İki farklı marka RAM Dual Channel çalışır mı?

kingkong94

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bende bir adet (Crucial CT8g4dfs824a 8 GB DDR4 2400MHz RAM) RAM bulunmakta. Ben RAM takviyesi yapmak istiyorum fakat bu stok bulamadığımdan dolayı aynı RAM'den alamıyorum. Farklı RAM alırsam uyumlu çalışır mı? Dual Channel çalışır mı?

Ben zamanında kullanmıştım özellikleri aynı markaları farklıydı sıkıntı çıkarmamıştı ama önermem.

Eski sistemimde 2x4 DDR3 1333 MHz Kingston ve 1x8 DDR3 1600 MHz Kingston olmak üzere toplam 16 GB RAM takılıydı. Çok bir sorun yaşadığımı söyleyemem. Bazı durumlarda kararsız çalışıyordu. Biraz da şans sanırım alıp denemeden bilemezsin. Bir başkasında sorun çıkarmayan bir kombinasyon sende sorun çıkartabilir.

Aynı Ram'den aynı marka ve aynı model 2 tane tekli kit alsanız bile (dual kit değil) uyuşmama ihtimali var ama tabi bu ihtimal baya düşüktür. Başka marka ve modellerde bu ihtimal artacaktır. İşinizi riske atmanızı tavsiye etmem.

Valla ben yıllardır oyuncak gibi bellek değiştirip duruyorum hem kendi hem arkadaşlarımın sistemlerinde. DDR4 olup çift kanal çalışmayan bir tanesine bile denk gelmedim. MHz değeri, CL değeri, W değeri, çip markası, GB miktarı her şeyi farklı olsa bile gayet sorunsuz çift kanal kullanılabiliyor. Ama oldu ki Dünya'da yalnızca benim başıma gelir bu olaylar diyorsanız elinizdekini satıp direkt kit olarak alabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı