İki adet modemi aynı anda kullanmak

yalcindaganil

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
1.modem: ZyXEL p2812.
2.modem: Keenetic Extra DSL.
İnternet: 75Mbps Netspeed VDSL.

Arkadaşlar bu iki modemi de kullanmak istiyorum fakat şöyle bir durum var. Normalde Keenetic kullanıyorum saha dolabı ile alakalı modem uyuşmazlığından kopmalar fazla oluyor bu durumu da SNR değiştirerek düzeltebildiğim kadar düzeltiyordum. Şimdi elime ZyXEL olan model geçti bu model de saha dolabı ile uyumlu çalıştığından kopmalar daha az olacaktır. ZyXEL'de OpenWrt atmam gerek ki o ayarı yapabileyim şu an için mümkün değil.
Sormak istediğim şu şimdi bu iki modemi kullanırken ana modem(DSL kablosunun bağlanacağı) ZyXEL olup modem arayüzü olarak Keenetic'i kullanabilme imkanımız var mı? SNR ayarı vs. bayağı kullanışlı modem arayüzü var.
Önerileriniz nelerdir? Bu iki modemi nasıl en iyi şekilde değerlendirebilirim?

Olacağını sanmıyorum. Çünkü anladığım kadar ile iki modemi kablo ile bağlıyacaksınve keenetic'i sen köprü olarak kullanacaksın. Köprü olarak kullanınca da modem ip si ana modem ip si oluyor. ve dsl ayarları için onu baz alıyor. Zyxel in menüsü açılıyor

Ben iki ev tek internet 3 modem (2'sini router) kullanıyorum. Ana modemden(diğer ev-zyxel vmg3312-b10a ) kendi evime kablo ile keenetic hero dsl ac1300e bağladım. ve salon tarafında wifi olarak yayabiliyorum. Sonra o modemden arka yatak odalarına başka bir kablo ile diğer modeme (zyxel vmg3312-b10b) bağladım. burada hem wifi olarak kullanmak hemde masa üstüne ayrı kablo ile bağlayak kullanıyorum. Tek dezavantajı her modem için ayrı wifi adı kullanıyorsun. Hangisi en çok çekiyorsa ona bağlanmak gerek.

Ben iki ev tek internet 3 modem (ikisini router) kullanıyorum. Ana modemden(diğer ev-ZyXEL VMG3312-B10a ) kendi evime kablo ile Keenetic Hero DSL AC1300e bağladım. Ve salon tarafında Wi-Fi olarak yayabiliyorum. Sonra o modemden arka yatak odalarına başka bir kablo ile diğer modeme (ZyXEL VMG3312-B10b) bağladım. Burada hem Wi-Fi olarak kullanmak hem de masaüstüne ayrı kablo ile bağlayak kullanıyorum. Tek dezavantajı her modem için ayrı Wi-Fi adı kullanıyorsun. Hangisi en çok çekiyorsa ona bağlanmak gerek.

Bende aynı şekilde kullanmıştım. Keenetic SNR ayarı ile kopmaları 1-2ye düşürüyordum ama bu ZyXEL daha iyi olacağını düşünerek aldım. Bu da 30dakikada bir kopuyor anlamadım.

Kutudan modeme gelen kablon belki de zayıftır. Onu değiştirmen gerekebilir.

Şimdi gene Keenetic'i kullanıyorum ZyXEL(70Mbps 8-10 SNR) işe yarar sanmıştım ama 30dakikada bir kopuyor mecbur Keenetic'i kullanıyorum bu da SNR 13 50Mbps sabitliyor ama olsun şu an için en iyi bu şekilde kullanabiliyorum.

Geri
Yukarı