İki 4.5G internet, modemle nasıl birlikte kullanılır?

muhametsafak

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yazılım
Bulunduğum bölgede Telekom alt yapısı bulunmuyor. İnternet olarak Türkcell ve Türk Telekom'un 4.5G çözümlerini kullanıyorum.

Türk Telekom 20GB kotası bulunuyor. Download : 24Mbps / Upload : 8Mbps
Turkcell 75GB kotası bulunuyor. Download : 120Mbps / Upload : 40Mbps

Evimdeki network alt yapısının omurgasını Asus'un RT-AC1200G+ model routerı oluşturuyor. USB portu üzerinden mobil modemleri tek tek bağlayarak kullanıyorum. Birinin kotası dolunca diğerini takıyorum vs. Bu iki interneti birinin kotası dolunca otomatik olarak diğerini kullanmaya başlayacağı şekilde nasıl ayarlayabilirim ya da ikisini de aynı anda kullanıp daha yüksek hızlara nasıl çıkarabilirim? Birkaç aydır araştırmama rağmen bir çözüm yolu bulamadım.

Açılımı Wireless Internet Service Provider yani kablosuz internet erişim sağlayıcı demek. Çalışma mantığı sizin evinizin çatısına alıcı anten koyuluyor ve böylece alt yapısı olan bölgelerden alt yapınız olmadan internet sağlıyor.
wisp.jpg

Teşekkür ederim mantık olarak belediyelerin verdiği ücretsiz internet gibi anladığım kadarıyla... Bu bahsettiğiniz sistemi nasıl kurup kullanabileceğim ve hangi şirkete başvurmam gerektiği ile ilgili daha fazla bilgi bulabileceğim bir adres falan var mı?

Teşekkür ederim mantık olarak belediyelerin verdiği ücretsiz internet gibi anladığım kadarıyla... Bu bahsettiğiniz sistemi nasıl kurup kullanabileceğim ve hangi şirkete başvurmam gerektiği ile ilgili daha fazla bilgi bulabileceğim bir adres falan var mı?
Hatay'da bildiğim Fiberhat var. İstanbul için Google Amca'ya İstanbul içi kablosuz internet yazarak bulabilirsin ya da çevrendekilere sorarak.
Bu sistem baz istasyonu üzerinden olan bağlantılara göre daha stabil bağlantı sağlıyor. Şehirde mobil veri ile 140 ms alacağınız yerde 80 ms ile oynamak mümkün oluyor.

İstanbul'da belirli bölgelerde hizmet veren 3-4 şirket buldum, mail attım 2 tanesi geri dönmüş Çatalca'ya hizmet veremiyoruz diye. Olsaydı iyi olacaktı. Şu 4.5gleri nasıl birleştirip ev ağına dağıtabilirim onun bir yolu var mı?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı