İkinci El Telefon Satarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Savia

Kilopat
Makaleler
1
Eski cep telefonumu (Note 3) satmak istiyorum fakat fabrika ayarlarına sıfırlanmış olsa bile dosyalar geri getirilebiliyor çoğu zaman. Bunun önüne geçebilir miyiz ve dikkat edilmesi gereken başka şeyler var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerek gördüğünüz önemli dosyalarınızı, telefonu formatlamadan önce silin. Ki formattan sonra geri getirmeye uğraşacağını sanmam kullanıcının.

Ayrıca geri getirilmesi sandığınız kadar kolay değildir.

Gerek gördüğünüz önemli dosyalarınızı, telefonu formatlamadan önce silin. Ki formattan sonra geri getirmeye uğraşacağını sanmam kullanıcının.

Ayrıca geri getirilmesi sandığınız kadar kolay değildir.
Murphy kurallarına bağlı yaşayan biri olduğum için her ihtimali 0'a indirmek istiyorum :D Teşekkürler.

Eski cep telefonumu (Note 3) satmak istiyorum fakat fabrika ayarlarına sıfırlanmış olsa bile dosyalar geri getirilebiliyor çoğu zaman. Bunun önüne geçebilir miyiz ve dikkat edilmesi gereken başka şeyler var mıdır? Şimdiden teşekkürler.
Dediğiniz gibi telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayın.
Tüm kutu içeriğini de yanında vermelisiniz, fatura da dahil olmak üzere.
En çok dikkat edilmesi gereken husus ise ödemedir. Birebir görüşmeden/parayı almadan kesinlikle ürünü göndermeyin.
Kişisel bilgilerinizi korumak için de telefonda olan her şeyi yedekleyip sonra fabrika ayarlarına sıfırlamanızda fayda var. @apesh1t 'in de dediği gibi, telefonu alan kullanıcı, bilgilerinizi çalmakla uğraşmaz.

Dediğiniz gibi telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayın.
Tüm kutu içeriğini de yanında vermelisiniz, fatura da dahil olmak üzere.
En çok dikkat edilmesi gereken husus ise ödemedir. Birebir görüşmeden/parayı almadan kesinlikle ürünü göndermeyin.
Kişisel bilgilerinizi korumak için de telefonda olan her şeyi yedekleyip sonra fabrika ayarlarına sıfırlamanızda fayda var. @apesh1t 'in de dediği gibi, telefonu alan kullanıcı, bilgilerinizi çalmakla uğraşmaz.
İnsanlara güven olmuyor maalesef... Bir yerde okumuştum "cihazı şifreledikten sonra fabrika ayarlarına döndürün" diyorlardı, öyle yaptım. Satarken de ya gittigidiyor üzerinden yada elden satarım. Teşekkürler :)

İlk önce bilgilerinizi yedekleyin, ardından telefonu fabrika ayarlarına getirin. Eğer bir alıcı bulursanız elden satın alma sizin için daha yararlı olur, fakat adam internetten alacaksa ilk önce siz parayı alın öyle yollayın yoksa paranızı çalabilir çok var bu aralar. Telefonun fatura, garanti belgesi, kulaklık vs. hepsini yollayın. Bunlara dikkat ederseniz hiçbir şey olmaz :)

Sana sadece şunu söylüyorum; eğer elden alırken satacağın adam bu telefon çalıntı olabilir o yüzden şu kadar verebilirim filan tarzı saçmalarsa, telefonun IMEI numarasını alttaki siteden sorguluyorsunuz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu / IMEI Sorgulama

Eğer adam telefonu almayacaksa bile bir nevi cevabını vermiş olursunuz. Başıma gelmiş bir olay.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı