İki modem aynı anda nasıl kullanılır?

Makaleler
9
Daha fazla  
Arkadaşlar evimde 2 tane router kullanmak istiyorum. İkisi de kablosuz yayın yapmalı. Nasıl yapabilirim? Diğer Router'e Ethernet ile bağlayıp Access Point mi diyoruz?

1609522938465.png

FTTH altyapıda olduğum için direkt ont cihazına bu Router'im takılı. Ont'den sonra direk TT'nin routerini ve o TT'nin router'ine de bu ASUS RT-AX82U cihazını bağlayacağım. CAT6 kablolama kullanılacak bu düzenekte. Sizce mümkün müdür? Delay problemi olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet mümkün. Evimde eski modemi router olarak kullanıyorum. Gereken şeyler varsayılan ağ geçidini değiştirip DHCP sunucuyu kapatmak oldu.

Bunu ben de yapacaktım H298A mı TTNET verdiği modem? Ona göre ben de şimdi başlayayım bulursam yazayım.

Evet mümkün. Evimde eski modemi router olarak kullanıyorum. Gereken şeyler varsayılan ağ geçidini değiştirip DHCP sunucuyu kapatmak oldu.
Nasıl yapacağız hocam tam olarak anlatır mısınız? Modemi ben Access Point moduna getirsem kendisi yapar mı? Biraz daha bilgiye ihtiyacım var sanırım.
Bunu ben de yapacaktım H298A mı TTNET verdiği modem? Ona göre ben de şimdi başlayayım bulursam yazayım.
Şu an C5V cihazı var elimde. Önceden H298A cihazı vardı. Değiştirmiştim geçmişte hocam.

Nasıl yapacağız hocam tam olarak anlatır mısınız? Modemi ben Access Point moduna getirsem kendisi yapar mı? Biraz daha bilgiye ihtiyacım var sanırım.

Şu an C5V cihazı var elimde. Önceden H298A cihazı vardı. Değiştirmiştim geçmişte hocam.

C5V'yi modem diğerini router olarak mı kullanmak istiyorsunuz? Eğer öyle ise RT-AX82U'daki DHCP'yi kapatıp kullanabilirsiniz. @Patrixcs

C5V'yi modem diğerini router olarak mı kullanmak istiyorsunuz? Eğer öyle ise RT-AX82U'daki DHCP'yi kapatıp kullanabilirsiniz. @Patrixcs
C5V cihazı da router olarak geçtiği için emin olamadım sürecin nasıl işlemesi gerektiğine dair. Ama şöyle ki anlatayım yine de. C5V cihazı da RT-AX82U cihazı da kablosuz yayın yapacak. ONT cihazına yani GPON cihazına C5V takılacak. C5V'den bir CAT6 kablosu RT-AX82U cihazına bağlanacak. İki cihazda da kablosuz yayın yapılacak.

C5V cihazı da router olarak geçtiği için emin olamadım sürecin nasıl işlemesi gerektiğine dair. Ama şöyle ki anlatayım yine de. C5V cihazı da RT-AX82U cihazı da kablosuz yayın yapacak. ONT cihazına yani GPON cihazına C5V takılacak. C5V'den bir CAT6 kablosu RT-AX82U cihazına bağlanacak. İki cihazda da kablosuz yayın yapılacak.

C5V'den bir ayara gerek yok. Sadece RT-AX82U'da DHCP kapatın ve CAT kablosunu bağlayın yeterli olacaktır.

C5V'den bir ayara gerek yok. Sadece RT-AX82U'da DHCP kapatın ve CAT kablosunu bağlayın yeterli olacaktır.
Access Point olarak mı ayarlamalıyım yoksa şimdiki ayarı kalmalı mı? Bu arada şu an AX82U cihazı PPPoE ile internete bağlanıyor. Yani aslında modem gibi diyebiliriz. Bunu da unutmayalım. Ben şimdi sizlere anlattığım gibi bağladığımda Kullanıcı Adı- Şifre girmeyeceğim. Hangi modu seçmem gerektiği konusunda kaygılıyım.
1609525684968.png

Anlatım berrak olsun diye şöyle çizdim.

Access Point olarak mı ayarlamalıyım yoksa şimdiki ayarı kalmalı mı? Bu arada şu an AX82U cihazı PPPoE ile internete bağlanıyor. Yani aslında modem gibi diyebiliriz. Bunu da unutmayalım. Ben şimdi sizlere anlattığım gibi bağladığımda Kullanıcı Adı- Şifre girmeyeceğim. Hangi modu seçmem gerektiği konusunda kaygılıyım.
Eki Görüntüle 812156
Anlatım berrak olsun diye şöyle çizdim.

Benim arayüzümü atayım size.

1609526232029.png

Router bu. Bağlı değil PPPoE.

1609526350094.png

Bu da modem. PPPoE bağlı.
Yani routerde istesem de PPPoE kullanamıyorum.

Benim arayüzümü atayım size.

Eki Görüntüle 812163

Router bu. Bağlı değil PPPoE.

Eki Görüntüle 812166

Bu da modem. PPPoE bağlı.
Yani routerde istesem de PPPoE kullanamıyorum.
Anladım hocam. Delay problemi yaşamam olası mı hocam?
@Patrixcs hocam bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.
@Ulunay
Değerli hocalarım evimde 2 cihazı şimdi nasıl kurup kullanabilirim?
C5V cihazı alt katta, RT-AX82U cihazı ise yukarı katta olacak.
Şimdi GPON'dan ilk C5V cihazına; C5V cihazından da RT-AX82U'ya bağlantı olacak. CAT6 kablolama ile yapılacak sistem. Yapmam gereken işlemleri anlatır mısınız?
@Ulunay
Değerli hocalarım evimde 2 cihazı şimdi nasıl kurup kullanabilirim?
C5V cihazı alt katta, RT-AX82U cihazı ise yukarı katta olacak.
Şimdi GPON'dan ilk C5V cihazına; C5V cihazından da RT-AX82U'ya bağlantı olacak. CAT6 kablolama ile yapılacak sistem. Yapmam gereken işlemleri anlatır mısınız?
Aynı mesajı nasıl iki defa gönderdi sistem. Bu hata bir bende mi oluyor ya. Neyse

Son düzenleme:

Geri
Yukarı