vantageda tassarruf kipini (pili yüzde 60 dolduran zımbırtı) açtığımda çoğunlukla ses kayboldu ve ayriyeten vantageda ısı kipini sessiz ve otomatiğe almanızı öneririm iyi günler

Tasarruf kipini kullanıyordum ben de ama hiçbir değişim filan olmuyor. Isı Kipi de denge modunda her zaman sadece oyunlarda performansa geç özelliği açık. Değişik bir şey fark ettim normal internet sitelerinde gezerken fareyi yukarı aşağı kaydırma yaptığımda ekstra cızırtı sesi alıyorum. Bu cızırtılar normal mi karşılanıyor genel olarak yoksa lenovonun üretim hatası mı onu anlayamadım?

Geri
Yukarı