İkinci el OEM ürün alınmalı mı?

HHilmi

Hectopat
Doların bu haliyle sistem toplamak şu anlık zor duruyor, imkansız değil ama zor. Bu yüzden alıcıların akıllarına "Acaba 2. El alsam bir zararı olur mu?" düşüncesi oluşuyor.

Ben de dahil olmak üzere çoğu kişi bunu düşünüyor . Forumda mutlaka vardır Sahibinden.com ya da herhangi başka bir platformda ürün alıp toplama işlemi yapan veya bilgisi olan.

Sahibinde.com da “0” ürünlerden çoğu firmalar ve storelara göre çok daha kârlı, bunun nedenini ellerinde kalmasına bağlıyorum, yanlış mıyım acaba?

Dediğim gibi 2. El düşünenler çok, onlara -ben de aralarındayım- yardımcı olacak yorumlarınız ve görüşlerini eksik etmeyip yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
2. el riskli bana kalırsa. Garantisi olan ürünler alınabilir.

Sıkıntı biraz GET sistemi ile alakalı. Şimdi sen ürünü gönderdin, adam bozuk dedi sana aynı ürünün bozuğunu gönderdi diyelim. Bunu mahkemeye vericen de uğraşacan da, avukat parasına değmez. Elden olması şartıyla, testini yapıp almak en mantıklısı. Garanti belgelerini de alın.

2. el almak istiyorsanız kesinlikle GET ile ve garantisi bitmemiş ürünleri alın. Benim kendi düşüncem ekran kartı olarak Zotac almak olurdu. Sonuçta 5 yıl garanti veriyorlar. Aynı zamanda ürünlerle mining yapılmadığına emin olmak lazım. GET ile almadan önce yapabiliyorsanız, ürünleri önceden satıcı ile buluşup inceleyin. Sonuçta GET ile de olsa bir sıkıntı durumunda geri yollamak falan uğraştırıcı olabilir. Ürünleri konu hakkında bilgisi olmayan ve az olan arkadaşlar kesinlikle danışarak alışveriş yapın zira oyun canavarı her oyunu açar başılığı altında r7 240 ekran kartlı bilgisayarı 3000 TL gibi bir fiyata ilana koymuşlar. Uzun lafın kısası 2. el almak risklidir ama alınmaz değildir.

İkinci elden garantisi olan ürünler alınabilir. Garantisi yoksa da çok iyi fiyat avantajı olması lazım alınabilmesi için. İşin güven kısmında ise varsa referans dikkate alınmalı. Sahibinden gibi siteler üzerinde ise de elden alışveriş en temizi olur.
İkinci el aslında bir kültür, kendine has adabı ve kuralları olan bir pazardır ama son yıllarda insanlar iyice saçmalamaya başladılar bu pazarda. O yüzden işin adabını bilen ve uygun fiyatlandırma yapan insanlar ile muhatap olun. Diğerleri ile uğraşmaya değmez.

Son 2 yıldır sıfır ürün satın almadım. Bir sorun yaşamadım, daha çok model yükselten ihtiyaç fazlası kişilerden satın aldım.
Hatta örnek olarak; 1200TL'ye ASUS ROG SWIFT PG278Q aldım memnunum hiç bir sıkıntısı yok kullanmaya devam ediyorum.

Ürünü bilen - tanıyan - bilgili - tecrübeli bir insansan korkacak hiçbir şey yok. Garantisi olmayabilir ancak fiyatının da bir o kadar düşük olduğunu unutmamak gerek.
Eskiden oyun canavarı önerdiğimiz bütçelere şu sıralar ofis bilgisayarları öneriyoruz :) İkinci el almayacaksın da ne yapacaksın?

Ben sık sık ikinci el ürün alan biriyim. Garantili ikinci el ürünler de var, kutusu 5 kez açılmış ancak yarı fiyata satılan ürünler de var. Piyasayı iyi takip edip zamanında davranırsanız çok karlı çıkıyorsunuz.

Daha geçen ay Beats marka bir kulaklığı yarı fiyatına aldım, 21 ay garantili - kutulu - toz tanesi bile yoktu hiçbir aksesuarında. Ne diye 2 katını ödeyeyim ki bu kulaklığa?

Teşekkür ediyorum yorumlarınız için . Anladığım kadarıyla 2. El ürün almak içinde sebep var, almamak için de sebep var . 2. Elin karlı olduğu gerçeği dışında riskli olduğu gerçeği de varmış , biraz tercih meselesine kalıyor bu durum .

Ürünü bilen - tanıyan - bilgili - tecrübeli bir insansan korkacak hiçbir şey yok. Garantisi olmayabilir ancak fiyatının da bir o kadar düşük olduğunu unutmamak gerek.
Eskiden oyun canavarı önerdiğimiz bütçelere şu sıralar ofis bilgisayarları öneriyoruz :) İkinci el almayacaksın da ne yapacaksın?

Ben sık sık ikinci el ürün alan biriyim. Garantili ikinci el ürünler de var, kutusu 5 kez açılmış ancak yarı fiyata satılan ürünler de var. Piyasayı iyi takip edip zamanında davranırsanız çok karlı çıkıyorsunuz.

Daha geçen ay Beats marka bir kulaklığı yarı fiyatına aldım, 21 ay garantili - kutulu - toz tanesi bile yoktu hiçbir aksesuarında. Ne diye 2 katını ödeyeyim ki bu kulaklığa?

Sahibinden.com dan yapıyordunuz değil mi ?

Şöyle bir durumda var evet dolar kuru çok yüksek fiyatlar uçmuş durumda. Mantıksız gibi görünüyor şu sıralar almak ama şu soruyu sormak lazım kendi kendimize tabiki gerçekci olmak kaydıyla dolar ne kadara düşerse almak mantıklı ? atıyorum 4.50 olsa alınır gibi bir mantıkla yola çıkarsak taş çatlasın parça başına 100-150 TL oynar onuda minumum olan 6 taksite böl 20-25 TL farkeder ödemelerinizde. Burdan bir mantık kurarak yola çıkarsak dolar hiç bir zaman 4 TL ' nin altına inmeyecek mucizevi bir durum olmadığı sürece güncel kurda belli zaten düşse düşe 0.20-0.30 pay düşer e bende o zaman ikinci el alayım şu an çok yüksek demek size kalmış oluyor. Dolar düşerse mantığı ile beklersek hiçbir zaman sıfır sistem sahibi olamıyoruz burası kesin. Diğer bir meselede ikinci el alınırmı ? çok ucu açık bir mesele sahibinden Get kullanarak bile alsanız ürünün kargo aşamasında iyi muhafaza edilmediği için veya taşımadaki arkadaşlar iyi davranmadığı için sıkıntı oluşabilir buda satıcıyla aranızda sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir. Gözünüz ile görüp 2. el almak mantıklı geliyor evet ama dolar çok yüksek diye ikinci ele gitmek mantıksız oluyor bence aslında onun adı bütçem yetmiyor ikinci el almak zorundayım olursa tabiki mantıklı oluyor gözünüzle görmeniz durumunda.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı