İHA için nasıl bir motor kullanmalıyım?

356463

Hectopat
Makaleler
7
İHA yapıyorum, 4kg bir ağırlığı olacak.
En başta emax MT4114 seçmiştim, ama ecalc. Ch'de denediğim zaman 15 inch pervane ile pervane açısı uyarısı veriyor. Açıyı arttırıyorum, motor güçsüz kalıyor.
Kanat açıklığı 1800mm 45DM2. nasıl bir motor önerirsiniz?
@SideWinder.

4 kg çok fazla. 1.8 metre de öyle. EMAX MT4114 yerine T-Motor AT2826 bakılabilir ama 4 kg bir İHA için riskli olur.

15 de büyük bir pervane ayrıca. AT2826 + 13.6 karbonfiber pervane yapılabilir. Ancak 1.8 metre kanat açıklığı ve 4 kg fazla geldi bana.

4 kg çok fazla. 1.8 metre de öyle. EMAX MT4114 yerine T-Motor AT2826 bakılabilir ama 4 kg bir İHA için riskli olur.

15 de büyük bir pervane ayrıca. AT2826 + 13.6 karbonfiber pervane yapılabilir. Ancak 1.8 metre kanat açıklığı ve 4 kg fazla geldi bana.

Nasıl bir oran kullanmamı önerirsiniz hocam? Aklımda olan model Bayraktar Mini İHA'ya benzer şekilde olacak. 4 kilogramı İHA0 sınırı olduğu için söyledim.

Mini İHA ek bataryalar, otopilot, paraşüt, kamera ve ekstra aviyonik bağlantıları ile o ağırlığa ulaşıyor. Otopilot belki kullanırsın ama diğer özellikleri kullanmayacagin için bu yüzden uzun bir kanat acikligina ve büyük bir gövdeye ihtiyacin yok.

Gövdeyi olabildiğince hafif ve aerodinamige uygun yap. Daha sonra ortalama bir motorla ucmamasi için bir sebep yok.

Ha uçması demek duzgun uçacak anlamina gelmiyor. Düzgün uçması için de iyi bir aviyonik işçiliği gerek :)

Son düzenleme:
Mini İHA ek bataryalar, otopilot, paraşüt, kamera ve ekstra aviyonik bağlantıları ile o ağırlığa ulaşıyor. Otopilot belki kullanırsın ama diğer özellikleri kullanmayacagin için bu yüzden uzun bir kanat acikligina ve büyük bir gövdeye ihtiyacin yok.

Gövdeyi olabildiğince hafif ve aerodinamige uygun yap. Daha sonra ortalama bir motorla ucmamasi için bir sebep yok.

Ha uçması demek duzgun uçacak anlamina gelmiyor. Düzgün uçması için de iyi bir aviyonik işçiliği gerek :)

Yani faydalı yük olarak şu an sadece 2 tenis topu. Başka bir şey olmayacak.
TEKNOFEST İHA'ya katılacağız o yüzden yapıyoruz İHA'yı.
Kullanılacak bir pixhawk 2.4.8 bir de güç parçaları var. Servoları saymıyorum bile. 4kg olamayacak sanırım.
Takımda ki aviyonik işi bende. İnşallah iyi bir iş başarırım.

4 kg çok fazla. 1.8 metre de öyle.

Hocam savaşan İHA raporlarına baktım da doğru dürüst 1.8m altında yapan yok kanat açıklığı için.
Şöyle bir sorun var hocam, Ecalc'dan hesaplıyoruz karakteristik özellikler, itki/ağırlık oranı uyarısı veriyor. 0,45 gibi bir rakam çıkıyor. Pervane açısını arttır diyor, arttırıyorum 320W olan değer fırlıyor 450'ye. İnşallah çözeceğim. Yardımlarınız için teşekkürler :)

Bu arada eğer kavramsal tasarım raporunu geçersem forumda biraz başınızı ağrıtırım, helal edin :D

@Jira'nın dediği gibi Bayraktar Mini İHA ile bire bir karşılaştırmak bence doğru olmaz, ki öyle bir şey yapmanı da önermem. Zira Mini İHA'nın tasarımının en belirleyici unsuru, ön kısmındaki kamerası. Aslında her şey o kameranın etrafında şekillendiğinden, ortaya öyle bir tasarım çıkıyor.

ESOGU Horus Savaşan İHA için Mini-Talon benzeri gövde kullanıyor. ANATEK HU-35X ve özellikle YTÜ Lagari'nin tasarımları da Mini Talon'a benziyor, YTÜ Lagari bir efsane zaten. Bak bu saydığım üç SİHA'da da göreceğin en ortak nokta, kamera konumlandırması ve bunun genel gövdeyi nasıl etkilediği. Buna göre bir tasarım çıkartın ve bence siz de Mini Talon'u takip edin.

Pixhawk 2.4.8'in piyasadaki hemen hemen her versiyonu çakma. Biraz pahalı gelebilir ancak en azından Pixhawk 4 almaya çalışın. Biz Cube Orange ile uçuyorduk, o uçmuş şimdi tabii fiyat olarak. :D

Mini Talon gibi bir gövde için AT-2820, AT-2826 gibi motorlara bakabilirsiniz. Servo olarak da ucuz servo almamaya özen gösterin, mümkünse Emax servo alın.

@SideWinder hocam biz düz İHA'ya katılacağız. Kamera gibi bir durum yok. Baz alacağımız model sanırım Talon olacak. Ama eCalc'da her seferinde pervane kanat açısı uyarısı veriyor. Nedir bu pervane kanat açısı?

1643807654729.png

Böyle bir şey var ama arttırdığım zaman çekilen Watt değeri artıyor, uyarı veriyor.

Geri
Yukarı