Igal Dosya Formatı Nedir?

VeorraNordic

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Dün akşam bilgisayarıma Avast ve Eset'ten birer tane virüs taraması yaptım. Fakat bu sabah kalktığımda sadece harici harddisk'imde bütün dosyalardaki fotoğraflar, videolar, uygulamalar, notlar, müzikler, her şey "Igal" diye bir dosya türüne dönüşmüş. İnternette çok aradım, araştırdım ama .igal hakkında hiçbir şey bulamadım. Hangi uygulamayı denediysem "Bu dosya türünü (igal file) açılamamaktadır" diye mesaj aldım. İnternetten convert edeyim dedim, "Bu dosya türünü dönüştüremiyoruz" diye mesaj aldım.

Virüs taramasından önce de bilgisayarımda rastgele uygulamalar falan inmeye başlamıştı, doğal olarak ben de "İnternetten bir şey indirdim yanlışlıkla" diye düşündüm ve aklıma gelen ilk virüs programlarını kurdum. Yükledim ve dediğim gibi Avast ve Eset ile birer tarama yaptım, çıkan tehditleri ve rastgele inen uygulamaları sildim. Fakat aklıma takılan şey neden sadece harddisk'teki dosyalar böyle oldu? İnternette ne kadar aradıysam hiçbir şey bulamadım. Artık son çare olarak buraya geldim. Bilen birileri yardım ederse çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• InkedInked1_LI.jpg
    InkedInked1_LI.jpg
    32,5 KB · Görüntüleme: 93
Dosyayı VirusTotal'e yükleyip sonuçlara bakın. Ransomware yemiş olabilir
TotalVirus'te sonuçlarda bir şey çıkmadı fakat büyük ihtimalle haklısınız. Dosyalarımı alıp para karşılığında bana geri satacak diye düşünmüştüm ilk başta fakat öyle tehdit içeren vs. bir dosya bulamadım. Bu eklediğim fotoğraf sadece dosyalardan birine örnek idi. Bu bıraktığımdaki gibi, her dosya türünü her uygulamada açmaya çalıştım fakat nafile :(
Biraz daha araştırıp hard drive recover uygulamalarına bakıyorum, aklıma başka çözüm gelmiyor.

Dosya Ekleri

• Inked4_LI.jpg
    Inked4_LI.jpg
    36,2 KB · Görüntüleme: 62
  • Inked3_LI.jpg
    Inked3_LI.jpg
    39,7 KB · Görüntüleme: 52
  • Inked2_LI.jpg
    Inked2_LI.jpg
    38,5 KB · Görüntüleme: 42
  • Inked1_LI.jpg
    Inked1_LI.jpg
    33,8 KB · Görüntüleme: 58
Dün bu virüs bizdeki bir başka bilgisayarada girdi. Ne olduysa dün akşam oldu dün peydah oldu. Resimler görüntüler uzantı düzeltsen bile açılmıyor bozuk. Yapabilen varsa çıksın bilelim.

Geri
Yukarı