İkinci El Bisiklet Nasıl Seçilir?

Adevy

Femtopat
Daha fazla  
Yakın zamanda otobüs masrafımı kısmak için bisiklet almayı düşünüyorum; ama işe yeni gireceğim için bütçem epey düşük olacak. ₺1000 ve altında ikinci el bir bisikletle başlamayı, birkaç ay sonra daha yüksek bir bisiklete geçmeyi umuyorum.

Sorun şu: Çocukluğumdan beri bisiklet kullanmadım, sürebileceğimden emin olmak için bile devletin bisiklet kiralama servisinden faydalanacağım; bisiklet alırken neye dikkat etmem gerektiğini hiç bilmiyorum. İnternette tabii bununla ilgili kaynaklar var; ama o kadar çok detaya iniyorlar ve terim kullanıyorlar ki açıkçası onları takip etmeye çalışırsam hiçbir şeyi düzgün kontrol edemeyeceğimi düşünüyorum.

Sorularım şunlar: Yürüyerek 50 dakika süren asfalt ama düz olamayan bir yolu gidip gelmek için nasıl bir bisiklet seçebilirim, Letgo'da ilanlar arasından işe yaramayacak bisikletleri nasıl ayırırım; bunun üzerine gidip bisikleti görmeye karar verirsem en çok nelere dikkat etmeliyim, benim gibi bisiklet cahili birisi önündeki bisiklette bir şeylerin yanlış olduğunu nasıl anlayabilir?

Teşekkürler!

Öncelikle 1000 lira şu an için çok düşük bi bütçe, 2. el için bile düşük. Büyük ihtimalle markasız, ağır, hantal bisikletler bulacaksınız bu bütçe içinde. O yüzden gidip görüp sağlam olduğundan emin olduğunuz bir bisiklet seçmeniz lazım. Vites kolu basmalı olan modeller daha iyi oluyor vites geçişi, tamir ve ayar açısından. Shimano aktarıcılı bulabilirseniz iyi olur. Bedeninize uygun olması daha da önemli tabi. Bu fiyat için sorunu olmayan bir bisiklet bulmak yeterli bana göre, kalite beklememek lazım.

Geri
Yukarı