İkinci El Intel İşlemcilerin Piyasası

İnşallah reklam sayılmaz.

1600673390124.png

@Jonathan North az çekmedi, 7700K alacaktı en az 1500 TL'den başlıyor. Intel adı olduğu pahalı, adama i5 diye 1000 TL'ye satılabilir.

Hiç sorma ya, sistemin biraz daha ömrünü uzatayım dedim, daha sonra RTX 2060 gibi bir ekran kartı takar, yoluma bir en az 3-4 sene daha devam ederdim diyordum. Ama o ikinci el CPU piyasası özellikle Skylake ve Kabylake tarafında tam bir ölüm. Baktım i7-7700K ile i7-8700'ü neredeyse benzer fiyattan satıyorlar, işin içinde AMD CPU olsaydı neyse ama ikisi de Intel'in CPU'su olunca ve aralarında da bariz bir performans farkı olunca vazgeçtim bu saçmalıktan. Aliexpress'te de bu durum farklı değil, zaten bizim satıcılar özellikle işlemci pazarında neredeyse oradaki fiyatları vergiler dahil baz alarak belirliyorlar gibi, yönümü şu an için i5-10500 veya idare edebilirsem DDR5 destekli işlemcilere çevirdim. Acelem yok, bekliyorum 😀.

Son düzenleme:
Hiç sorma ya, sistemin biraz daha ömrünü uzatayım dedim, daha sonra RTX 2060 gibi bir ekran kartı takar, yoluma bir en az 3-4 sene daha devam ederdim diyordum. Ama o ikinci el CPU piyasası özellikle Skylake ve Kabylake tarafında tam bir ölüm. Baktım i7-7700K ile i7-8700'ü neredeyse benzer fiyattan satıyorlar, işin içinde AMD CPU olsaydı neyse ama ikisi de Intel'in CPU'su olunca ve aralarında da bariz bir performans farkı olunca vazgeçtim bu saçmalıktan. Aliexpress'te de bu durum farklı değil, zaten bizim satıcılar özellikle işlemci pazarında neredeyse oradaki fiyatları vergiler dahil baz alarak belirliyorlar gibi, yönümü şu an için i5-10500 veya idare edebilirsem DDR5 destekli işlemcilere çevirdim. Acelem yok, bekliyorum 😀.
7700K yerine 3300X alabilirsiniz fakat şu an 4C/8T ve 6C/6T işlemciler biraz sıkıntıya girmeye başladı. Sıkıntıdan kastım %100 kullanımlarda geziyorlar.

7700K yerine 3300X alabilirsiniz fakat şu an 4C/8T ve 6C/6T işlemciler biraz sıkıntıya girmeye başladı. Sıkıntıdan kastım %100 kullanımlarda geziyorlar.

%100 kullanım mühim değil benim için, GPU'dan aldığım verime bakıyorum ben daha çok. Şu an bile elimdeki sistemden memnunum aslında. Zaten oyun oynacağım esnada da genelde arka planda program/script/eklenti vs de açık bırakmadığım için bu noktada bir problem olacağını düşünmüyorum. Şu an için en azından 6/12 bir işlemci bakıyorum aslında, ama 1000 TL civarı non-K 7700 falan olsaydı 7500'ü satıp geçerdim. Bakarım, ilerleyen zamanlarda şu anki R5 3600/10400F fiyatında sağlam ve popüler bir 8/16 işlemci çıkarsa onu da alabilirim, durumlar daha belli değil.

Son düzenleme:
%100 kullanım mühim değil benim için, GPU'dan aldığım verime bakıyorum ben daha çok. Şu an bile elimdeki sistemden memnunum aslında. Zaten oyun oynacağım esnada da genelde arka planda program/script/eklenti vs de açık bırakmadığım için bu noktada bir problem olacağını düşünmüyorum. Şu an için en azından bir 6/12 işlemci bakıyorum aslında, ama 1000 TL civarı non-K 7700 falan olsaydı 7500'ü satıp geçerdim. Bakarım, ilerleyen zamanlarda şu anki R5 3600/10400F fiyatında sağlam ve popüler bir 8/16 işlemci çıkarsa onu da alabilirim, durumlar daha belli değil.
Ben açıkcası %100 kullanımda olmasını istemem işlemcimin. Sürekli full yükte 100-120W civarı tüketmesi hoş olmaz ve CPU degradation süresini kısaltır. Bu durumda beklemeniz daha iyi tabii ki. Ben de sanırım 7-8 ay önce 4770K, Z87-G45 ve 16GB 1600 DDR3 RAM satmıştım 1200TL'ye. Şimdi fiyatları görünce şaşırıyor insan :D 4790K'ya 1000TL isteyen var anakartsız.

%100 kullanım mühim değil benim için, GPU'dan aldığım verime bakıyorum ben daha çok. Şu an bile elimdeki sistemden memnunum aslında. Zaten oyun oynacağım esnada da genelde arka planda program/script/eklenti vs de açık bırakmadığım için bu noktada bir problem olacağını düşünmüyorum. Şu an için en azından bir 6/12 işlemci bakıyorum aslında, ama 1000 TL civarı non-K 7700 falan olsaydı 7500'ü satıp geçerdim. Bakarım, ilerleyen zamanlarda şu anki R5 3600/10400F fiyatında sağlam ve popüler bir 8/16 işlemci çıkarsa onu da alabilirim, durumlar daha belli değil.
  • i3-8100 satıp 2. el i7-8700 alsam edeceğim masraf yaklaşık olarak 1300 TL.
  • i3-8100 + H310M ikilisini satıp sıfır olarak i5-10400 + H410M ikilisi alsam edeceğim masraf yaklaşık olarak 1300 TL.
Alay ediyorlar. Şu an için benim de şikayetim yok. Bekleyip DDR5 nesline giriş yapmak daha mantıklı dediğin gibi.

• i3-8100 satıp 2. el i7-8700 alsam edeceğim masraf yaklaşık olarak 1300 TL.
  • i3-8100 + H310M ikilisini satıp sıfır olarak i5-10400 + H410M ikilisi alsam edeceğim masraf yaklaşık olarak 1300 TL.
Alay ediyorlar. Şu an için benim de şikayetim yok. Bekleyip DDR5 nesline giriş yapmak daha mantıklı dediğin gibi.
Umarım DDR5 geldiğinde dolar 50TL olmaz bir de ilk parti DDR5 RAM'ler pahalı çıkar zaten Türkiye fiyatlarını düşünemiyorum.

Pahalı çıkarsa da almayız, nedir yani 🙂. Biz de 4/4 işlemcilerin dibini sıyırırız. @Jonathan North 😎

Çok pahalı gelirlerse de, anakart + işlemciyi satıp DDR4 de olsa illaki değiştiririm CPU'yu muhtemelen 🙂. Artık masaüstünde ilk defa HT destekli bir işlemci kullanayım istiyorum 😀, şu an için işimi görse de baydı hafiften. İlerleyen süreçlerde de GTX 1060'ı elden çıkarabilirim, CPU taş gibi olacak sonuçta.

Son düzenleme:
Çok pahalı gelirlerse de, anakart + işlemciyi satıp DDR4 de olsa illaki değiştiririm CPU'yu muhtemelen 🙂. Artık masaüstünde ilk defa HT/SMT destekli bir işlemci kullanayım istiyorum 😀, şu an için işimi görse de baydı hafiften. İlerleyen süreçlerde de GTX 1060'ı elden çıkarabilirim, CPU taş gibi olacak sonuçta.
Kendimi böyle hissettim. 😕
DWWfOIXWAAAKzEs.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı