İkinci el RTX3060 Ti alınır mı?

Yeterince güncel bir konu bulamadığım için hortlatmak istedim.
  • 8500 TL bütçe ile ikinci el 3060 Ti alınır mı?
  • 1-2 ay mining yapılmış olması çok büyük bir sıkıntıya yol açar mı? neredeyse 5000TL daha ucuza geleceği için bu riske girmeye değer mi?

RX 6700XT önermeyin, teşekkürler :)

Son düzenleme:
RTX 3060 Ti'ın ederi 13500 TL değil zaten o fiyata RTX 3070 Ti var. 1000-1500 TL daha ucuza ikinci el mining yapmış kart almış olacaksın.
Türkiye'de 9500-10000 TL'ye soğutması berbat olmayan 3060Ti var mıdır hocam? Varsa lütfen paylaşın, sarı sitede doğru dürüst kart bulmaya çalışmak çok zaman ve enerji alıyor.
Bildiğim kadarıyla minig yapılmış kart ile yapılmamış kart arasında neredeyse 0 denecek kadar az fark var ve performansa bir zararı yok diye biliyorum.
Uzun vadede nasıl fark edeceğini merak ediyorum, 1.5 ay boyunca VRAM'leri ~95C'de çalışmış kartın sıfır karta göre nasıl farkları olabilir gibisinden.

Bildiğim kadarıyla minig yapılmış kart ile yapılmamış kart arasında neredeyse 0 denecek kadar az fark var ve performansa bir zararı yok diye biliyorum.
Doğru şekilde yapılırsa evet, zararı olmayabilir. Ancak bu işlemi yapan kişinin çok fazla tecrübesi yok ise sorun yaratabilir. Azımsanacak bir risk değil. Şahsen bildiğiniz, tanıdığınız, uzman birisi haricinde ve zorunda kalınmadıysa mining kartı alınmamalı diye düşünüyorum.

Türkiye'de 9500-10000 TL'ye soğutması berbat olmayan 3060Ti var mıdır hocam? Varsa lütfen paylaşın, sarı sitede doğru dürüst kart bulmaya çalışmak çok zaman ve enerji alıyor.

Bir kartın serin çalışmasını sağlayan nedenlerden birisi iyi bir kasadır. Normal bir ortamda Galax 3070 Ti yerine 3060 Ti Gaming X mi tercih ederdin? O 5000 TL kısmı biraz avutma gibi geldi.

Şunun için söylüyorum bir kasa ekran kartında 15 dereceye kadar fark yaratabilir bu da ucuz ve pahalı ekran kartlarının tek başına yaratacağından daha fazla olur.
Screenshot_4.jpg

Bir kartın serin çalışmasını sağlayan nedenlerden birisi iyi bir kasadır. Normal bir ortamda Galax 3070 Ti yerine 3060 Ti Gaming X mi tercih ederdin? O 5000 TL kısmı biraz avutma gibi geldi.

Şunun için söylüyorum bir kasa ekran kartında 15 dereceye kadar fark yaratabilir bu da ucuz ve pahalı ekran kartlarının tek başına yaratacağından daha fazla olur.
5000TL biraz avutmak olur, haklılık payınız var. Ama almak istediğim Gigabyte Gaming OC modelinin sıfırıyla arasında 4000TL'lik bir fark var, bu hala çok büyük bir fark.

Gördüğüm kadarıyla 6 adet Lian-Li UNI fan ile soğutulan 4000D Airflow'da 10500 TL'lik Zotac Twin Edge 70-72C civarında takılıyor. Aynı kasayı kullanıyorum, benzer bir fan sistemim var. Sizce bu sisteme bu kartı önermek doğru olur mu?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@the doppler effect kart yurtiçi mi yoksa yurtdışı mı? Atıyorum Zotac gibi modellerin sıfırı (çoğu zaman 3060 Ti'da başka modeller de indirme girdi) 10.000-10.500 TL civarı alırsak bu kartı almak için bazı koşullar lazım.

1-2 ay mining sorun değil isterse 6-7 ay yapsın. Garantisi var mı, faturası var mı bunlar varsa al, yoksa alma. Kasa güzel "ucuz" 3060 Ti'ları bile serin çalıştıracak kalitede.

Alınır, 1-2 ay çok kötü şartlarda da çalışsa fark etmez, bir nevi kalite kontrol sayarsınız :)
ancak fatura tarihi eski kartları almamaya çalışın, ne kadar süre ile mining yapıldığını bilemezsiniz.

Birincisi : Mining yapacak kişi için öncelikli olan kartın tam stabil çalışmasıdır, o yüzden ayarları/soğutması genelde düzgün yapılır ve fan arızası dışında problem pek olmaz. Tabi ideal şartlar da olsa kullanım süresi önemli, 1 yıl boyunca günde ortalama 3-4 saat oyun oynamak ile bir kartı 7/24 yükte çalıştırmak arasında ciddi bir fark olduğunu unutmayın.

İkincisi : Henüz mining devam ediyor, fakat ETH geçişi ertelense bile kripto düşüş süreci devam ederse tam bir ekran kartı yağmuru olacaktır.
İkincisi B şıkkı :) : Eğer bir yükseliş olursa, kart fiyatları tekrar yükselir ve özellikle 3060 Ti gibi efektif kartlar piyasada bulunmaz.

Geri
Yukarı