Python İki program arasındaki fark

mantion

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, bu iki kodun arasındaki farkı malum kişiye anlatır gibi anlatabilir misiniz? Kısa olanı ben yazdım uzun olan takip ettiğim kurstan ama kendi yazdığım daha mantıklı geldi.

Python:
print("Welcome to the tip calculator!")
bill = float(input("What was the total bill? $"))
tip = int(input("How much tip would you like to give? 10, 12, or 15? "))
people = int(input("How many people to split the bill?"))

tip_as_percent = tip / 100
total_tip_amount = bill * tip_as_percent
total_bill = bill + total_tip_amount
bill_per_person = total_bill / people
final_amount = round(bill_per_person, 2)

print(f"Each person should pay: ${final_amount}")

Python:
print("Welcome to the tip calculator")
bill = float(input("Enter the total bill amount $"))
tip = int(input("How much tip would you like to leave ten / twelve / fifteen\n"))
people = int(input("How many people will split the bill\n"))
bill_with_tip = bill / tip + bill
final = bill_with_tip / people
print(f"Each person should pay ${final}")

Son düzenleyen: Moderatör:
Matematik hesabınız uymuyor zaten en başta? Aynı sonucu vermez ikisi direkt.

1.si yüzde üzerinden bahşiş soruyor. Yazdığın yüzde kadar hesap ücreti üzerinden bahşiş hesaplıyor ve kişi sayısına paylaştırıyor.
2.si ise hesap ücretini kaça bölüp üstüne ekleyeceğini hesaplıyor. Sizin yazdığınız baya yanlış olmuş. Alttakinde tip yerine 1 yazınca toplam ücret 2 katına falan çıkıyor mesela. Ayrıca örnek verirken ten , twelve , fifteen yazmak yerine sayı yazmak daha doğru. Kullanıcı oraya string girerse kod hata verir.

Son düzenleme:
Matematiksel olarak doğruluğuna karışmadan direkt ikisi arasındaki fark Speeq'in dediği gibi :
1.si yüzde üzerinden bahşiş soruyor. Yazdığın yüzde kadar hesap ücreti üzerinden bahşiş hesaplıyor ve kişi sayısına paylaştırıyor.
2.si ise hesap ücretini kaça bölüp üstü
Filmlerden gözlemlenen deneyimlerime göre lüks restoranlarda hesabın % si kadarı bahşiş olarak verilir. Bu yüzden yukarıdaki daha doğru olacaktır.

Valla ben uzun olani daha okunabilir buldum, tercihim o olurdu.
Yas ilerledikce KISS cok onem kazaniyor :)

Daha az kod satırı, daha az değişken yani kısa olan kod parçası KISS ile kabaca daha uyumlu diye biliyorum.

Daha az satir her zaman daha okunabilir olmuyor.
Genel olarak satir sayisi bence cogu sey icin yetersiz parametre, fazla satir olmasi da daha anlasilabilir oldugunu gostermiyor.

Daha az satir her zaman daha okunabilir olmuyor.
Genel olarak satir sayisi bence cogu sey icin yetersiz parametre, fazla satir olmasi da daha anlasilabilir oldugunu gostermiyor.
Yaş ilerledikçe code readability daha çok önem kazanıyor demek istediniz diye anlıyorum o zaman, KISS birebir onun karşılığı değil.

Yaş ilerledikçe code readability daha çok önem kazanıyor demek istediniz diye anlıyorum o zaman, KISS birebir onun karşılığı değil.

Ayni sey degil ama basit olan sey genelde okunabilirdir de.
Daha az kod daha basittir diye bir sey yok sadece. Tek satirda okunabilirligin ve basitligin icinden de gecebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı