Ideapad Gaming 3 sıfırlanıyor

Re Malaka

Decipat
Makaleler
17
Yer
Rome
Bilgisayar 1-2 aylık ve bu durum son 1 haftada 2-3 kez yaşandı. Az önce Word üzerinde çalışırken arkada YouTube müzük açıktı. Müzik cızırtılaştı, sanki slowmotion moda girdi, mouse durdu ve PC kendisini resetledi.
Bundan önce hızlı başlat özelliğini falan bu siteden bakarak kapatmıştım. İşlemcisi veya RAM'i bozuk laptop mu sattılar bana? Çıldırmak üzereyim. 1-2 aylık laptopta böyle şey mi olur? Sorunu nasıl anlarım? Garantiye yollasan uğraş dur, haftalarca PC uzak kalacak. İşimi laptop ile yapıyorum.

sssss.png

Bu hata genelde PSU, hızlı başlatma ve Realtek'ten kaynaklanıyor. Yazdıklarımı yapıp deneyimlerinizi paylaşın ki diğer mağdurlarda yararlansın. Şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadım.

Yaptığım işlemler;

1. XMP aktif hale getirdim. Elle RAM frekanslarını atıyordum önceden.
  2. BIOS ayarlarından ve Windows ayarlarından hızlı başlatma seçeneğini pasif hale getirdim.
  3. BIOS'u ve tüm driverlarımı güncelledim.
  4. Aygın yöneticisinde "Ses, video ve oyun denetleyicisi" sekmesinde benim 2 adet uygulama vardı. Realtek ve NVIDIA High Definition Audio. Araştırdığım forumlarda bunun Realtek sürücüsünden yapabileceğini söylemişlerdi. Deneyip çözenler de vardı açıkçası. Realtek'e sağ tıklayıp devre dışı bırak dedim.
  5. Windows'u sürüm 1903'e güncelledim.
  6. Tüm sürücülerimi kontrol edip, güncel olmayan varsa güncelledim.
  7. Elektrik kablosunu voltaj korumalı bir ara kabloya bağladım.
  8. Kasamın içerisinde dışarıda herhangi bir kablo kalmayacak şekilde kablolama yaptım

Bir arkadaş çözüm olarak bunları sunmuş.

Bana da aynısı oluyordu ve aynı model laptop kullanıyoruz. İşlemci sıcaklığı 90 derece ve işlemci kullanımı %100 oluyordu. Throttle stop indirim bd prochot ayarını kapatıp Save alınca düzelmişti.

İşlemci sıcaklığını takip ediyorum. Açıkçası ısınma gibi bir sorunu henüz olmadı. Aşırı yükte 90 derece olsa da AMD'nin bu 4800H işlemcisinde limiti 105 derece.

İşlemci sıcaklığını takip ediyorum. Açıkçası ısınma gibi bir sorunu henüz olmadı. Aşırı yükte 90 derece olsa da AMD'nin bu 4800H işlemcisinde limiti 105 derece.

90 biraz fazla gibi. Benim işlemcim çok ısınan bir işlemci olan i7 10750H. Ben çok ısındığında(90 dereceyi geçtiğinde) Turbo modu devre dışı bırakıyorum 5dk sonra 75 derecelere düşüyor. Performans cihaza göre değişiyor ama bende oyunlarda çok bir fark yaratmadığı için genellikle Turbo modu kapalı kullanıyorum.

90 biraz fazla gibi. Benim işlemcim çok ısınan bir işlemci olan i7 10750H. Ben çok ısındığında(90 dereceyi geçtiğinde) Turbo modu devre dışı bırakıyorum 5dk sonra 75 derecelere düşüyor. Performans cihaza göre değişiyor ama bende oyunlarda çok bir fark yaratmadığı için genellikle Turbo modu kapalı kullanıyorum.

RAM testi yapacağım birazdan.
Ve AIDA64 ile kararlılık testi yapmamın bir faydası olur mu?
Bu kapanma durumu yük gerektirmeyen bir anda oldu yani aslında. İşlemci rahattaydı.

RAM testi yapacağım birazdan.
Ve AIDA64 ile kararlılık testi yapmamın bir faydası olur mu?
Bu kapanma durumu yük gerektirmeyen bir anda oldu yani aslında. İşlemci rahattaydı.

Bende de işlemci yoracak şeyler açık değilken oluyordu. Sadece Google ve Valorant açıkken oynamaya başladıktan 5 dakika sonra başlıyordu. Bence en iyisi Lenovo'nun teknik servisini veya canlı destekleri varsa oraya sorman. Onlar daha detaylı bilgi verirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı