İkinci el ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli?

Bildiğim kadarıyla anlayamıyorsun :)
Bilmiyorum hiç mining yapmadım pek araştırmadım da belki ekran kartları için mining testi gibi programlar vardır veya testlerde fan hızlarında belli değişmeler oluyordur onu sormuştum.

Cevap veren herkese teşekkürler sanırım FunMark'tan başka yöntem yok

Ekran kartının aylarca aralıksız tam yük çalıştığını dinlenmeye, soğumaya fırsat bulunamadığını düşün, ömrünün büyük bir kısmını tamamlamış ısınma sorunu olan bir kart almak istemezsiniz.

Haklısın tabii ama bilmiyorum adam "ooo bitcoin para var" diyip 4-5 tane almış sonra da pişman olmuş olamaz mı? 1-2 ay kullansa 7/24 açık olsa % kaç performans kaybı olur? sonuçta ekran kartının amacı bu makine iş yapmak. Ben de mining yapılmış kart düşünmüyorum, ama belirtmezse veya yalan söylerse nasıl anlayacağımı merak etmiştim.

Son düzenleme:
Dostum bari sen yapma. GTX 1060 3 GB ile GTX 1060 6 GB arasında sadace VRAM değil performans olarakta fark var. GTX 1060 6 GB daha güçlü ve daha çok cuda çekirdeğine sahip.

GeForce GTX 1060 Graphics Cards from NVIDIA GeForce
Bakınız maksimum 5-6 FPS fark oluyor. O da maksimum yani. Şimdi bu FPS farkı için ikinci el işine girmeye değer mi orası size kalmış. Sonuçta aynı GPU dediğiniz kadar hayat kurtaran fark yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

Ben sizin yerinizde olsam VRAM miktarı için ikinci ele yönelmezdim. Sonuçta aynı fiyata alıyorsunuz. Bu size kalmış. Mining testi en önemlisi artık. Ondan sonra kartın değerleriyle oynamış mı ya da fanlarda sorun var mı gibi soruları da sor ve test et. Garantisi felan var mı bunlar da önemli.

Mining testini nasıl yapabiliriz? 2.El MSI GAMING X 1060 3GB almayı düşünüyorum ama doğru düzgün ilan bulmakta zorlanıyorum, hep bir şüphe var içimde. Kartın temiz olduğunu anlamanın bir yolu yok mu arkadaşlar?

Anlamanın hiç ama hiç bir yöntemi, yolu o bu şusu yok. Tamamen soru cevap.
Bende mining yapmış biriyim. Yapmadan önce alacak olsam işte burada duyduklarımla bende herhalde daha fazla parayı “daha kötü kullanılmış karta” “oyuncu kartı” diye verirdim :)
Kartı dinlendirmek gibi bir saçmalıktan bahsetmiş bir arkadaş. Uykuyada yatırıyor mu? Bir soralım.
Böyle bir saçmalık olabilir mi?

Gelelim mining vs oyuncu kartında kiminki daha iyidir.

Çok açık ara mining kartı daha sağlam çıkar. Tartışmasız. Biz kartlarımızı “çok büyük çopunluğumuz” düşük sıcaklıkta çalıştırırız. Misal 60derece bir 1060 için. Azami ayda bir temizleriz(hiç vakit bulamazsak ayda bir).

Oyuncu arkadaş ise yılda belki bir kez(çok büyük çoğunluğu) temizler. Çalışma sıcaklıklarıda 75-80derece. Hangi kart daha çok yıpranmış? Sözde günde 4saat oyun oynuyor o. 7/24 kullanmamış.

Kartın arızalanması genel olarak sıcaklıktan olur lehim vs gibi yahut çip arızası vs.

Kısa bir örnek;

Elinizi 80derecelik suya sokup bekleyin bakalım ne kadar süre dayanabileceksiniz.
Birde elinizi 60dereceye sokup bekleyin ha gisi daha çok zarar verirmiş görelim.

Mining kartı alma diyen arkadaşların çoğuda bunu bir fiyat düşüşü olarak kullanma amacıyla söylüyor. Ama biz yemiyoruz onu :)

Sattığım onca kartta şimdiye kadar bir sorunda çıkmadı. Satın alanada söylüyorum. Söylemesemde zaten bilmez.

Ama bir çok oyuncu kartında ve oyuncu arkadaşın kartında kısa sürede arıza gördüm. Sözüm ona oyuncu kartı.

Biz miningciler kartlara “mecburen” daha iyi bakarız. O derece verim alırız. 80derecede çalışan kart verimsiz çalışır. O yüzden mecburen soğuturuz. Kart, ortam soğutma, sıcak hava tahliyesi vs için tesisatları büyüklü küçüklü kurarız. En dandiği vantilatör kullanır hiç bişey kullanmasa.

Gelelim test kısmına.
Bu mark türü testlerde mining ispat etmez. Aklınızda varsa alacağınız karta bu testi yapmayın derim. Çünkü hiç bir şartta o derece yüklenilmez bir karta. Ki bu testlerde yanan kartlarda vardır bolca. Aklıselim kimse bu testi satacağı/alacağı karta yapmaz.

Kartı alırken gpuz tarzı bir programla asic değerine bakmanız bir kart için yeterli gelir. Oradada oran %70 üstü ise gayet alınır bir karttır. (4yıllık rx serisi ölümüne mining yapılmış bir r9 serisinde bile bu oran 75ti. Ki sıfır kartta bile %100oranı göremiyorsunuz genel olarak) 70 olarak aldığınız bir kartta sizi çok rahat bi 4yıl götürür.

Peki neden mining kartlarını daha ucuza satarız? Kartımız bozulmaya yüz tuttuğundan mı satıyoruz?

Hayır. Biz bundan para kazandığımız için normal kullanıcıdan daha ucuza satarız. Karşılığını almışızdır yani az çok.
Kartımızı değiştirme sebebimiz ise mining için daha verimli kartların çıkmasıdır. Kartın bozulması falan değil :)

Mining yapılmış kartın görebileceği en büyük tamir %99 fan değişimidir. Belki buradan yakalanabilir.
Miningcilerden hiç fan dışında bi arızaya sebep olan arkadaş görmedim. Ekstrem durumlar hariç.

Umarım bundan sonrada alacak arkadaşlara bir bilgi olur.
Yani genelde “mining kartı alma” diyen kişiye bunu ispat et dersen edemez. Ama sallamada bizim millet süper ötesidir.

Hevesinizi kırmak gibi olmasın fakat kesinlikle ikinci el düşünmeyin şu sıra hocam çünkü mining işleri şuan kötü gidiyor herkes elinden çıkarmaya çalışıyor.
Anlamanın hiç ama hiç bir yöntemi, yolu o bu şusu yok. Tamamen soru cevap.
Bende mining yapmış biriyim. Yapmadan önce alacak olsam işte burada duyduklarımla bende herhalde daha fazla parayı “daha kötü kullanılmış karta” “oyuncu kartı” diye verirdim :)
Kartı dinlendirmek gibi bir saçmalıktan bahsetmiş bir arkadaş. Uykuyada yatırıyor mu? Bir soralım.
Böyle bir saçmalık olabilir mi?

Gelelim mining vs oyuncu kartında kiminki daha iyidir.

Çok açık ara mining kartı daha sağlam çıkar. Tartışmasız. Biz kartlarımızı “çok büyük çopunluğumuz” düşük sıcaklıkta çalıştırırız. Misal 60derece bir 1060 için. Azami ayda bir temizleriz(hiç vakit bulamazsak ayda bir).

Oyuncu arkadaş ise yılda belki bir kez(çok büyük çoğunluğu) temizler. Çalışma sıcaklıklarıda 75-80derece. Hangi kart daha çok yıpranmış? Sözde günde 4saat oyun oynuyor o. 7/24 kullanmamış.

Kartın arızalanması genel olarak sıcaklıktan olur lehim vs gibi yahut çip arızası vs.

Kısa bir örnek;

Elinizi 80derecelik suya sokup bekleyin bakalım ne kadar süre dayanabileceksiniz.
Birde elinizi 60dereceye sokup bekleyin ha gisi daha çok zarar verirmiş görelim.

Mining kartı alma diyen arkadaşların çoğuda bunu bir fiyat düşüşü olarak kullanma amacıyla söylüyor. Ama biz yemiyoruz onu :)

Sattığım onca kartta şimdiye kadar bir sorunda çıkmadı. Satın alanada söylüyorum. Söylemesemde zaten bilmez.

Ama bir çok oyuncu kartında ve oyuncu arkadaşın kartında kısa sürede arıza gördüm. Sözüm ona oyuncu kartı.

Biz miningciler kartlara “mecburen” daha iyi bakarız. O derece verim alırız. 80derecede çalışan kart verimsiz çalışır. O yüzden mecburen soğuturuz. Kart, ortam soğutma, sıcak hava tahliyesi vs için tesisatları büyüklü küçüklü kurarız. En dandiği vantilatör kullanır hiç bişey kullanmasa.

Gelelim test kısmına.
Bu mark türü testlerde mining ispat etmez. Aklınızda varsa alacağınız karta bu testi yapmayın derim. Çünkü hiç bir şartta o derece yüklenilmez bir karta. Ki bu testlerde yanan kartlarda vardır bolca. Aklıselim kimse bu testi satacağı/alacağı karta yapmaz.

Kartı alırken gpuz tarzı bir programla asic değerine bakmanız bir kart için yeterli gelir. Oradada oran %70 üstü ise gayet alınır bir karttır. (4yıllık rx serisi ölümüne mining yapılmış bir r9 serisinde bile bu oran 75ti. Ki sıfır kartta bile %100oranı göremiyorsunuz genel olarak) 70 olarak aldığınız bir kartta sizi çok rahat bi 4yıl götürür.

Peki neden mining kartlarını daha ucuza satarız? Kartımız bozulmaya yüz tuttuğundan mı satıyoruz?

Hayır. Biz bundan para kazandığımız için normal kullanıcıdan daha ucuza satarız. Karşılığını almışızdır yani az çok.
Kartımızı değiştirme sebebimiz ise mining için daha verimli kartların çıkmasıdır. Kartın bozulması falan değil :)

Mining yapılmış kartın görebileceği en büyük tamir %99 fan değişimidir. Belki buradan yakalanabilir.
Miningcilerden hiç fan dışında bi arızaya sebep olan arkadaş görmedim. Ekstrem durumlar hariç.

Umarım bundan sonrada alacak arkadaşlara bir bilgi olur.
Yani genelde “mining kartı alma” diyen kişiye bunu ispat et dersen edemez. Ama sallamada bizim millet süper ötesidir.
Güzel güzel yazmışsınız hocam. Fakat oyuncu adam günde 2-3 saat tam yükte çalıştırıyor. Ama mining kart 7/24 tam yükte çalışıyor buna ne diyeceksin? Yanlış yönlendirme yapmayalım hocam.

Hevesinizi kırmak gibi olmasın fakat kesinlikle ikinci el düşünmeyin şu sıra hocam çünkü mining işleri şuan kötü gidiyor herkes elinden çıkarmaya çalışıyor.

Güzel güzel yazmışsınız hocam. Fakat oyuncu adam günde 2-3 saat tam yükte çalıştırıyor. Ama mining kart 7/24 tam yükte çalışıyor buna ne diyeceksin? Yanlış yönlendirme yapmayalım hocam.
Farklı bişey anlatmıştım hocam ben :) sanırım tam anlatamadım :)
Bir kartın ömrünü yiyen sıcaklıktır. Burda işkembeden sallayanlar gibi oc yapılması değildir. Zamanında galericilerin boyalı diye ucuza kapatıp sonra başkasına “bişey olmaz” diye satmasıyla boyalı arabanında artık ucuza kapatılmamasıyla aynı durum.
Minimci oc yapar evet. Ancak 65derece benim için olmaması gereken bir sıcaklıktır. Biz verim almak için soğuk tutmak zorundayız. Bizim kartımız 65derecede çalışırken gamer kartı 85de çalışır. İki suyada elinizi sokup bekleyin hangisi daha az zarar verirmiş görün en basit testi canlı canlı görürsünüz. Yani 4saat 85 derecede çalışması ile 7/24 60derece çalışması arasında ciddi fark var. En basit yöntemle asic değerine bakın mining ve gamer kartlarındaki. Aradaki verimsizliğin hangisinde olduğunu çok rahat görürsünüz. Ki bu kartlar 90derrceye kadar dayanabilir ancak dayanıyor diye zormalanın anlamı yok(hiç bir miningci yeni bile başlasa 65üstünü istemez).

Ve dışardan dükkanlardan bile aldığınız kartların çoğu mining kartıdır. Bizim ucuz satma sebebimizde bozulması performans düşüklüğü değil, hem parasını kazanmış olmamız hemde daha üst kartlara geçmemizdir.
Bana hergün onlarca mesaj geliyor toplu ucuza alıp sizlere gamer diye satabilmek için. Yani ortada güvensiz bir durum varsa bu miningden kaynaklı değil. Mining kartıyla karşılaşabileceğiniz en büyük sorunda fan sorunu olabilir.

Dediğim gibi su örneğiyle hangi kartın daha çok zarar görebileceğini test edebilirsiniz.

Şu dinlendirilme olayınıda uyduran arkadaşı tebrik ediyorum :)
Kart dinlendirmek nedir allah aşkına? Tatiledr gönderin. Okulada yazdırın. Üç beş kişi kendi yolunu bulmak için bişey uyduruyor kalanıda peşinden. Ben 1000₺ye 1080 satayım desem o alma diyenler üstüne atlar :)

O yüzden bu tür şeylerede pek itimat etmeyin.
Kart dinlendirme denen olay temizlik için yapılır bizde. Adıda temizliktir :) yoksa az nefes alsın garibim diye dinlendirme olmaz :)

Bu arada mining kötü gitmiyor. Ne kazdığını bilmeyenler için kötü gidiyor :)
Zorluk ve fiyat grafiklerinden bu basitçe anlaşılabiliyor zaten.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı