Ideapad Gaming 3-15IMH05 laptoptan cızırtı geliyor

Enogerof

Kilopat
Makaleler
1
Merhabalar, Ideapad Gaming 3-15IMH05 model dizüstü bilgisayarı 12.11.20 tarihinde elime ulaştı. Windows kurup gerekli güncellemeleri yaptım ve uygulamaları yükledim. İlerleyen zamanda fak ettim ki kasanın arkasından cızırtı, hışırtı sesleri geliyor. Cihazda M.2 SSD bulunduğundan onu geçtim. Hoparlörler cihazın ön tarafında olduğundan onları da geçtim. Geriye bir tek fan kalıyordu. Sistemi teste sokup, fan hızlarını arttırdığımda cızırtı sesini duymamaya başlıyorum. Sadece hızlı dönen fan sesi. Bunun dışında ertesi gün aynı cızırtının adaptörden de geldiğini fark ettim. Bilgisayarda cızırtıyı duyduğumda güç kablosunu çektim ve 1-2sn sonra cızırtı kesildi (3 defa denedim kısa sürelerde). Ayrıca Coil Whine diye bir şeye rastladım ama pek bilgim yok. Ardından başkalarının da bu sorunu yaşadığını gördüm internette ve buraya yazmaya karar verdim. Şu an desteğe ulaşamıyorum malum hafta sonuna girmiş bulunuyoruz. Sadece mail yollayabildim. Cihazı direkt iade hakkım var ama aslında iade etmek istemiyorum. Çünkü 8000₺ i5 10300H, GTX1650 Ti, 512 GB M.2 SSD ve 120Hz gibi özellikleri fazlasıyla iyi. Bu sorun tam olarak nedir ve ne yapmalıyım? Bilgisayarda kaydettiğim video ve ses kayıtlarını aşağıya bırakıyorum.

Link: Cızırtı - Google Drive

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ses işlemci frekansına bağlı olarak değişen bir ses, birçok cihazda rastladım.
Hatta laptopu tasarruf moduna aldığımda bayağı azalıyor bu ses çünkü işlemci 800 MHz'de çalışmaya başlıyor.
Normal olduğunu söyleyebilirim.
Başta çoğu kullanıcı bu duruma sinir oluyor ancak bir süre sonra hiç aldırmıyorsun.
Performans sıkıntısı yoksa iade etmeni önermem.

Cihazı uzun süre kullanmayı düşündüğümden bu durum bana ileride sıkıntı çıkarıp çıkarmyacağından emin olmak istiyorum. Sonuçta az para vermiyoruz. Adaptörden de gelmesi normal mi?
Bugün sesi daha yakından dinledim ve yoğunlaştığı yer mavi çizgilerle belirttiğim yer oldu. Anladığım kadarıyla ses fandan da değil belirtilen bölgedeki bir parçadan geliyor.
Inked1_LI.jpg
Screenshot_20201114-163426_Drive.jpg

Son düzenleme:
Cihazı uzun süre kullanmayı düşündüğümden bu durum bana ileride sıkıntı çıkarıp çıkarmyacağından emin olmak istiyorum. Sonuçta az para vermiyoruz. Adaptörden de gelmesi normal mi?
Bugün sesi daha yakından dinledim ve yoğunlaştığı yer mavi çizgilerle belirttiğim yer oldu. Anladığım kadarıyla ses fandan da değil belirtilen bölgedeki bir parçadan geliyor.
Eki Görüntüle 737446Eki Görüntüle 737452
Ses işlemciden geliyor diyebiliriz o halde.
Çok rahatsız etmiyorsa normaldir.

Ses işlemciden geliyor diyebiliriz o halde.
Çok rahatsız etmiyorsa normaldir.
Öncelikle teşekkürler cevabınız için. Yukarıya link koydum sesi dinlemeniz için. Bakarsanız sevinirim. Durumu ilk defa tecrübe ettiğimden normal seviyede mi değil mi pek bilmiyorum. Bundan kesin olarak emin olmamın bir yolu var mı?

Öncelikle teşekkürler cevabınız için. Yukarıya link koydum sesi dinlemeniz için. Bakarsanız sevinirim. Durumu ilk defa tecrübe ettiğimden normal seviyede mi değil mi pek bilmiyorum. Bundan kesin olarak emin olmamın bir yolu var mı?
Her teknolojik cihaz birbirinin aynısı üretilemiyor. Bazı ürünlerde böyle farklılıklar olması normaldir.
Benim bilgisayarımdan da bazen böyle sesler geliyor.

Mesela bilgisayarı sessiz bir ortamda kullanırken sesi duyamıyorsanız normal bir durumdur.

İşlemciyi zorlayacak bir işlem yapıp sesin değişip değişmediğini gözlemleyebilirsiniz. Tam tersi güç tasarrufu modunda da gözlemleyebilirsiniz.

Eğer ses rahatça duyulabilecek düzeydeyse değişim talep edilebilir.

Her teknolojik cihaz birbirinin aynısı üretilemiyor. Bazı ürünlerde böyle farklılıklar olması normaldir.
Benim bilgisayarımdan da bazen böyle sesler geliyor.

Mesela bilgisayarı sessiz bir ortamda kullanırken sesi duyamıyorsanız normal bir durumdur.

İşlemciyi zorlayacak bir işlem yapıp sesin değişip değişmediğini gözlemleyebilirsiniz. Tam tersi güç tasarrufu modunda da gözlemleyebilirsiniz.

Eğer ses rahatça duyulabilecek düzeydeyse değişim talep edilebilir.
Öncelikle sessiz bir ortamda sesi duyuyorum. Cinebench R20 de test yapmaya başlayınca ses kayboluyor bunu gözlemledim. Güç tasarrufu modunda biraz azaldı diyebilirim. Değişim talep etmek istemekten çekiniyorum çünkü bu bilgisayarı 8000tl ye aldım ve değişim sonunda aynı özellikler için 1500-2000tl fiyat arttırmam ve daha az özellikleri olan bir bilgisayar almam lazım. Bu sesin bana ileride negatif bir etkisi olur mu? Buradan uzunca süre cevap gelmeyince Rreddit'e yazdım ve 2 kişi coil whine olduğunu dile getirdiler.

Öncelikle sessiz bir ortamda sesi duyuyorum. Cinebench R20 de test yapmaya başlayınca ses kayboluyor bunu gözlemledim. Güç tasarrufu modunda biraz azaldı diyebilirim. Değişim talep etmek istemekten çekiniyorum çünkü bu bilgisayarı 8000tl ye aldım ve değişim sonunda aynı özellikler için 1500-2000tl fiyat arttırmam ve daha az özellikleri olan bir bilgisayar almam lazım. Bu sesin bana ileride negatif bir etkisi olur mu? Buradan uzunca süre cevap gelmeyince Rreddit'e yazdım ve 2 kişi coil whine olduğunu dile getirdiler.
Değişim için ekstra para mı ödeniyor?
Sonuçta bu durum normal diye düşünüyorum. Coil Whine sesinden çok, işlemcinin sesi anladığım kadarıyla.
Bu durumda bir problem olacağını sanmıyorum.

Değişim için ekstra para mı ödeniyor?
Sonuçta bu durum normal diye düşünüyorum. Coil Whine sesinden çok, işlemcinin sesi anladığım kadarıyla.
Bu durumda bir problem olacağını sanmıyorum.

Değişim için değil anlatmaya çalıştığım eğer cayma hakkımı kullanıp iade edersem -ki daha alalı 4 gün oldu ve ilk 14gün cayma hakkım bulunuyor- elime 8000 TL geçecek ve bu fiyata i5 9300H 256 GB SSD 8 GB RAM GTX 1650 ve normal 60Hz özelliklere sahip bir laptop bile alamıyorum. Değişim istesem bile yaklaşık 10 farklı kişide aynı sorunun olduğunu gördüm ki Lenovo bu durumu normal kabul edip değişim yapacağını sanmam. Yarın arayıp kendileriyle de görüşeceğim. Ama anladığım kadarıyla Coil Whine da olsa ya da sizin belirttiğiniz işlemci sesi de olsa bunun bir problem olmayacağı sadece ses kirliliği yaratacağı yönünde. Bu arada teşekkür ederim art arda yazdıklarıma cevap verdiğiniz için, saygılarımla.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı