İkinci El Satımda Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

İkinci el satım yapacağım. Elden alışveriş benim açımdan güvenli midir? Hem kendimin, hem alan kişinin güvencesini nasıl sağlarım? Sattığım şeyi bozup, "Bozuk bu." deyip, para iadesi istemesi gibi bir durumun önüne nasıl geçerim?

Maalesef elden deneyerek satmak dışındaki seçenekler pek mantıklı değil. Ben satışlarımı havale sonrası kargo şeklinde yaptım. Referansım yüksek olduğundan dolayı güven sorunu yaşamadı alıcılar ve önceden parayı gönderiler.

İnternet üzerinden, hem satıcı hem de alıcının %100 güvenliğini sağlayan bir yöntem yok. Eğer alıcının kişiliğinden - karakterinden - yaşından - işinden gücünden; düzgün bir insan olduğu sonucunu çıkartabiliyorsan %10 komisyon verir GET ilan açarsınız, alıcı 6 taksit ile de ödeyebilir bu sayede. GET İlandan Ürün Alma/Satma Rehberi - Sahibinden.com

Bunun dışında en güvenli yöntem elden satmaktır. Kişi ürünü sizin yanınızda test eder, siz de parayı havale eder veya bankamatikten çıkan sıcak parayı direkt olarak eline verirsiniz.
AVM gibi güvenli alanlarda ticareti gerçekleştirmek en doğrusudur, test etmeniz gerekiyorsa da bir kafeye oturur içeceğinizi söyler, ticareti gerçekleştirirsiniz.

Geçtiğimiz 2 gün içerisinde Macbook satın aldım ve Beşiktaş Zippo çakmak sattım ben elden. Satın alan kişiyi iyi analiz edersen problem yaşamazsın, telefondaki 1 dakikalık konuşma süresinde bile ne mal olduğunu az çok anlarsın bir insanın :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı