İkinci el telefon satarken nelere dikkat edilmelidir?

Brnden

Hectopat
2. el telefon telefon satarken nelere dikkat edilmelidir? Mesela telefonda kredi kartı gibi önemli bilgilerin ve resimlerin bulunduğunu düşünürsek satmadan önce ne yapılmalı? Telefonu sıfırladım fakat kolay şekilde geri getirilebildiğini biliyorum. Tam olarak geri getirilemeyecek şekilde nasıl her şey silinebilir? Bir de şifre ile girilen (örneğin Huawei kasa) bölümler var. Bu kasa olayını anlayamadım. Orada saklanan dosyalar özel olarak şifreleniyor mu? Ya da telefon sıfırlanmadan önce telefonda şifre var ise eğer bu dosyalar da şifreli mi kalıyor? Tam olarak bilgisi olan var ise yardımcı olursa sevinirim. Özellikle telefonda sıfırlama sonrasında her şeyin gitmesinden emin olmam lazım. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
2. el telefon telefon satarken nelere dikkat edilmelidir? Mesela telefonda kredi kartı gibi önemli bilgilerin ve resimlerin bulunduğunu düşünürsek satmadan önce ne yapılmalı? Telefonu sıfırladım fakat kolay şekilde geri getirilebildiğini biliyorum. Tam olarak geri getirilemeyecek şekilde nasıl her şey silinebilir? Bir de şifre ile girilen (örneğin Huawei kasa) bölümler var. Bu kasa olayını anlayamadım. Orada saklanan dosyalar özel olarak şifreleniyor mu? Ya da telefon sıfırlanmadan önce telefonda şifre var ise eğer bu dosyalar da şifreli mi kalıyor? Tam olarak bilgisi olan var ise yardımcı olursa sevinirim. Özellikle telefonda sıfırlama sonrasında her şeyin gitmesinden emin olmam lazım. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Fabrika ayarlarina dönmen gerekiyor dönünce zaten ilk nasil geldiyse öyle oluyor

Factory Reset veya başka bir deyişle Hard Reset atman gerekiyor. Ayarlardaki sıfırlama seçeneği bazen kalıntı bırakabiliyor. Erişilmesi pek mümkün olmasa da kendimi garantiye alayım derseniz dediğim yöntemi uygulayın.
Factory reset nasıl yapılır bilmiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Shadow Ryzen Hepsi olmasa bile, silinen dosyaları geri getirme programları ile bazı silinen veriler geri getirilebiliyor. Bunu önlemek için disklerimi satmadan önce Low Level Format kullanıyorum.
Telefondaki disk ile bilgisayardaki farklı. Bir deneyin bakalım getirtebiliyor musunuz dediğim yöntemle?

Kolayca geri getirilebiliyor mu? Anlıyorum. Bir sıfırla veriler gitsin bakalım. Hesap girmeden geri getirebiliyor musun bakalım.
Evet getirdim. Görseller geri geliyor. Yalnızca iPhone'da geri gelmiyor diye biliyorum.
@Shadow Ryzen Hepsi olmasa bile, silinen dosyaları geri getirme programları ile bazı silinen veriler geri getirilebiliyor. Bunu önlemek için disklerimi satmadan önce Low Level Format kullanıyorum.
Bakayım umarım işe yarar. Elimde satacak bir sürü şey var satmaya korkar oldum. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı