İdeolojiler nasıl isimlendiriliyor?

Phanzox

Decapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar, yine aklıma takılan bir soru daha. İdeolojiler nasıl isimlendiriliyor? Mesela faşizim, komünizim, liberalizm nasıl isimlendirildi? Faşizim'imi Mussolini bu tarz yönetim biçiminin ismi faşizimdir mi dedi yoksa alman ve İtalyan yazarlar mı bu ismi buldu? Ayrıca eğer bu ismi yöneticiler bulmadı ise bu ideoloji ile ilk kez yönetime geçen yöneticilere ülkeyi ne ile yönetiyorsunuz diye sorunca ne cevap veriyorlardı?😀

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, yine aklıma takılan bir soru daha. İdeolojiler nasıl isimlendiriliyor? Mesela faşizim, komünizim, liberalizm nasıl isimlendirildi? Faşizim'imi Mussolini bu tarz yönetim biçiminin ismi faşizimdir mi dedi yoksa alman ve İtalyan yazarlar mı bu ismi buldu? Ayrıca eğer bu ismi yöneticiler bulmadı ise bu ideoloji ile ilk kez yönetime geçen yöneticilere ülkeyi ne ile yönetiyorsunuz diye sorunca ne cevap veriyorlardı?😀
Çoğu genellik Latincede, Yunancada ya da Eski Yunancada bulunan kelimelerden esinleniliyor. Örnek verecek olursam Liberalizmin kökü Latincede özgürlük demek.

Google amcaya ideoloji adı ve etimoloji yazıyoruz ve cevabı öğreniyoruz. İdeolojilerin sonundaki -ism için de aynı şeyi yapınca Yunancadan geldiğini, basitleştirecek olursak sistem anlamına geldiğini görüyoruz. Yani faşizm faşist sistemi demek. İstiyorsan doktrine kadar giden çeşitli kelimeler kullanabilirsin.

Biri çıkıp ben yeni ideoloji buldum ismi faşizim dedide mi çıktı bu?

"Çıbıhlar" demekmiş.

Günümüzdekiler geçmişteki siyasilerin buldukları ismi kullanıyor.
Tamam işte hocam o faşizim kelimesini kim buldu bende bunu merak ediyorum. Biri çıkıp ben yeni ideoloji buldum ismi faşizim dedide mi çıktı bu?

Ve evet ideolojisiyle özdeşleşebileceği kelimeleri ideolojiyi kuran kişi buluyor. lDenizl adlı arkadaşın dediği gibi sağdan soldan esinlenerek. Bir yazarın kitabına isim vermesi gibi düşün.

Çoğu genellik latincede, Yunanca da ya da eski Yunanca da bulunan kelimelerden esinleniliyor. Örnek verecek olursam liberalizmin kökü latincede özgürlük demek.

Hocam peki ben çıkıp desem yeni ideoloji buldum ismi phanzoxizim desem ve onun üzerine parti açsam oluyor mu yani?😀
Sonra eski dillerdeki bir kelime ile uyarlasam.

Hocam peki ben çıkıp desem yeni ideoloji buldum ismi phanzoxizim desem ve onun üzerine parti açsam oluyor mu yani?😀
O size kalmış, ideoloji oluşturacağım diye bu dediğim dillerden isim koyma gibi bir zorunluluk yok.

Tamam işte hocam o faşizim kelimesini kim buldu bende bunu merak ediyorum. Biri çıkıp ben yeni ideoloji buldum ismi faşizim dedi de mi çıktı bu?
Her terime göre değişiklik gösterilebilecek bir şeydir bu. Bir terimde birisi bir görüş ortaya atar, başkası bunu isimlendirir. Bu isimlendirme tutar ve kullanılır. Ya da sizin dediğiniz gibi birisi kendi görüşünü ortaya atar ve isimlendirir.
Teknik olarak bir sıkıntı yok, evet. Eski dillerden bir kelime uyarlamak zorundasın diye de bir kural yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı