İkinci el PC alırken nelere dikkat etmeliyim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ahmet_58

Hectopat
Yer
sivas
Daha fazla  
Meslek
esnaf
Uzun zamandır bir yeni bir bilgisayar almak istiyorum. Sadece kasa toplayacağım. Vatanın %25 indirim yapacağına emin olmadığım için normal bilgisayarcıdan alayım dedim. Bugün bir arkadaşım geldi ve bana şu özellikleri sundu:

AMD FX 6100 3.3 14MB Cache 6 çekirdek işlemci
Asus M5A97 DDR3 1866 Mhz anakart.
4 GB 1600mhz DDR3 RAM (Soğutuculu)
Seagate 320GB, 16mb Cache Sabit Disk.

Ekran kartının markasını unutmuş, ben AMD Radeon HD 6750 DDR5 istemiştim.

O da 1 GB 256 bitlik bir ekran kartı tavsiye etmiş ve toplam 850 TL fiyat biçiyor. Bende kasa ve 350w PSU var olduğu için istemedim. Ben bu özelliklerde bir kasayı nette en düşük 1000 TL'ye dizdim ve mağaza sahibi kredi kartı ile taksit yapacağını söylemiş.

Sorum Şu:
Acaba bu işin içinde bir iş olabilir mi? Alırken nerelere ve neye dikkat etmeliyim? Çakma ya da farklı donanım vermediğinden nasıl emin olacağım. Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden sağolun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen kendin topla kardeşim. Her ne kadar olsada mutlaka ve mutlaka bi zarara sokacak o iş seni. Ama vatan bilgisayar gibi büyük mağazalarda böyle bir şey yok.
150'TL için uğraşma bence.

Üstad haklısın ama ben maddi durumu iyi olan birisi değilim. Bu parayı biriktirmek için emin ol baya zaman harcadım 150tl. benim için iyi bir para. O yüzden bu kadar irdeliyorum.

Eski kasam mı 100tl veren olsa bugün veririm o derece de bir agp kasa hayal et yani :D

Sen vatanı bekle en son indirim 29 haziranda yapıldı 2 hafta içinde bir daha yapar. Vatana gidince belki m5a97 bulamayabilirsin. Ama genelde oluyo. Onun yerine msi 970a alabilirsin. Emin değilim msi970a da onun kadar iyi herhalde. Mesela vatanda indirimle sapphire hd6850 260tl civarı. Senin alacağın 6750 ne kadar.

Ekran kartı sapphire hd6850
ram gskill 4gb 1600Mhz
anakart asus m5a97
hdd Seagate 500 gb(vatanda 320gb 3.5'' yok ve nedense 320gb 200tl 500gb 208tl)
amd fx 6100

Bu sistem %25 indirimle 925tl denk geliyor. Ama 350w psu bu sistemede senin yukarda yazdığına da az gelebilir.

Bu arada hemen bişey söyleyeyim. Ben vatan bilgisayar'ın %25 indirimini görmüşüm... Okadar kalabalık oluyor ki, hani içeri girmek bile zor oluyor. O yüzden %25 indirim olduğu zaman bütün parçaları aynı gün almanız imkansız. Stokta kalmıyor falan filan. %25 İndirim olduğu zaman en pahalı parçalardan birtanesi olan ekran kartı ve işlemciyi en azından satınalın. Diğer parçaları başka bir zaman alırsınız eyer stokta kalmaz'ise.

En pahalı parçaları alın dememin sebebi, nekadar pahalı bir parça satın alırsanız %25 indirim'de okadar kar elde edersiniz. Yani 350 TL'lik bir parçayı indirimde satın alırsanız, 250 TL'ye alırsınız. 100'TL kar elde edersiniz. ancak 5000 TL'lik bir ürünü %25 indirimle alırsanız 1300'TL gibi bir kar elde edersiniz.

Tünel kazdım indirimi duyurdukları an ordayım :D. Yoksa kalmıyo. Anakart tercihim şu. İlk başta m5a97, yoksa msi970a, o da yoksa m5a97 evo.

Bitmez olur mu hiç, senden başka kaç kişi var içeride biliyormusun? Hele hele indirim günlerinde içeride adım atmaya yer kalmıyor. ;)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı