İkinci el ürün sıfır üründen neden pahalı?

Erenla

Hectopat
Makaleler
9
Her şey üzerine soruyorum tek araba için değil.
Bugün RAM'lere baktım internette 60 TL olan RAM Letgo'da 80-90 TL.
Neden böyle milletdeki bu özgüven neden bu kadar fazla?

Son düzenleyen: Moderatör:
Her şey üzerine soruyorum tek araba için değil.
Bugün RAM'lere baktım internette 60 TL olan RAM Letgo'da 80-90 TL.
Neden böyle milletdeki bu özgüven neden bu kadar fazla?

Modeline göre değişiklik gösteriyor her şey ama aynı ürünü iki katına satıyolarsa o dolandırcılığa girer alan illaki olur araştırmadan ürün almamak gerekir...

Bizde ikinci el kültürü yok. Kullanılmış bir ürünü satarken yıpranma payı hiç hesap edilmiyor. Sanki dün alınmış da yalnız paketi açılmış gibi davranılıyor. Yıllardır sürekli alım satım yaptığımdan gözlemlediğim bir durum bu. Özellikle elektronik aletlerde böyle.

Arabanın fiyatının yükselmesi ise tamamen alım gücünden kaynaklı, alım gücü zayıf olduğu için araba yatırım aracı olarak görülüyor. Bu yüzden ikinci el arabanın fiyatı enflasyonla beraber yükseliyor. Bir de şöyle bir saçmalık var, arabayı boyattığında değerinin yükselmesi gerekirken düşüyor. (Bunun nedeni herkesin karşıdakini dolandırıcı gibi görmesi, boyalıysa vardır bir şey kafası.) Nereden baksan tutarsızlık nereden baksan ahmakça.

Ayrıca alıcılar da ayrı ölücü.

Kankam belki de kar almak istiyorlar böyle kişiler var mesela aynı işlemci yi 50'ye alıp 60-70'e satarsan bu taktiği sürekli yaparsan gerçekten ayda 1500-2000 TL kara geçiyor ama bazıları kazıklayabiliyor mesela 5-6 ay kullanıp sıfır diye satıyorlar bunları da şikayet etmeli

A320 anakarta 500 TL isteyen gördüm. Diyorum o fiyata B450 alırım hem de sıfır diye yok adam o fiyatta tutacak.

O fiyata satılacağını düşünüyor ve araştırmadan alan arkadaşlarda oluyor.

Ülkede bunlara inanan çok insan var insanlar bilinçlendirilmez ise 10TL'lik şeyi bize 100tlyede satarlar.

Aynen öyle hocam biraz araştırsalar ne bunları alanlar olacak ne de bunlar piyasada olacak satış yapamadığı için.

Geri
Yukarı