Çözüldü İkinci dereceden denklemler sorusu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

audiseverim

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 2060 R5 3500
1699868082249.png

Arkadaşlar bu sorunun çözümünde Necati'nin Şakir'den 5 limon fazla sattığını görüyoruz. Fakat soru çözümünde Şakir'in sattığı limon sayısına 5 ekleyerek sonuca ulaşabiliyoruz neden?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
5 ekleyip eşitleyip X değerlerini bulmuşsunuz. X = 3 için toplam değeri hesaplayıp 9 bulmuşsunuz. Şıklarda olmadığı için diğeri olacak. X = -1 için 3(-4)^2 - 7(-4) + 3 yazmışsınız. Ama sonucu 48 bulmuşsunuz gibi duruyor. Sonuç 79 olmalı.

Tekil olarak değerlere baktınız sanırım. 37 Şakir, 42 de Necati satmış. Aralarındaki fark soruda söylendiği gibi 5.

Çözüm başkasına aitse çözümdeki +5 nereden geldi diyorsanız çözen kişi polinomların farkını almak yerine ikisini karşılıklı yazıp birine 5 eklemiş. Normalde düz mantıkla Necati'nin polinomundan Şakir'in polinomu çıkarılıp 5'e eşitlenmeli. Aynı sonuca gidildiği için öyle yapmayı tercih etmiş olabilir.
5 ekleyip eşitleyip X değerlerini bulmuşsunuz. X = 3 için toplam değeri hesaplayıp 9 bulmuşsunuz. Şıklarda olmadığı için diğeri olacak. X = -1 için 3(-4)^2 - 7(-4) + 3 yazmışsınız. Ama sonucu 48 bulmuşsunuz gibi duruyor. Sonuç 79 olmalı.

Tekil olarak değerlere baktınız sanırım. 37 Şakir, 42 de Necati satmış. Aralarındaki fark soruda söylendiği gibi 5.

Çözüm başkasına aitse çözümdeki +5 nereden geldi diyorsanız çözen kişi polinomların farkını almak yerine ikisini karşılıklı yazıp birine 5 eklemiş. Normalde düz mantıkla Necati'nin polinomundan Şakir'in polinomu çıkarılıp 5'e eşitlenmeli. Aynı sonuca gidildiği için öyle yapmayı tercih etmiş olabilir.

Çözüm
Cevap 79 arkadaşlar soru çözümünün yarısında kesip ss aldım ondan.
Bende bir an şaşırdım. Hatta

Silmeden önce burada cevabı sordum. Sonradan farkettim ki işlem daha devam ediyor. Orada hoca 48+28+3 yazacakken arkadaş SS almış. Yazımı nokta olarak değiştirmemin sebebi o.

Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı