Igal Dosya Formatı Nedir?

VeorraNordic

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Dün akşam bilgisayarıma Avast ve Eset'ten birer tane virüs taraması yaptım. Fakat bu sabah kalktığımda sadece harici harddisk'imde bütün dosyalardaki fotoğraflar, videolar, uygulamalar, notlar, müzikler, her şey "Igal" diye bir dosya türüne dönüşmüş. İnternette çok aradım, araştırdım ama .igal hakkında hiçbir şey bulamadım. Hangi uygulamayı denediysem "Bu dosya türünü (igal file) açılamamaktadır" diye mesaj aldım. İnternetten convert edeyim dedim, "Bu dosya türünü dönüştüremiyoruz" diye mesaj aldım.

Virüs taramasından önce de bilgisayarımda rastgele uygulamalar falan inmeye başlamıştı, doğal olarak ben de "İnternetten bir şey indirdim yanlışlıkla" diye düşündüm ve aklıma gelen ilk virüs programlarını kurdum. Yükledim ve dediğim gibi Avast ve Eset ile birer tarama yaptım, çıkan tehditleri ve rastgele inen uygulamaları sildim. Fakat aklıma takılan şey neden sadece harddisk'teki dosyalar böyle oldu? İnternette ne kadar aradıysam hiçbir şey bulamadım. Artık son çare olarak buraya geldim. Bilen birileri yardım ederse çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• InkedInked1_LI.jpg
    InkedInked1_LI.jpg
    32,5 KB · Görüntüleme: 93
Arkadaşa da tam olarak 22:35'te bulaşmış. Acaba kullandığınız ortak uygulama neydi...

Biraz daha raştırdım da kullandığınız bir Crack'ten dolayı bulaşmış.

Kod:
crackithub.com/adobe-acrobat-pro/
crackithub.com/easyworship-7-crack/
kmspico10.com/
kmspico10.com/office-2019-activator-kmspico/
piratepc.net/category/activators/
piratepc.net/startisback-full-cracked/

Bu araçla açmayı deneyin:

Son düzenleme:
Arkadaşa da tam olarak 22:35'te bulaşmış. Acaba kullandığınız ortak uygulama neydi...

Biraz daha raştırdım da kullandığınız bir Crack'ten dolayı bulaşmış.

Kod:
crackithub.com/adobe-acrobat-pro/
crackithub.com/easyworship-7-crack/
kmspico10.com/
kmspico10.com/office-2019-activator-kmspico/
piratepc.net/category/activators/
piratepc.net/startisback-full-cracked/

Bu araçla açmayı deneyin:

Uygulamayı yükledim, çalıştırdım fakat sonrasında ne yapacağımı anlamadım. Sonrasında ne yapmam gerekiyor?

• Şifre çözücüyü yönetici olarak çalıştırın. "Evet" düğmesine tıklayarak kabul etmeniz gereken lisans koşulları görünecektir.
  • Lisans koşulları kabul edildikten sonra, birincil şifre çözücü kullanıcı arayüzü açılır.
  • Varsayılan olarak şifre çözücü, şu anda bağlı olan sürücüler ve ağ sürücüleriyle şifresini çözmek için konumları doldurur. "Ekle" düğmesi kullanılarak ek konumlar eklenebilir.
  • Şifre çözücüler genellikle belirli kötü amaçlı yazılım ailesine bağlı olarak çeşitli seçenekler sunar. Mevcut seçenekler Seçenekler sekmesinde bulunur ve buradan etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir. Mevcut Seçeneklerin ayrıntılı bir listesini aşağıda bulabilirsiniz.
  • Listeye şifresini çözmek istediğiniz tüm konumları ekledikten sonra, şifre çözme işlemini başlatmak için "Decrypt" düğmesine tıklayın. Ekran, dosyalarınızın mevcut işlem ve şifre çözme durumu hakkında sizi bilgilendiren bir durum görünümüne geçecektir.
  • Şifre çözücü, şifre çözme işlemi bittiğinde sizi bilgilendirecektir. Kişisel kayıtlarınız için rapora ihtiyaç duyuyorsanız, “Save log” butonuna tıklayarak raporu kaydedebilirsiniz. Ayrıca, istenirse e-postalara veya forum gönderilerine yapıştırmak için doğrudan panonuza kopyalayabilirsiniz.
Kullanılabilir şifre çözücü seçenekleri

Şifre çözücü şu anda aşağıdaki seçenekleri uygulamaktadır:
  • Şifrelenmiş dosyaları saklayın:
  • Fidye yazılımı, şifrelenmemiş dosyalar hakkında herhangi bir bilgi kaydetmediğinden, şifre çözücü, şifresi çözülen verilerin daha önce şifrelenmiş olanla aynı olduğunu garanti edemez.
    Bu nedenle, şifre çözücü varsayılan olarak dikkatli olmayı seçer ve şifreleri çözüldükten sonra şifrelenmiş dosyaları kaldırmaz. Şifre çözücünün, işlendikten sonra şifrelenmiş dosyaları kaldırmasını istiyorsanız, bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz. Disk alanınız sınırlıysa, bunu yapmak gerekli olabilir.

• Şifre çözücüyü yönetici olarak çalıştırın. "Evet" düğmesine tıklayarak kabul etmeniz gereken lisans koşulları görünecektir.
  • Lisans koşulları kabul edildikten sonra, birincil şifre çözücü kullanıcı arayüzü açılır.
  • Varsayılan olarak şifre çözücü, şu anda bağlı olan sürücüler ve ağ sürücüleriyle şifresini çözmek için konumları doldurur. "Ekle" düğmesi kullanılarak ek konumlar eklenebilir.
  • Şifre çözücüler genellikle belirli kötü amaçlı yazılım ailesine bağlı olarak çeşitli seçenekler sunar. Mevcut seçenekler Seçenekler sekmesinde bulunur ve buradan etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir. Mevcut Seçeneklerin ayrıntılı bir listesini aşağıda bulabilirsiniz.
  • Listeye şifresini çözmek istediğiniz tüm konumları ekledikten sonra, şifre çözme işlemini başlatmak için "DeCrypt" düğmesine tıklayın. Ekran, dosyalarınızın mevcut işlem ve şifre çözme durumu hakkında sizi bilgilendiren bir durum görünümüne geçecektir.
  • Şifre çözücü, şifre çözme işlemi bittiğinde sizi bilgilendirecektir. Kişisel kayıtlarınız için rapora ihtiyaç duyuyorsanız, “Save log” butonuna tıklayarak raporu kaydedebilirsiniz. Ayrıca, istenirse e-postalara veya forum gönderilerine yapıştırmak için doğrudan panonuza kopyalayabilirsiniz.
Kullanılabilir şifre çözücü seçenekleri

Şifre çözücü şu anda aşağıdaki seçenekleri uygulamaktadır:
  • Şifrelenmiş dosyaları saklayın:
  • Fidye yazılımı, şifrelenmemiş dosyalar hakkında herhangi bir bilgi kaydetmediğinden, şifre çözücü, şifresi çözülen verilerin daha önce şifrelenmiş olanla aynı olduğunu garanti edemez.
    Bu nedenle, şifre çözücü varsayılan olarak dikkatli olmayı seçer ve şifreleri çözüldükten sonra şifrelenmiş dosyaları kaldırmaz. Şifre çözücünün, işlendikten sonra şifrelenmiş dosyaları kaldırmasını istiyorsanız, bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz. Disk alanınız sınırlıysa, bunu yapmak gerekli olabilir.

Ağabey, zamanını daha fazla almak istemiyorum fakat gerçekten dediklerini anladım. Şifrelenmiş derken ".İgal" formatına dönmüş dosyalardan mı bahsediyorsun? Dediğin uygulamayı da denedim. Harddisk'imi ekledim ve "deCrypt"e tıkladım. Bütün yazdıklarına baktım fakat tek yazılan şu: "Starting..." - "File: E:\Dosya adı\dosya adı\rsmin adı. Jpg. İgal" - "Finished". Gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum. En son Malware'ın forumuna da yazdım ve destek istedim. Bana bir "Farbar" isimli bir uygulama indirtip "3 tane soyayı bize gönderin, bakalım." Dediler ve ben de yaptım. Sonrasında bir dosya attılar, "Bunu Uygulama ile aynı dosyaya koyun ve Fix'e tıklayın." Dediler, yaptım ve çıkan dosyayı gönderdim. Sonuç: "Dosyalarınızı kurtarmak imkansız, üzgünüz." Dediler.

Başımdan aşağı kaynar sular döküldü ama bir yol vardır diye hala videolar izliyorum. Şimdi "PhotoRec" isimli bir uygulama ile deniyorum dosylarımı kurtarmayı. Bunları yardım etmek isteyenlerin vaktini çalmamak için yazdım. Farklı bir önerisi olan olursa. Ağabey, senin de vaktini çaldığım için özür dilerim. Okuduğunuz için teşekkürler.

Sonucunda bir şey değişmedi ama şöyle bir örnek de bırakayım:

Starting...

File: E:\RESİMLER\Şubat 2019 Dolmabahçe Gezisi\20190202_140613.jpg.igal

File: E:\RESİMLER\Şubat 2019 Dolmabahçe Gezisi\20190202_140812.jpg.igal

File: E:\RESİMLER\Şubat 2019 Dolmabahçe Gezisi\20190202_140836.jpg.igal

File: E:\RESİMLER\Şubat 2019 Dolmabahçe Gezisi\20190202_140935.jpg.igal

File: E:\RESİMLER\Şubat 2019 Dolmabahçe Gezisi\20190202_141000.jpg.igal

File: E:\RESİMLER\Şubat 2019 Dolmabahçe Gezisi\20190202_141004.jpg.igal

File: E:\RESİMLER\Şubat 2019 Dolmabahçe Gezisi\20190202_141121.jpg.igal

File: E:\RESİMLER\Şubat 2019 Dolmabahçe Gezisi\20190202_141151.jpg.igal

File: E:\RESİMLER\Şubat 2019 Dolmabahçe Gezisi\20190212_122853.jpg.igal

File: E:\RESİMLER\Şubat 2019 Dolmabahçe Gezisi\IMG-20190310-WA0065.jpg.igal

File: E:\RESİMLER\Şubat 2019 Dolmabahçe Gezisi\IMG-20190310-WA0070.jpg.igal

File: E:\RESİMLER\Şubat 2019 Dolmabahçe Gezisi\IMG-20190310-WA0072.jpg.igal

File: E:\RESİMLER\Şubat 2019 Dolmabahçe Gezisi\IMG-20190310-WA0073.jpg.igal

Finished!

Malwarebytes forumları size şifre çözülemez dediyse çözülemez. Geçmiş olsun. Şu an beklemekten başka çareniz yok.

Teşekkürler vaktiniz için. Forumlarda "Her ay Emsisoft ile bi' tarama yapın." Dediler. Benimle aynı sorunu yaşayan olursa diye buraya da yazayım dedim.

Üstadlar, madurlara +1 ekleyin maalesef nasibimi ben de aldım bu mendeburadan :( Hiç araştırmadan direk formatta attım bir güzel ama D'deki klasörlere bile bulaşmış. Yok mu bizi bu zebaniden kurtaracak bir babayiğit?

Üstadlar, madurlara +1 ekleyin maalesef nasibimi ben de aldım bu mendeburadan :( hiç araştırmadan direk formatta attım bir güzel ama D'deki klasörlere bile bulaşmış. Yok mu bizi bu zebaniden kurtaracak bir babayiğit?
Tavsiyem Malwarebytes forumlarına yazman. Ordan bir yetkili gelip sana virüsü decrypt'lenebilip decrypt'lenemeyeceğini söylüyorlar. Oraya yazmak en iyi çözüm gibi. Bir de dediğim gibi bir gün bir çözümü bulunursa diye her ay Emsisoft uygulamasıyla tarama yapmak işe yarayabilir.

Tavsiyem Malwarebytes forumlarına yazman. Ordan bir yetkili gelip sana virüsü decrypt'lenebilip decrypt'lenemeyeceğini söylüyorlar. Oraya yazmak en iyi çözüm gibi. Bir de dediğim gibi bir gün bir çözümü bulunursa diye her ay Emsisoft uygulamasıyla tarama yapmak işe yarayabilir.
Tavsiyeni deneyeceğim üstadım teşekkür ederim. Çözüme ulaşan veya tavsiyesi olan arkadaşlarında yardımlarını bekliyorum.

Selam VeorraNordic ayni şekilde benim bilgisayarıma 27.12.2020 günü mailden. İgal fidye virusü girdi C ve D 700 GB tum dosyalarımı şifreledi açılmıyor. Bir de not bırakmış çozmek için 900 $ para istiyor. Eger birimiz çozum bulursak birbirimizle haberleşelim. Sana da geçmiş olsun arkadaşım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı