İdrarda protein kaçağı nedir?

Brummbar

Hectopat
Yer
Bursa
Haziran ayında kontrol için idrar ve kan vermiştim doktor o zaman bana idrarda protein kaçağı var ama daha küçük ve az dedi önemli değil o kadar şu anlık protein az almaya çalış dedi hatta protein tozu falan mı kullanıyorsun dedi hayır dedim o zaman takmamıştım ama şimdi e-nabıza girdim orada geçmiş tahlilleri görünce hatırladım biraz araştırdım ama sonuç olarak net bir cevap yok Google'da bu kaçak neden olabilir çok büyük zararı var mı?
Bu durumu yaşayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim neyle alakalı yani veya tedavisi var mı?
Kaçak miktarı ise +2 yazıyor Google'da biraz bakınca +1 ve altı normal +2 normal-yüksek +3 yüksek +4 hiperyüksek diye geçiyor.

Eşim yaşadı bu süreci. Tuzu ve proteini olabildiği kadar az tüketmeniz gerek ve doktor kontrolünde epey bir süre bu durumu devam ettirmeniz gerek. Geçmiş olsun, tahlilleri hemen her ay mutlaka yaptırın.

Eşim yaşadı bu süreci. Tuzu ve proteini olabildiği kadar az tüketmeniz gerek ve doktor kontrolünde epey bir süre bu durumu devam ettirmeniz gerek. Geçmiş olsun, tahlilleri hemen her ay mutlaka yaptırın.
İlaçla tedavisi yok mu peki? ve tansiyonla falan mı alakalı bir hastalık? ve eşinizin durumu iyi mi şu an?
Ben 130 kiloydum 2 ayda 115 kiloya düştüm eskiden haraket etmez çok tuz şeker tüketirdim fakat 2 aydır şekeri ve tuzu %95 azalttım desem yeridir şimdi yeni bir test yaptırmak istiyorum belki düşmüştür çünkü testlerimi verdiğim sıra sağlıksız besleniyordum

Merhaba, endişelenmemeniz gerektiğini doktorunuz belirtmiş. Bu kaçağın birden fazla sebebi olabilir, kesinlikle bundan dolayıdır diye asla nokta atışı yapamayız ancak yaygın sebeplerinden bazıları; sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmek, günlük su tüketiminin düşük olması, kilo ve stres olarak nitelendirilebilir. Eğer idrar yolu enfeksiyonu belirtilerin varsa bir üroloji veya sağlık ocağına görünmeni önerebilirim. Her türlü sıvı tüketiminin fazla olması gerekiyor. Fazla tuzlu yiyecekler, kızartmalar ve işlenmiş yemeklerle aranı mesafeli tutmanı önerebilirim. Geçmiş olsun şimdiden.

@Brummbar Eşimin durumu iyi şimdi. Öncelikli olarak doktor kontrolünü aksatmayın. Herhangi bir ilaç tedavisi bilmiyorum çünkü eşim o dönemde hamileydi. Tuzu düşürmüşsünüz, bu şekilde devam edin ve bol bol su tüketin. Kilonuza göre günde tüketmeniz gereken su miktarı 4 litredir.

Merhaba, endişelenmemeniz gerektiğini doktorunuz belirtmiş. Bu kaçağın birden fazla sebebi olabilir, kesinlikle bundan dolayıdır diye asla nokta atışı yapamayız ancak yaygın sebeplerinden bazıları; sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmek, günlük su tüketiminin düşük olması, kilo ve stres olarak nitelendirilebilir. Eğer idrar yolu enfeksiyonu belirtilerin varsa bir üroloji veya sağlık ocağına görünmeni önerebilirim. Her türlü sıvı tüketiminin fazla olması gerekiyor. Fazla tuzlu yiyecekler, kızartmalar ve işlenmiş yemeklerle aranı mesafeli tutmanı önerebilirim. Geçmiş olsun şimdiden.

20 yaşındayım ve bu yaşıma kadar idrar yolu için hastaneye gitmedim o yüzden bir belirtim yok yani tuvaletimi yaparken ağrı, sızı, yanma falan yok gayet normal yapıyor çıkıyorum ve dediğiniz gibi ben günde 4,5 litre bazen 5 litre su içiyorum elimde 2 litrelik su şisesi var günde 2 kez bazen 3 kez dolduruyorum onu ve tamamen bitiyor zaten çok su içtiğimden günde 10-12 kez idrara çıkıyorum idrar rengim bu denli beyaz tonlu sarı akıyor.
Altta dediğiniz gibi 2 ay önce ki ben yağlı, tuzlu yemekler hele ki kızartma çok tüketiyordum her gün patates kızartması falan ama bir kararla 2 aydır kızartma yemedim kolayı attım hayatımdan eskiden salataya domatese tuz atardım şu an tamamen bıraktım tekrar bir teste gireyim belki azalmıştır.

@Brummbar eşimin durumu iyi şimdi. Öncelikli olarak doktor kontrolünü aksatmayın. Herhangi bir ilaç tedavisi bilmiyorum çünkü eşim o dönemde hamileydi. Tuzu düşürmüşsünüz, bu şekilde devam edin ve bol bol su tüketin. Kilonuza göre günde tüketmeniz gereken su miktarı 4 litredir.

Geçmiş olsun o zaman zaten okuduğuma göre hamilelikte idrar da protein artıyormuş kadınlarda ve dediğiniz miktarda su tüketiyorum 4,5 litre bazen 5 litreyi buluyor.

5 litre su içmek pek sağlıklı gelmiyor böbrekleri çok yorabilirsin.
genelde ortalamam 4-4,5 zaten kilom ve bünyeme göre içilmesi gereken su 3,5-4 litre

Gençlerde oluyor bazen, mutlaka bir sorun olduğu anlamına gelmez. Kontrolünüzü aksatmayın yeterli.
Pazartesi randevu var idrar testini tekrarlayacağım bakalım umarım ciddi bir sorun yoktur çünkü hiç bir belirti yok ne böbrekler de ağrı ne idrarda ağrı,yanma zaten en iyisi erken tedavidir hastalıklar genç yaşta çok belirti vermez 40,45 yaş üstüne gelindiği zaman süründürür bu hastalıklar

Geri
Yukarı