Çözüldü Rasyonel denklemler sorusu nasıl çözülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ester Hirsch

Hectopat
Yer
İsrail
Arkadaşlar bu soruda 20 = 20 buluyorum ama cevap D diyor neden onu anlayamadım?

Adsız.png

Çözüm
Payda hiçbir zaman sıfır olamaz. X yerine her sayı gelebilir bu yüzden R kümesi verilmiş.
R - {2} demek R kümesi dahil fakat 2 dışında demek.

2 dışında diyor çünkü x=2 olursa payda sıfır olur. Sıfır olursa da tanımsız olacağı için çözüm kümesine girmez.
Payda hiçbir zaman sıfır olamaz. X yerine her sayı gelebilir bu yüzden R kümesi verilmiş.
R - {2} demek R kümesi dahil fakat 2 dışında demek.

2 dışında diyor çünkü x=2 olursa payda sıfır olur. Sıfır olursa da tanımsız olacağı için çözüm kümesine girmez.

Çözüm
Payda hiçbir zaman sıfır olamaz. X yerine her sayı gelebilir bu yüzden r kümesi verilmiş.
R - {2} demek r kümesi dahil fakat 2 dışında demek.

2 dışında diyor çünkü X = 2 olursa payda sıfır olur. Sıfır olursa da tanımsız olacağı için çözüm kümesine girmez.

Hocam ben 20 = 20 buldum ya 20'ler birbirini götürüyor ve 0 = 0 olmuş oluyor değil mi?

20 = 20'yi nasıl buldun anlamadım.
Hocam anladım Xlerin durumu da kontrol etmem gerekiyormuş örnek olarak 5X +10 = 0 10 karşıya gider 5X =-10 ve -10 bölü 5 = -2 ve -2'yi X yerine yazarız Payday'ı sıfır yapıyorsa r -{-2} seçeriz teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    70 KB · Görüntüleme: 113
Zaten böyle çıkması gerekiyor. Eşittir var orada. Ne verirsen ver aynı çıkacak X'e. Payda kısmında 0 olmaz. Bu genel bir kural, çok sorarlar bunu ezberleyeceksin başka şansın yok.

Zaten böyle çıkması gerekiyor. Eşittir var orada. Ne verirsen ver aynı çıkacak X'e. Payda kısmında 0 olmaz. Bu genel bir kural, çok sorarlar bunu ezberleyeceksin başka şansın yok.

İlk defa bu tarz soru ile karşı karşıya kaldım o yüzden bilemedim teşekkür ederim güzel soruydu.

Geri
Yukarı