İki PC arasında Cross kablo ile 1Gb/sn hızı göremiyorum

Yasemin

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar öncelikler iyi sosyaller.
Yeni gigabyte swich port aldım 10/100/1000, ama ne yazık ki hızı göremiyorum. 2 adet bilgisayar bağlı, ikisi de gigabyte ethernet kablolar (Cross kablo) ne yaparsam yapayım olmuyor. İki bilgisayar arasında dosya paylaşımı yaparken 100 Mb/sn hız görüyorum.

100Mb/sn = 10 MB/s anlamına geliyor sanırım mantık olarak.
1000Mb/sn = 100 MB/s anlamına gelir diyerek mantık yürüttüm.

Yardımınızı bekliyorum iyi sosyaller, Türkçe karakterlerde yaptığım hata varsa özür dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Paylaşım derken aktarmadan bahsediyorsunuz sanırım. Harddiskinizin okuma/yazma hızlarının üstünde dosya aktaramazsınız.

Hayır zaten ağ bağlantısının hızından dolayı harddisklerin hızının %10 hızına erişiyorum 10MB/sn hız normalde hdd hızım 100MB/sn hızında.

Ev ağı ortamından bahsediyorum yerel ağ localhost.

Konuda 100mb/s hıza erişebildiğinizi söylemişsiniz. Bende ağ üzerinden başka bir bilgisayardan kablolu olarak dosya alırken 10mb/s hıza ulaşabiliyorum, kablosuzda bu 1mb/s hıza düşüyor. Anormal bir durum olduğunu düşünmüyorum.

/sn ile /s zaten aynı şeylerdir :)
10mb/s veya 10mb/sn olduğu gibi okunur, küçük bir birime dönüştürülmediği takdirde.
Örneğin 1mb/s =1024 kb/s
Ancak 1000 mb/s GB cinsine girer. Bu 1 GB/s olarak okunur. 1024 bayt değerinden kaynaklanır.
Gigabit, megabit, megabyte, kbps gibi ifadeler nedir? | PC Labs
Değerleri burada gördüğün gibi karşılatırabilirsin.

• 100 Mbit, böl 8'e, ne etti? 12.5 Megabyte!
  • 1000 Mbit, böl 8'e, ne etti? 125 Megabyte!
Neden bu hızı alamıyorsun ? Alamazsın. Çünkü bu hızlar teorik hızlar. Pratikte çok da mümkün değil. Bundan birçok etken var. Cross kablo kullanıyor olman, sabit disklerin hızı, ağ kontrolcünün performansı vs vs...

@Recep Baltaş Recep bey saygısızlık yapmak istemem ama 10MB/sn hızında sabit disk hızı gördünüz mü ? 2.si crosskablo kullanıyorum gigabyte swich port'a bağlı PC ler'in ethernet kartı 1Gbit Gösteriyor .. Sonuç itibariyle bütün herşey 1 Gbit ama hız 10 MB/sn

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı